Kapalıçarşı dünyaya açılıyor

Kapalıçarşı dünyaya açılıyor


www.kapalicarsi.net adresi Kapalıçarşı'yı dünyaya açtı. 4400 işyerinin bulunduğu 40 hanlık, 60 sokaklık Kapalıçarşı'yı artık hiç yorulmadan dolaşabileceksiniz


       Giyilmemiş çamaşırlar nasıl kokar bilirsin, / Sandık odalarında; / Senin de dükkanın öyle kokar işte. / Kapalıçarşı deyip geçme; / Kapalıçarşı, / Kapalı kutu."
       İşte böyle anlatmış Orhan Veli kendi Kapalıçarşı'sını. Ama kapalı kutu artık açılıyor. Çünkü Kapalıçarşı'nın da artık bir internet sitesi var. Sitenin adresi: www.kapalicarsi.net. Çarşının kapsamlı bir biçimde tanıtıldığı site sayesinde Kapalıçarşı'yı artık hiç yorulmadan gezebileceksiniz.
       Kapalıçarşı'da bulunan tüm sektörler sitede ayrı ayrı linklerde yer alıyor. Antika, bakır, deri, altın, mücevher, kitap, ipek, kilim... Ne ile ilgileniyorsanız o bölüme tıklayıp bilgi alabiliyorsunuz.
       Kapalıçarşı, yaklaşık 4400 işyeri, 60'ı aşkın caddesi, 40 hanı ve bedestenleri ile sadece İstanbul'un değil aynı zamanda Türkiye'nin de en ünlü alışveriş merkezi. Çarşı toplam 30 hektarlık alan üzerine kurulmuş. Ne kadar büyük olduğunu siz düşünün. Bir günde hayatta bitmez. Kalabalık, ulaşım, trafik de cabası...
       Geçmiş zamanlarda şehrin en önemli yerlerinden biri olan Kapalıçarşı, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından inşa ettirildi. Sultan Süleyman tarafından genişletilen Kapalıçarşı, 16. ve 17. yüzyıllardaki deprem ve yangınlarda zarar gördü...
       Hazırlanan internet sitesinde çarşının civarı da tanıtılıyor; Ayasofya, Nur-u Osmaniye Cami, Beyazıt Cami, Sultan Ahmet Cami, Sahaflar Çarşısı ve Çemberlitaş'a da detaylı olarak yer verilmiş.
       www.kapalicarsi.net'in bir de arama linki var. Bu bölümde arama yaparsanız çarşıda yer alan dükkanlar hakkında detaylı bilgi elde ediyorsunuz. Dükkanların bir bölümü telefonla da sipariş kabul ediyor. Ürünlerin fotoğrafları da geniş yer tutuyor.
       Bugüne kadar 23 bin 500 kişinin ziyaret ettiği site tam bir Kapalıçarşı rehberi. Amacı yalnızca internet üzerinden satış yapmak değil, Kapalıçarşı'nın değerine değer katmak. Sitede, çarşıya nasıl ulaşacağınız harita üzerinde gösteriliyor. Kapalıçarşı'daki döviz büroları, klinik, lokanta, postane, çeşme, kapı, han, dernek, banka; hepsi sitede mevcut. Türkçe, Almanca ve İngilizce hazırlanmış olan site, Kapalıçarşı'dan ne almanız, ne yemeniz, ne içmeniz konusunda da öneriler getiriyor. Yani, İstanbul'un başlıca turistik mekanlarından Kapalıçarşı, internette de bu özelliğini koruyor. Kapalıçarşı, hafta içi saat 07:00 - 19:00 arasında açık. Pazarları ise kapalı. İnternetteki Kapalıçarşı ise 7 gün 24 saat açık.
22 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber