Hararetle tavsiye

Hararetle tavsiye


Bu hafta bunları mutlaka yapın


     Gladyatör M.S. 2000
     Yönetmen: Ridley Scott
     Oyuncular: Russell Crowe, Richard Harris, Connie Nielsen
       Bladerunner ve "Alien" gibi sinema tarihinin gözbebeği iki film yapmış olan Ridley Scott “Thelma and Louiseöi saymazsak 20 yıldır ününe yakışır filmler yapmıyordu. Herkesin ondan ümidi kesmek üzere olduğu bir dönemde gerçek anlamıyla parlak bir dönüş yaptığını söyleyebiliriz. Parlak dönüşün adı “Gladyatör". Film modası geçmiş olduğu varsayılan tarihi epik türünün tekrar doğuşu olarak nitelendiriliyor. Meğer izleyiciler “Ben Hur" ve “Spartaküsöten beri böyle bir şeyin hasretiyle yanıp tutuşuyormuş. İnternetteki film dedikodularına bakılırsa filmin deneme gösterimini izleyen yüzlerce kişi “Gladyatör"ü muhteşem bulmuş. Bu yılın en mühim sinema olayı olacağına kesin gözüyle bakılan “Gladyatör", seyirciyi her açıdan tatmin edecek bir film. Bir kere mekân eski Roma. Dolayısıyla kostümler ve dekorlar alabildiğine göz alıcı ve görkemli. Sonra filmde entrika var, kahramanlık var, kavga dövüş var, aksiyon var. Bir zamanlar büyük bir generalken köle olan Maximus’un intikamının konu edildiği film, yüz üç milyon dolar gibi büyük bir bütçeye sahip. Maximus, karısını ve kızını öldürüp onu da köle yapan Roma İmparatoru Commodus’u öldürmeye yemin etmiş bir adam. “Gladyatör"ün başrolünde Russell Crowe var. Birlikte çalıştığı yönetmenler tarafından asabi ve inatçı bir aktör olarak tanımlanıyor Crowe. Bu özellikleri yüzünden herkes onun intikam peşindeki bir gladyatörü canlandırmak için çok uygun bir seçim olduğunda hemfikir. Kaçırmamakta büyük fayda var.

     Hırçın Kız, Lillian ve diğerleri
       12. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’ni kaçırmamak için bir sürü sebep saymaya hiç gerek yok. Tutkunları zaten haftalardır bundan söz ediyor; Pina Bausch nasıl da müthiş, 5. Sokak kendini aşıyor, Robert Wilson bu kez neler yaptı... Hele The Royal Shakespeare Company’den “Hırçın Kız"ı izlemenin keyfini düşünerek bile haz duyanlar var bu âlemde.
       Bu haftaki programı verelim; gidin, şölen nasıl olurmuş görün.
       l 20 Mayıs: 20.30’da “Aşk Hastası" (İ.Ş.T / Muhsin Ertuğrul Sahnesi) ve “Can" (Dostlar Tiyatrosu / Muammer Karaca Tiyatrosu) l 21 Mayıs: 20.30’da “Brecht Burada ve Şimdi" (Hanna Schygulla / AKM Büyük Salon), 15.00’de “Aşk Hastası" l 22 Mayıs: 20.30’da “Fişne Pahçesu" (Ortaoyuncular / Ses Tiyatrosu) l 23 Mayıs: 20.30’da “Lillian" (Tiyatro Stüdyosu/ Aziz Nesin Sahnesi) ve “Fişne Pahçesu" l 24 Mayıs: 20.30’da “Lillian" l 25 Mayıs: 20.30’da “Hırçın Kız" (The Royal Shakespeare Company / Muhsin Ertuğrul Sahnesi) ve “Lillian" l 26 Mayıs: 20.30’da “Hırçın Kız" ve “Sahte Kimlikler 3" (Kumpanya / İSM Kumpanya Sahnesi)

     Şirince şarkılar
       Artık iş öylesine sıkı tutuluyor ki, çizgi filmcilerin promosyon işine akıl erdiremiyorsunuz. Televizyonda Şirinler var. McDonald’s’ta Şirinler var, Şirinler çıkartmaları, sakızları vs. var.
       Şimdi de Şirinler 2000 geldi. BMG Müzik A.Ş.’nin piyasaya sunduğu bu albümde Tarkan’dan Lou Bega’ya, Ayna’ya kadar birçok sanatçının popüler şarkılarının Şirince uyarlamaları var. Mesela “Şıkıdım" var, “Araba" var, “Li La Li" var, “Mambo No: 5" var. Albümün müzik direktörlüğünü Derya Köroğlu yapmış, düzenlemelerini ise Erkin Hadimoğlu gerçekleştirmiş. Sözlerin çoğunu Selda Akalın yazmış. Çocukları gerçekten eğlendiriyor ve hatta oynatıyor “Şirinler 2000". Tarafımızdan test edildi.

12 Kasım 2019 Magazin Bülteni12 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber