Dünya avucunuzun içinde

Dünya avucunuzun içinde


Bu ayın sonunda hizmete girecek Zed sayesinde cep telefonunuzla istediğiniz tüm bilgilere ulaşabileceksiniz. Restoranlar, sinemalar, oteller anında ekranınızda. Veya deniz otobüsü - uçak tarifeleri, dört dilde sözlük, haberler ve daha neler neler var Zed’de


       Telefonlarla sesli iletişim yerini yazılı mesajlara bırakıyor. Yapılan araştırmalara göre SMS (kısa mesaj servisi) kullanımı 2003 yılında sesli iletişimle eşitlenecek. Üstelik gelişen teknolojiler kısa mesajı daha keyifli hale dönüştürecek. Geçtiğimiz günlerde Londra’da tanıtımı yapılan ‘zed kart’ hayatı kolaylaştıran çözümler sunan bir mesaj merkezi. Kasım sonunda Türkiye’de satışa sunulacak zed kart sayesinde hiç zaman kaybetmeden istediğiniz her türlü bilgiye ulaşabileceksiniz. Zed kart, ülkesi Finlandiya’dan sonra Hollanda’da ve yakında da Türkiye’de hizmete girecek. Zed Türkiye Pazarlama Müdürü Metin Aşçıoğlu diğer Avrupa ülkelerinden önce Türkiye’de bu hizmetin başlamasını, “Zed merkez yöneticileri Türkiye’nin genç nüfusunu, teknolojiye olan merakını ve cep telefonu kullanım yaygınlığını görünce buranın doğru seçim olduğuna inandılar. Türkiye’de internet kullanımı da kimi Avrupa ülkelerinden daha yaygın. Türk insanının çalışmanın yanı sıra eğlenceyi de ihmal etmeyen bir yapısı var. Üstelik zed hareketli yaşam tarzına sahip insanlar için müthiş kolaylıklar getiren bir sistem" diye açıkladı.

     Nasıl çalışacak?
       Zed kartta kontürlü sistem var. Yani aldığınız hizmet faturanıza yansımayacak. Zed kartın üzerindeki rakamı telefonunuza girişini yaptıktan sonra servis açılıyor. Bundan sonrası size kalmış. Deniz otobüsü saatleri mi size lazım? Hemen zed kartın mesaj merkezi 933’e mesaj gönderin bir kaç saniye içinde telefon ekranınıza bilgi gelsin. Yeni açılan İtalyan restoranları mı ilginizi çekiyor"? Zed hemen tam listeyi size gönderiyor. Zed’le öğrenebileceğiniz daha neler var neler... Gideceğiniz şehrin hava durumu, günün önemli haberleri, spor olayları, otel rezervasyonları 933’ü tuşladıktan hemen sonra öğrenebileceğiniz bilgilerden bazıları.

     İnternetten hızlı
       Özellikle büyük şehirlerdeki hızlı yaşam gözönünde bulundurulunca zed’in sağladığı kolaylıklar daha da belirginleşiyor. Örneğin trafikte sıkışıp kaldınız. Zed üzerinden günün fıkrasını veya günün itirafını okuyabilirsiniz. Sinemaya, tiyatroya veya konsere gitmeye karar verdiniz ama nerede, ne var bilmiyorsunuz. Zed size şehirdeki tüm kültür ve sanat faaliyetlerinin listesini, adreslerini gönderiyor. WAP’lı telefonlarla bağlanacağınız internet üzerinden de benzeri bilgilere ulaşmak mümkün. Ancak Zed Turkcell abonesi olan her tip telefonda kullanılabiliyor ve internete cep telefonu üzerinden bağlanma maliyetinin çok altında bir maliyetle hizmet sunuyor. Ayrıca mesaj gönderdikten bir kaç saniye sonra size yanıt geliyor. “Hatlar dolu, bağlantı sağlanamadı" derdi yok. Bilgi denizi içinde size uygun olanı seçip çıkarmak yok. İstediğniz neyse onun yanıtı geliyor size. Servis hizmetinin ortalama 2 kontör olduğu Zed kartın 50 kontörü 3 milyon 750 bin, 100 kontörü 7 milyon 500 bin ve 200 kontörü ise 15 milyon lira olarak belirlenmiş.Çocukken hiç oyuncağı olmadı,dolmuşunu oyuncakla donattıOsmaniye’de çocukken hiç oyuncağı olmayan halk otobüsü şoförü 28 yaşında ki Fatih Çokan, çocuklar için otobüsü oyuncaklarla doldurdu. Çokan, otobüsündeki oyuncaklarla hem oynuyor hem de otobüse binen çocuklara hediye ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber