Kılıfla gelen değişim

Kılıfla gelen değişim

Kılıfla gelen değişim
29 Ağustos 1998
Füsun YAVAŞOĞULLARI

Eşyaları özellikle de kumaşla kaplanmış olanları ilk günkü görünümleriyle korumak kadar zor ki! Üstelik bunlar devamlı kullandığımız mekanlarda yer alıyorsa ne kadar dikkatli de olsak kirlenmelerine, eskimelerine engel olunamıyor. Yeniden kaplatmaksa, kumaş, taşıma ve yapım masrafları bir yana kesin bir çözüm de getirmemekte. Bir süre sonra aynı sorunlarla yüz yüze gelinmekte. O halde pratik bir çözüme, bunlara kılıf yaptırmaya ne dersiniz?
Bir an piyasada satılan garip görünümlü kılıflar gözünüzün önüne geldiyse, kastettiğim elbette ki bu türden olanlar değil. Bunların yanında bazı mobilya firmalarının yeni yeni uygulamaya başladığı ve benim bu konudaki önyargılarımı tümüyle değiştiren son derece başarılı kılıf örnekleri de var.
Buradan yola çıkıp, iyi bir usta ve yıkanmaya gelen iyi seçilmiş bir kumaşla işe girişilebilir. Sonuçta ucuz yoldan hem eşyalara ve yaşam alanına yepyeni bir görünüm kazandırır, hem de onları korumanın yolunu bulmuş oluruz.
Kumaş kolay da usta nereden bulunur, bulsak da istediğimiz gibi bir sonuç alabileceğimizi nasıl bilebiliriz diye düşünüyorsanız, bunun da bir yolu var.
Yıllarını bu işe vermiş gerçekten güvenilebilecek bir isim var elimde: Bayram Bedir. 12 yaşında, bir terzi yanında çırak olarak başladığı meslek yaşamına uzun zamandır kılıf, yatak örtüsü, perde dikerek devam ediyor. Zaman zaman farklı alanlarda da iş yapmayı denediğini ama sonunda gene en iyi bildiği ve iddialı olduğu kendi alanına döndüğünü anlatan Bayram Usta, işindeki başarısını terzi olmasına bağlıyor. Uzun yıllar çalıştığı Şişli'deki dükkanının satılması nedeniyle artık çalışmalarına atölye haline getirdiği evinin bir bölümünde devam ediyor. Asla ölçü üzerine çalışmıyor. Kumaşı mobilya üzerine uygulayıp, kesip prova ediyor, 1 - 2 saatlik bir çalışma sonucunda da işinin önemli bir kısmını tamamlayıp, kılıfı hemen hemen dikime hazır hale getiriyor. Ve sonuçta eşyanız yeniden kaplanmış gibi bambaşka görünüyor gözünüze.
Bu görüntünün elde edilmesi için kumaş kanepe veya koltuğun tam ölçüsünde kesiliyor. Bu yüzden kumaşın ya yıkandığında çekmeyen bir kumaş olması ya da kesimden önce suya konularak çekmesinin sağlanması gerekiyor. Sadece kanepeler ve koltuklar için değil, sandalyeler için de kılıf yaptırabiliyorsunuz. Sandalyelerin şekline göre kataloglardan seçebileceğiniz modeller başarıyla uygulanıyor.
Bugüne kadar birçok içmimarla ve değişik firmalarla birlikte çalıştığını ve sandalye kılıflarının ilk olarak kendilerinin uygulamalarıyla yaygınlaştığını söyleyen Bayram Usta, iki kişilik kanepe kılıflarını 15 milyon, koltuk kılıflarını 10 milyon, yatak örtülerini ise modeline ve ebadına göre yaklaşık 15 - 20 milyon arasında değişen fiyatlarla dikiyor. Deneyim, iyi bir göz ve estetik yaklaşım gerektiren bu tür işlerde işinin ehli kişileri bulmak pek kolay olmuyor. Bu nedenle aşağıdaki adresi not defterinize kaydetmenizde yarar var. Belki bir gün gereksinim duyabilirsiniz.

Bayram Bedir
Yenimahalle, Ayvalı Sok., No: 48
Anadoluhisarı / Beykoz
Tel: 308 26 56

Çocukken hiç oyuncağı olmadı,dolmuşunu oyuncakla donattıOsmaniye’de çocukken hiç oyuncağı olmayan halk otobüsü şoförü 28 yaşında ki Fatih Çokan, çocuklar için otobüsü oyuncaklarla doldurdu. Çokan, otobüsündeki oyuncaklarla hem oynuyor hem de otobüse binen çocuklara hediye ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber