Hem mezun hem de yıldız olabilirsiniz

Hem mezun hem de yıldız olabilirsiniz

Hem mezun hem de yıldız olabilirsiniz
Sibel Arna
Hem mezun hem de yıldız olabilirsiniz
Okullar kapanırken son sınıf öğrencileri mezuniyet balosunda ne giyeceğim telaşına kapıldılar. Oysa birkaç noktaya dikkat ederek baloda göz kamaştırmak mümkün.Okullar kapanırken öğrencileri mezuniyet balosu heyecanı sardı. Ne giyeceğim, nereden ve kaça alacağım soruları zihinleri meşgul etmekte.
Mezuniyet balosu hazırlıklarında en önemli unsur kuşkusuz kıyafet. Balolar çoğunlukla beş yıldızlı otellerde görkemli bir düğün havasında düzenlendiği için giyilecek kıyafetin de etek - bluz ikilisinin ötesine geçmesi, basbayağı bir tuvalet olması gerekiyor. Kadıköy, Efes Çarşısı'ndaki Neval Gelinlik yetkilileri düz, sade tuvaletlerin çok tutulduğunu söylüyor. Sade saten, mat saten, saks mavi, kırık beyaz, sarının tonları ile şarap rengi bu yılın favori renklerini oluşturuyor. Balo kıyafetlerinin ortalama fiyatı ise 100 milyon. Ama Mango, İpekyol, Vakko, Vakkorama, Zara, Kenzo, DKNY gibi mağazalara göz atarak hazır, şık kıyafetler almak da mümkün.

Ayaklara dikkat!
Elbisenin duruşunu en çok etkileyen aksesuvar şüphesiz ayakkabılardır. Öncelikle kıyafetle aynı kumaştan yaptırılan kapalı ve hemen hemen hepsi aynı model ayakkabılardan uzak durun. Taşlı olanlar, hani Hande Ataizi'nin ayağında sıkça görünenler çok hoş. Ama onu bir kez giyerim, bir daha nerede giyeceğim diyor ve tasarruflu olmaya özen gösteriyorsanız bu yılın ince bantlı sandaletlerini tercih edin. Topuklar ise kesinlikle ince olsun. Elle, Hotiç, Derimod ve Mayadrom Alışveriş Merkezi'nin içindeki La Pelle ihtiyacınıza cevap verecektir. Çantalarınızı da yine bu mağazalardan, belki ayakkabısıyla takım olarak temin edebilirsiniz. Elde taşınan, küçük, taşlı ve kibar olanlar görüntüye zarafet veriyor.
Kıyafeti hallettikten sonra sıra balo gecesinin gündüzüne geliyor. Ama her şeyden evvel bir gün önce güzelce yıkanıp paklanmak, yüz ve vücuda çeşitli maskeler ve peelingler (kese) uygulamak gerekiyor. Öğle vaktinde ise kuaförde olmak şart. İlk önce manikür ve pedikür. Fazla uzun olmayan küt törpülenmiş tırnaklar makbuldür. Oje ise kıyafete göre ya kırık beyaz ya da bordo olmalıdır. Siyah, mavi ve sarı gibi renklerde uzak durmanızı tavsiye ederiz. Erkekler hiç sevmiyor!

Kuaföre gitme vakti
Saç için en klasik kuralı benimseyin. Elbisenizin göğüs dekoltesi varsa açık, yoksa toplu olsunlar. Islak ve dağınık topuzlar, doğal su dalgaları çok moda. Eğer mahallenizdeki kuaföre güvenemiyorsanız size birkaç isim verelim: Ulus'ta yeni dükkanını açan Kuaför Can Tümenci, Yeşilköy ve Ulus Divan Kuaför, Etis, MOS ve Göztepe Soyak Sitesi'ndeki San Kuaför.
Makyajınızı bu salonlardaki makyözlere yaptırabilirsiniz. Ama lütfen genç kıza yakışan bir makyaj olsun. Hafif bir far, rimel ruj ve allık. Televizyon çekimleri için kullanılan kalın fondötenlerle boyanıp kalıp gibi bir suratla dolaşmanın alemi yok. Kirpik, lens gibi ayrıntılara girmenizi önermeyiz. O gece takacağınız bir şey varsa, o da zarif küçük takılardır. Ama bu takıları sokaktan almayın. Tasma şeklinde olanlardansa mümkünse uzak durun. Şık bir gecede ucuz görünmek istemezsiniz, değil mi?

Sıra erkeklerde
Artık kızlar hazır! Peki ya erkekler? Onların işini her zaman olduğu gibi sinekkaydı bir tıraş, bir avuç jöle ve kiralık bir smokin bitirecek. Kiralamak için Şişli'de Kent sinemasının bulunduğu pasaja veya Kadıköy'deki Efes Çarşısı'na uğrayın. Kiralamanın ortalama maliyeti 18 - 20 milyon lira. Eğer üzerinizde diktirip kiralayacaksanız 60 milyon, satın alacaksınız 150 - 175 milyon vermeniz gerekiyor.
Maalesef erkeklerin hazırlıkla
rı yalnızca kendilerini hazırlamakla bitmiyor. Günümüz kızları evlerinden alınmak istiyor. Arabası olanlar şanslı. Olmayanlar ya babalarına yalvaracak ya da kiralayacak. Taksi de tutabilirsiniz tabii. Önemli olan iki gönlün bir olması. Güzel kokmayı unutmayın. İyi eğlenceler!

Nasıl kutladılar?
Demet Sağıroğlu: Lise mezuniyetimi çok net hatırlıyorum. Çankaya Lisesi'nde okudum. Bizim balomuz okulda olmuştu. İlk defa bir genç kız gibi giyinmiştim. 17 yaşındaydım. Kıyafetim etek ve bluzdan oluşuyordu. Portakal rengi ve gri ağırlıktaydı. Kuaföre gitmiş, saçlarımı ve makyajımı yaptırmıştım. İlk defa topuklu ayakkabı giymiştim. O güne kadar yalnızca okul çıkışında pastaneye giderdik. Balodan çıktıktan sonra Çankaya'da bir bara gitmiştik ve ben ilk defa bira haricinde alkollü bir şeyin tadına bakmıştım.

Oktay Kaynarca: Benim lisede de üniversitede de mezuniyet balom olmadı. Konservatuvardan mezun olduğum için biz her gece eğlenirdik. Liseyi yedi sekiz senede bitirdiğim için lisede de baloya gitmedim. Mezuniyet balosuna gitmediğim diye hayatımda bir şey değişmedi.

Not edin
Neval Gelinlik: 0216 336 60 94
Ulus Divan Kuaför: 0212 257 44 44
Kuaför Can Tümenci: 0212 230 05 86
San Kuaför: 0216 337 53 93
Etis Güzellik Merkezi: 0212 287 79 79
MOS (Akmerkez): 0212 282 05 54
Avis Rent A Car: 0212 241 29 17
Inter Limousine: 0212 246 03 93
11 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber