Haber sapığı olmak nelere mâl olur

Haber sapığı olmak nelere mâl olur


OF AMAN / AYŞENUR YAZICI


       Allahıma şükür olsun, güzel ülkemin on yıl içinde serpilip, mantar gibi çoğalan yüzlerce yerel ve ulusal TV kanalı var.
       TV demek 24 saat ekranda gösterilecek enteresan konular bulmak, seçkin olmak demek. Bunu yaparkende az para harcayıp, çok dikkat çekmek gerekiyor. Reklam verenler “aman ne çok izleniyor" deyip remlam vermeli, sponsor filan olmalı size... Yoksa batar gidersiniz!
       Az para harcanarak üretilebilen tek yapım kamerayı alıp sokağa çıkıp, zaten “ben buradayım hu huu" diye bağıran ünlüleri(!) çekmek!
       Barlarda ceket nasıl yakılır? Sarhoşken mini etekle nasıl göbek atılır?
       Futbolcu bilmem kim karısından neden boşandı? Konuları da böylece açıklığa kavuşmuş olur. Kamuoyu rahatlar...
       Zaten insanoğlu azdığından ve iflah olmaz bir hırsla etrafını kemirerek yaşamaya çalıştığından, haberlerin çoğu da “kara haber kabusu" olmanın ötesine taşamıyor.
       Bir yanda 50 yıldır birbirlerinden kopuk Korelilerin ağlaşarak buluşması, bir yanda salgın hastalıklarla boğuşan çadırkentlilerin dramı, bir başka yerde denizin dibinde ölümü bekleyen yüzlerce gencecik insanı, diğer bir haberde bumeranga dönmüş kararnamenin evire çevire sakız gibi uzata uzata anlatılması!..
       Bir saate yakın haber bülteni izleyen biri, koltuğundan “kabus yüklenmiş" ve umutları tükenmiş bezgin bir halde kalkıp intihar etmeye gidebilir.
       Kimle konuşsam, (hangi kesimden olursa olsun) artık haber seyretmek istemediğini, ülke ve dünyadan kısaca haberdar olmak istediğini ve bu sakızlanmış haberlerden feci şekilde sıkıldığını söylüyor.
       Eee sonunda olacağı buydu! Kumanda onların elinde. Adam elbette kendine kısa ve doğru haberi verip canını sıkmadan, beynini püreye çevirmeden ve onu bunalıma sokmadan “haberdar olmak istediklerinden haberdar edecek" bir kanalı seçecek...
       Lakin bu kanalı keşfedene kadar diğerlerini teker teker deneyecek.. Tıpkı Suna teyze gibi..! Suna teyze, Filistinli olmamasına rağmen barış görüşmeleri süresince Arafat’ı rüyasında görüp konuşan bir emekli öğretmen!
       Denizaltıda can çekişen rus erlerin, hava çekmeleri için bahçe hortumunu rüyasında denize daldıran da o...
       Suna öğretmen boş vakitlerinde de fay haritası üzerinde yeni yapılanma bölgeleri araştırıyor.
       Suna hanım haber gazilerinden sadece biri!
       Arkadaşlar kendinize gelin, haber seyrederken doğru kanalı seçin...!
       Ruhunuza sahip olabilirler ama kumandanıza asla...!22 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber