Disko otomobiller!

Disko otomobiller!


Avrupa’dan ileri olduğumuz konular fazla olmayabilir, ama bahsi geçen otomobil müzik sistemleri mevzuu ise, işte onda hem Avrupa, hem de Ortadoğu’nun çok ilerisinde olduğumuz bir gerçek. Bu gerçeği yaratanlar Hilton’da bir araya geldi


       Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl çeşitli şenlik ve kutlamalar yapılır. Resmi bayram veya tatil kutlamaları kapsamında olmadığı için takvimlerde bu önemli günler yer almaz. Tamamen halka yönelik hafta sonu şenliği olarak düzenlenen bu günlerde her katılımcı meraklı olduğu konuda maharetini sergiler. Jüri de kategorilere ayrılmış bu yarışmacıları değerlendirmeye alır ve birer kupa ile taltif eder. Maksat, vatandaşın iyi bir hafta sonu geçirmesidir ve dernekler her yıl bu işi başarı ile yürütürler. Bu nedenle her hafta sonu, her eyalette bir aktiviteye rastlamak mümkün oralarda.

     Oto müzikçiler resmi geçitte!
       Bu şovlar içinde en ünlü olanlarından biri “oto müziköçilere ait. Her yaz toplanan yüzlerce meraklı, büyük bir disiplin içinde geçit yaparak yarışa katılırlar. Halk jürisi de dinleyip en iyi oto müzik sistemine ödül verir. Bu onların en büyük zevkidir. Hesabını bilen Avrupalılar ise, hafta sonu sükunet aradıklarından bu tür aktivitelere pek heves etmezler. Bu nedenle oto müzik onlarda çok gelişmemiştir. Fakat, Avrupa’nın kıyısındaki Türkiye’de durum oldukça farklı. Otomobiline meraklı Türk gençliği belli ki müziğine de aynı önemi veriyor ve özellikle hafta sonları bu merakı sergiliyor.
       Oto müziği meraklıları ve ustaları evvelki hafta Hilton Exibition Center’da bir araya geldiler. Meraklılarla ustaların, harcayabilenle harcatanların büyük bir mutlulukla buluşması, hobileri gibi gürültülü oldu. Özel olarak hazırlanmış otomobillerden fışkıran müziğe oto aksesuvarları da görüntüleri ile katılınca, ortaya ulaşılması zor kareler çıktı. Değeri 5 bin ile 35 bin dolar arası değişen oto müzik sistemleri watt’ta sınır tanımazken, woofer’ın bin bir çeşidi oradaydı.

     Arka koltuğa oturmayın!
       Genelde arka koltukların içine gömülen bu bas hoparlörlerin arkadan görüntüsü insanı dehşete düşürüyordu. Yanlışlıkla arka koltuğa oturan birinin müzik dinlemesi ise imkânsızdı. Çünkü şiddetli vuruşlar yüzünden kalp krizi geçirebilirdi. Genelde, JBL, Infinity, Kenwood, Pioneer gibi müzik sistemlerinin ön plana çıktığı buluşmada, Se - Dan (0212 286 70 34), Ay - Er (0212 551 87 01), tarafından hazırlanan “demo - carölar meraklıların akınına uğradı.
       Tuning adı verilen, tadilatlı otomobil hazırlayıcılarının sunduğu çeşitler ise daha çok ithal jant, lastik, yay, filtre ve direksiyona yönelikti. Değerleri 1000 - 1500 - 2000 DM arası satılan magnezyum jantlar ilgi odağı olurken, direkt filtrelerin 100 - 150 dolardan alıcı bulduğu görüldü.
       Bunların yanı sıra, performansa yönelik eksoz manifoldları ve paslanmaz çelik susturucular da ilgi toplayan malzemeler arasındaydı. Özellikle Powershop (0212 261 19 90), Kingdragon (0216 345 56 82) ve Korlas (0216 467 31 16) en çok ilgi toplayan standlara sahipti. Otomobil çılgınlığının yaşandığı Hilton’da, GTI sınıfı otomobillerin meraklılar tarafından daha çok ilgi çektiği gözlendi.

     Kavrulmuş otomobile son!
       Çoğumuzun başına gelmiştir. Yazın güneşin altına park ettiğimiz otomobile binmek bazen imkansızlaşır. Hatta içerde unutulan cola veya gazoz kutularının patlayıp etrafı batırdığına bile şahit olmuşuzdur. Bir de yanınızda küçük çocuk varsa, yaz tatiliniz sıcak yüzünden zehir olabilir. Bu nedenle, otoparkçılara rica eder; sundurma altı, ağaç gölgesi, eski çarşaf veya tente arayıp dururuz. Ankara’da bulunan Punto Mühendislik, kavrulmaya karşı çareyi bulmuş. Daha doğrusu çareyi ithal etmiş. Amerikan malı olan Solarvent (35 dolar) sorunu çözüyor. Otomobilin arka veya ön camına sıkıştırılan Solarvent aküden elektrik almaksızın, güneş enerjisi ile çalışıyor ve otomobilin iç ısısını sürekli makul derecede muhafaza ediyor. Böylece aracın başına döndüğünüzde, kavrulmadan içine binip yola koyulabiliyorsunuz. Fan sayesinde iç ısıyı dışarı üfleyen Solarvent 21 modeli saatte 13 metreküp havayı dışarı atabiliyor. Punto’ya 0312 215 36 90’dan ulaşabilirsiniz.
15 Ekim 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber