Kaç metre istiyorsunuz?

Kaç metre istiyorsunuz?

Hayalinizdeki tekneyi almayın... Yaptırmayı deneyin.Hızlı bir denizci olmaya hazırlanın! Artık elinizin altında her zaman hazır ve kullanışlı bir tekne olabilir. Çünkü sandığınızdan daha kolay ve ucuza, hatta çeşitli ödeme kolaylıklarıyla sahip olabileceğiniz tekneler var.
Sahilde güneşlenmek veya balık tutmak size keyif veriyorsa bir de denizin üstünü deneyin. Bağımsızlığın keyfini çıkararak daha çok keyif aldığınızı göreceksiniz.
İstediğiniz boyda tekneler üreten İstanbul Yat firmasının sahibi Hüseyin Uygun 1984’ten beri bu tip tekneler ürettiklerini ve avantajlarının sadece deneyimden ileri gelmediğini söylüyor. Aynı zamanda İTÜ Gemi İnşa Mühendisi olan Uygun standartların üstünde üretim yaptıklarını ve her parçanın günün gereklerine göre geliştirildiğinin güvencesini veriyor.
Eğer 5.20 metre boyunda bir tekne sahibi olmak istiyorsanız çıplak fiyatı 700 milyon lira. Buna ilave edeceğiniz parçalarla fiyat 1 milyar 200 milyonu biraz geçiyor. İşin iyi yanı ise bunları parça parça ve maddi durumunuza göre edinebiliyorsuz. Üstelik bunlar ücretsiz montaj.
Tabi bir de takacağınız motor var. 5.20 metre boyunda bir tekneye takabileceğiniz motorlar 10 beygirden 70 beygire kadar değişiyor. Mesela 10 beygirlik bir manuel motor 1900 dolar, 25 beygirlik manuel bir motorsa 2370 dolar. Eğer önde oturup keyif çatmak istiyorsanız direksiyonlu modelleri var. Gerçi kolunuzu pencere kenarına koyamazsınız ama... Direksiyonlu modellerin 25 beygirlik olanları 3040 dolar 30 beygirlik olanlarıysa 3400 dolar.
Artık motorunuz da tamamsa şimdi bakımına geldi sıra. Ahşap teknelerden üstün olan yanları da burada başlıyor. Teknenin altına sürülüp yosun ve midyeleri uzak tutan zehirli boyanın her yıl yapılması dışında hiç bir bakım gerektirmiyor. Aynı küvet temizliği gibi ve aynı malzemelerle sadece silmek yola çıkmak için yeterli.
Zarar gören yeri ise sadece bölgesel onarım gerektirir ve ahşaplarda olduğu gibi teknenin tamamına bakım yapmak gerekmez. Kısa sürer ve ucuzdur. Yapıldıktan sonra kimse oranın zarar gördüğünü anlayamaz. İstanbul Yat’ın Marine Center’ından Gerekli bütün denizcilik, balıkçılık ve kamp malzemelerini alabilirsiniz.
Artık almanın zamanı diyorsanız hafta başında siparişi verdikten sonra hafta sonuna kadar beklemeniz gerekiyor sadece.
Kaptan mı olmak istiyorsunuz. Yakınınızdaki bir Liman Başkanlığına gidip gerekli işlemleri yaptırıp kısa bir kurstan sonra artık kaptan da olabilirsiniz.
8 Aralık 2019 Magazin Bülteni8 Aralık 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber