İngiltere çiçek açtı

İngiltere çiçek açtı

İngiltere çiçek açtı
İngiltere çiçek açtı
Murat PİLEVNELİ

İngiltere çiçek açtı
25 - 28 Mayıs'ta Londra'da geleneksel Chelsea Çiçek Gösterisi (Fuarı) vardı. Bu tarih bahçeleriyle uğraşmak isteyen insanları harekete geçirmek, ortamı ısıtmak için bilerek seçilmiş.
Kraliçe ve 300'e yakın botanik meraklısı 24 Mayıs'ta kendileri için yapılan ön izleme gününde fuarın açılışını yaparak o seneki bitki ve bahçe tasarımı ödüllerini belirliyorlar. Chelsea Kraliyet Hastanesi'nin dev bahçesinde uzun zamanda, çok iyi planlanarak hazırlanan fuar alanı kapalı (tenteli) ve açık alandan oluşuyor.
Kapalı alanda özel fidanlıklarda yetiştirilmiş, envai çeşit bitki sanki birer sanat eseri gibi sunulmuş. Her standın etrafında meraklı bir dolu insan, çoğu not alıyor, satıcılarla sohbet ediyor. Bu arada fuarın kapanış gününde ilginç bir şeye şahit oldum. İnsanlar birbirleriyle savaşarak ne var ne yok satın almaya çalışıyorlar. Onun için fuar kadar son gün saat 16.30 civarı da görülmeye değermiş. Açık alanlarda ise bahçeyle ilgili aklınıza gelecek gelmeyecek her şey var. Yarışma bahçeleri, cam seralar, mobilyalar, heykeller, dış mekan için ağaçlar, gösteriler...

Minyatür kabaklar
İngiltere çiçek açtı
Chelsea Çiçek Gösterisi tarihte 1672 yılına uzanmakta. Thomas More'un Chelsea'de yetiştirdiği değişik türlerle başlayan bu etkinlik savaş, barış dinlemeden sürmüş. Önce ufak bitki seminerleri gibi başlayan etkinlik 1827 yılında daha çok ilgi çeksin diye "Baharı Karşılama Kahvaltısı" adını almış. Gerçekten çok ilgi çekmiş ve en sonunda bugünkü muhteşem haline gelmiş.
İngilizler gül, hosta, küpe çiçeği, gelincik, gelin çiçeği, delphinium, orkide, lale ve özellikle şakayıklara çok meraklı. Hayatımda hiç bu kadar zengin tür görmedim. Kaktüsler, böcek - sinek yiyen tropik bitkiler iç mekanlarda çok moda. Sebze, meyve, baharat bahçeleri artık yaşam tarzı haline gelmiş. Çilek, minyatür domates ya da biberler, genleriyle oynanarak ev içinde yetiştirilmek üzere hazırlanmış. Hatta misafirlerinize garnitür olarak sunabileceğiniz minyatür kabak, patlıcan, patates ve marul bile yetiştirmişler.
Peki, hiç hercai menekşelerinin yenilebileceğini düşündünüz mü? Evet, ben tattım. Hafif hardal gibi, özellikle Japon yemekleriyle çok leziz.

Eski püskü modası
Aydınlatmalarda bahçe mumları, kağıt lambalar, yanmayan kese kağıtları, ışıldayan fosforlu tüpler, yılbaşı süsü gibi küçük ampuller çok kullanılmış. Beton dökme saksılar, antika kapılar bahçe mobilyaları özel yöntemlerle yosunlandırılmış, eski görünümleriyle satılıyor. Chelsea'de her şeyin paslısı, eskisi çok moda. Bizde olsa kimse yüzüne bakmaz.
Eskiyle tezat, plastik ve paslanmaz çelik de bol kullanılmış. Özellikle pop - art sanatçısı Roy Liechtenstain'ın eserlerini bitkilerle karıştırma fikri mükemmeldi. Ayrıca cam ya da çelik içinden sular akan heykelsi çeşmeler, telle sıkıştırılmış hayvan, çiçeklerle yapılmış yatak, araba, çocuk figürleri görülmeye değerdi. Fuardaki konserler, moda gösterileri de izleyicilerin çok ilgisini çekti. Fuara dünyanın çeşitli yerlerinden gelen meraklıların çoğunun yaşı 35'in altındaydı. Bizde böyle bir fuar yok, olsa da gençler "çiçek böcek olayı" deyip gitmezler.

e-mail:mp@turk.net

22 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber