Kalsiyumu ihmal etmeyin

Kalsiyumu ihmal etmeyin


Kalsiyum eksikliği osteoporoza; osteoporoz ise kemik kırıklarına, boy kısalmasına, kamburluğa kadar pek çok rahatsızlığa neden oluyor. Bu rahatsızlıklar sadece menapoz dönemindeki kadınları değil erkekleri de tehdit ediyor       Kalsiyum her dönemde vücudumuz için gerekli ve en önemli element. Kalsiyum ihtiyacı yaşa göre değişse de değişmeyen tek şey bu ihtiyacın vücutta neden olduğu rahatsızlıklar. Uzmanlar değişen kalsiyum ihtiyacının gıdalardan kısmen sağlanabileceğini belirtirken; gerekli kalsiyumun düzenli takviyesi ile vücuda sağlanmasının kemik sağlığı için şart olduğunun altını çiziyor.
       Otuzlu yaşların ikinci yarısından sonra vücutta başlayan kemik yoğunluğunun azalması; özellikle menapoz sonrası dönemde kadınlarda kemik kütlesinin normal sınırların altına inmesiyle osteoporoza yani kemik erimesine neden oluyor. Osteoporozun en önemli oluşum nedenleri arasında ileri yaş ve menapoz dönemi gösterilmekle birlikte; çeşitli faktörlere bağlı olarak erken yaşlarda ve erkeklerde de görülebiliyor.
       Kemik kırıkları ile özellikle omurga kırığı ileri yaşta kadınların üçte birinde osteoropoza bağlı olarak ortaya çıkıyor. Bunların dışında osteoporoza bağlı olarak diğer rahatsızlıklar ise şöyle: Boy kısalması, kamburluk, bel ağrısı, kemik kırılmaları ve özellikle kalça kırığı.
       Kafein, alkol ve sigara alışkanlığı, spor yapmamak, kalsiyumlu gıdaların yeteri kadar tüketilmemesi, günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanamaması ve ailede osteoropoz - kemik kırığı gibi şikayetlerin özellikle annede yaşanmış olması osteoropoz riskini artırıyor.
       Uzmanlar günlük ihtiyacın karşılanması için gıdalardan alınan kalsiyumun, kalsiyum tabletleri yardımıyla takviyesini de öneriyor.


Çocukken hiç oyuncağı olmadı,dolmuşunu oyuncakla donattıOsmaniye’de çocukken hiç oyuncağı olmayan halk otobüsü şoförü 28 yaşında ki Fatih Çokan, çocuklar için otobüsü oyuncaklarla doldurdu. Çokan, otobüsündeki oyuncaklarla hem oynuyor hem de otobüse binen çocuklara hediye ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber