Haute couture = Ayrıcalıklı olma arzusu

Haute couture = Ayrıcalıklı olma arzusu

Haute couture = Ayrıcalıklı olma arzusu
28 Kasım 1998

Üniformalar sıkıntıyı doğurur ve dünyada sıkıntıdan daha kötü hiçbir şey yoktur." Böyle diyor '60'lı yıllarda "moda şovu" kavramını ortaya atan haute couture artistik direktörü Bernard Trux. Trux, BMW Life Style Evening kapsamında düzenlenen Emanuel Ungaro, Pierre Balmain ve Christian Lacroix defileleri için Türkiye'deydi ve haute couture'ü anlattı:
* "Haute couture'de istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Saf bir yaratıcılıktır bu. Ama maalesef az sayıda kadın bundan yararlanabiliyor."
* "Defilelerde şu dönemde iki akım olduğunu söyleyebiliriz; biri artık defilenin ana konusu olan elbiselere dönülmesi gerektiğini savunan sadelik akımı. Diğeri de mega şovlara yönelik akım, Galliano'nun ya da Dior'un yaptığı örneğin. Şimdilik ikisi birarada gidiyorlar, bir zaman sonra de belirli bir dengeye kavuşacaklardır zaten. Her şeyi bir sirke dönüştürmek çok da anlamlı değil. Büyük şovlar belki bir ambiyans yaratır ama asıl alıcı olanlar elbiseyi göremedikten sonra..."
* "Mankenlerde de iki tür var; haute couture mankeni ve genç tasarımcıların mankenleri. Sonuncular sokaktan toplanmış izlenimi verirler, yapılmamış saçlar, özensiz ve bıkkın tavırlar, makyaj yok, duştan ya da yataktan çıkmış gibiler. Ama haute couture için hemen hemen tasarımcının çizdiği kadını andıran bir görüntü isteriz. Mankenin kıyafetin anlamını ortaya koyabilmesi, bununla uyuşabilmesi gerekir."
* "Haute couture ölümsüz mü?... Eğer buna ihtiyacı olan ve bunu alabilecek hiç kadın kalmazsa yeryüzünde o zaman biter tabii. Ama hiç bitmeyecek olan o bayram, parti havası, güzel ve tek olabilme arzusu, kimseye benzememe ve özel, ayrıcalıklı olma tutkusu. Eğer bir gün bu ayrıcalıklı olma arzusu ortadan kalkarsa haute couture de ortadan kalkar. Ama gördük ki dünyada ne olursa olsun daima 'başka bir şey', 'farklı' olmak isteyen kadınlar oluyor."

ABD Başkanı Trump: Türkiye'ye tüm yaptırımların kaldırılmasını emrettimABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin operasyonu bağlamında getirilen yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini açıkladı. Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı, 14 Ekim'de Türkiye'ye getirilen yaptırımların resmen kaldırıldığını açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber