Hiç de şımarık değil!

Hiç de şımarık değil!

Hiç de şımarık değil!
Murat PİLEVNELİ

Hiç de şımarık değil
Anavatanı Güney Afrika olan yılan yastığı, aslında tam apartmanlarda yaşayanlara göre bir bitki. Fazla ilgi istemiyor ama karşılığında çok güzel bir görünüm sağlıyor.

Uzun zamandır aranan müge fideleri Ankara'da karşımıza çıktı. Bu işi hobu şeklinde yapan Selim Feyzullahoğlu beni arayıp isteyenlere müge satabileceğini söyledi. Telefon numarası 0312 222 08 09. Gerisi size kalmış. Şimdiden uyarayım; sıkışık dikmeyin, çabuk gelişiyorlar.
Bu hafta içinde bulunduğumuz sonbaharda bile çiçekli kalan yılan yastığını (kniphofia) tanıtmak istiyorum. Anavatanı Güney Afrika olan egzotik görünümlü bitki, aslında tohumlu. Her sene yerinde üreyerek çoğalıyor. 60 santimetre ile 1 metre arasında yükseliyor.
Yer örtücü gibi kullanılabilmesinin yanında mevsimlik çiçekli öbeklerde; kış sümbülü bergenia, mavi çiçekli cerotostigma ya da kelebek çalısı buddleia'yla şık gelişiyor.
Zambak ailesine dahil olan yılan yastığının ince uzun, kırılgan yaprakları süs çimlerine benzer. Bu sebeple çim bahçelerinde de püskül sazı, bambu ya da benzeri bitkilerle de beraber dikilebilir.
Her fidanlıkta çok ucuza bilinabiliyor (400 - 500 bin lira). Yalnız dikkat edin; bitkiyi sakın hemen budamayın. İlkbaharı bekleyin, yeni sürgünlerin üzerinden biraz kontrollü budayın. Fazla budama o seneki çiçekleri zedeler, sadece yaprak seyredersiniz.
Üretimi kolay. İlkbaharda kök ayrımıyla çoğalıyor. Biraz kuytu, kireçli topraklara ve fazla ilgilenilmeyen bahçelere bayılıyor. Sulamayı unutsanız bile ölmüyor. Tam apartmanlara göre, değil mi?

Sakinleştirici bir bitki
Bu güzel çiçeği ilk kez çocukken keşfetmiştim. Plastik, yapma zannedip saatlerce incelemiştim. Halbuki şimdi çok sinirlenirsem şurup diye içebileceğim ilacın kaynağı olduğunu biliyorum. "Passiflora" yani saat çiçeği muhteşem bir sarmaşık. Türkiye'de biraz eski moda diye kullanılmıyor ama öyle değil... Yarı tropik iklimde yetişen türü daimi yeşil ve hızlı gelişiyor. Bari antika niyetine dikin!

Bir kitap
Ceviz sever misiniz? Yetiştirmek ister misiniz? Sanayi tipi, iyi ürün almak istiyorsanız bu kitabı mutlaka edinin. Fidan, bilgi ve doküman için telefon numarası 0374 544 24 86, faks numarası ise 0374 544 37 87 (Düzce). Satılan ağaçların çok hızlı geliştiğini ve küçücük boyuyla bile ürün verdiğini biliyorum, tavsiye ederim.

19 Ekim 2019 Magazin Bülteni19 Ekim 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber