Çiğ balıkla kılıç - kalkan dansı

Çiğ balıkla kılıç - kalkan dansı

Çiğ balıkla kılıç - kalkan dansı
21 Kasım 1998

Nur KÖKÜÖZ

Ankara'nın tek Japon restoranı Mikado, sunduğu geleneksel Japon yemekleriyle müşterilerine farklı damak tatları aşılıyor.

Japon mutfağı sevenler son birkaç aydan beri bayram yapıyor. Çünkü Ankara'da bir Japon restoranı açıldı. Türk - Japon ilişkilerinin midelere hitap eden bir uzantısı olan Mikado Restoran, Or - An'da Türk - Japon Vakfı Kültür Merkezi kompleksinde yer alıyor.
Çağdaş dünyayı hayretlere düşüren Japonların her konudaki gelenekselliği mutfağına da yansımış elbette. Türkiye'de ilk kez gittiğim bir Japon lokantası olan Mikado'da acaba alçak masalarda sandalyesiz ve dizlerimin üstünde mi yiyeceğiz diye düşünmedim değil doğrusu. Ne var ki düşündüğüm başıma gelmedi. Fanatik Japon yemeği düşkünleri için tatami odasında alçak masalar da var.
Mikado ilk girişte standart bir restoranın Japon aksesuvarlarıyla süslenmiş hali gibi duruyorsa da, masaya oturur oturmaz Uzakdoğu'nun gizemli dünyasına taşıyor insanı. Artık farklı bir kültürün eline teslim olmuş durumdasınız. Yedikleriniz kadar gördülerinizle de... Tüm servis Japon porselenleriyle yapılıyor. Japon mutfağının yemeye geçmeden önce vurgulanması gereken bir unsuru da ikramdaki törensellik. Her yiyecek sosundan içkisine kadar alışılmış dışı kalıplarla sunuluyor, hepsi birer sanat eseri. Tören kimonolu çekik gözlü garsonların (çoğu Taylandlı) karşılamasıyla başlıyor. Masamız hazırlanmış, sake kaplarımız yerlerini almış, çubuklarımız tabakların yanıbaşında. Her ihtimale karşı çatal bıçak da yedekte bekliyor.
Bu mutfağı iyi tanıyanlar ve ne yiyeceğine önceden karar verenler, üzerinde ızgara yapılan teppenyaki masalarını ayırtabiliyorlar.
Masaya ilk gelen kase içinde pirinç cipsi, balık aromalı. Bu mutfakta ekmek yok. Minik porselen kaplarda keyifle sake içiyoruz. Sake, pirinç şarabı; alkol derecesi 13 - 14, 23 - 25 derecede ısıtılarak içiliyor.
Japonların sıradışı mutfağının en önemli yemeği suşi. Yani çiğ balık, hiçbir işleme tabi olmamış, sudan çıktığı gibi... Aşçıyı suşi yaparken seyrettim. Bir tutam haşlanmış pirinç yeşil hardala bulanıyor, üstüne balık plakaları sarılıyor. İlk yemeğimiz çeşitli balıklardan yapılmış bir suşi potpuri, bir köşesinde zencefil turşusu. Balıktan balığa geçerken yeniyor ki ağızdaki balık tatları birbirine karışmasın. Çubuklarla bir savaşıma giriyorum suşi yerken. Tam denk getirmişken, çubuklar elimde gevşeyiveriyor. İnat ettim, çatal bıçak kullanmayacağım. Roma'da Romalı gibi davranmaktan yanayım.Eşim kılıç - kalkan dansı yapar gibi kullanıyor çubukları. Ben ona kıyasla oldukça acemiyim. Bir sonraki yemek tavuk şiş yakutori, farklı ama müthiş bir lezzet. Arkasından tempura, buna bayıldım. Sebze ve karidesler derin yağda kızartılıyor. Arkasından harumaki börek, susam yağı ve soya sosa banıyoruz, lezzeti parmak ısırtıyor. Ve yakimeşe, sebzeli, etli, yumurtalı pilav, damak tadımıza çok yakın, çubuklara iyice alıştım. Son olarak da matccha dondurma. Yeşil Japon çayı tozu katılarak yapılıyor. Yemesem de olurdu.
Bu düzende bir mönü kişi başına 7 - 10 milyon lira arasında değişiyor. Fiks tepannyaki mönüsü 9 - 17 milyon lira arasında.

Mikado
Turan Güneş Blv., Türk Japon Vakfı, Or - An
Tel: 0312 - 490 03 82 / 490 46 29

Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber