Kim neyi moda etti?

Kim neyi moda etti?

Kim neyi moda etti?
18 Nisan 1998
Nora ROMİ

Kim neyi moda etti
Hayatımız boyunca ünlü insanların etkilerinden kurtulamayacağız. Sevdiği bir filmdeki kahramanın giydiği tişörtü arayan arkadaşlarım bile olmuştu. Bakın kim, neyi moda etti?
Geçen haftalardaki yazılarımdan birinde giyim tarzlarımıza, modaya yön veren önemli kadınları anlatmıştım. Modacılar kadar üzerimizde etkisi olan bu ünlü artist ve şarkıcılar giyim tarzları ile özellikle gençleri yönlendirmede önemli isimlerdi. Fakat şimdi daha da önemli detaylar bulmuş durumdayım. Kim, neyi meşhur etti?
* "Looser" şarkısı ile ünlenen Beck, "Deadweight" adlı klibinde ipek Charles Hill fularını...
* Herkes önce Ewan McGregor'un "Trainspotting" filmindeki leş gibi tişörtünün peşinden koşmuştu. Şimdi sırada tipik İngiliz stilindeki düğmeli tişörtü var...
* Kate Moss her şeye rağmen Calvin Klein siyah kolsuz tişörtü hala giydiriyor.
* Jamiroquai'ın solisti Jay Kay'in kocaman şapkaları büyük ilgi çekti...
* Şarkıcı Robbie Williams'ın Paris konserinde giydiği, üzerinde "So Sue Me" yazılı tişörtü epey satmış. Yine Gucci imzalı delikli tişörtü de çok revaçta. Şöyle bir dönüp bizim ünlü sanatçılarımıza baktığımız zaman Yonca Evcimik'in diz civarındaki çoraplarını hatırlayabiliriz. Kenan Doğulu'nun güneş kolyesini de yabana atamayız. Bir ara herkes bu kolyelerden takıyordu. Rafet El Roman da kasket modasını ülkemize taşıdı. Gerçi onun moda ile bir işi yoktu ama bu şekilde bulaşmış oldu.

Tatil keşiflerim
Bayram tatilinde ilk defa izine çıkarak kendimi Balıkesir civarında Edremit ve Akçay'da buldum. Ören'den Burhaniye'ye, Altınoluk'tan Assos'a kadar bol bol gezdim. Keşif sonuçlarını anlatıyorum:

* Höşmelim müthiş bir tatlı. İrmik, peynir ve şekerden yapılan tatlıyı Edremit'te çok iyi yapan bir yer var. Hikayesine gelince, tatlı yemeyi çok seven adama karısı bir gün tatlı olmadığı için evdeki artıklardan bir şeyler uydurmuş. Yemekten sonra da adam tatlıyı yerken "Hoş mu Erim?" diye sormuş. Böylece adı zamanla höşmelim olmuş.
* Altınoluk civarında Nezih adlı balık lokantası çok güzel. Mümkünse deniz kenarına masa kurdurun ve öğleden sonra 15:00 gibi gidin; gün batımına kadar yemek yiyin.
* Kaz Dağı'nda İlyada Otel diye bir yer var. Dağa çıkın, çıkın, buluyorsunuz. Gündüz için orası müthiş bir yer. Manzarası, havuzu, çardağı ve salıncak koltuğu bile var. Trekking, av gibi spor organizasyonları da yapılıyor.
* Yine Kazdağı civarında Yukarıçavuşlar köyünde küçücük bir alabalık çiftliği var. Yediğim en güzel alabalık buradaydı. Ayrıca nehir kenarına masalar kuruluyor.
* Keçi peyniri de çok güzel yeniyor. Üzerine zeytinyağı dökmeyi unutmayın.

Müthiş kataloglar
Bu aralar çok işim var. Bir türlü kendimi rahat rahat sokaklara atamıyorum. Vitrinlere yoldan geçerken bakabiliyor; bir iki mağazaya kendimi ancak atıyorum. Tabii bu durum böyle gitmeyecek. İşlerimi yoluna sokup gezmeye başlayacağım. Yine de tesellim büyük. O da firmaların gönderdiği kataloglar... Dükkanları dilediğim gibi gezemesem de gönderilen kataloglar sayesinde yeni sezonda neler ürettiklerini görüyor; seçiyorum. Zamanım olduğu anda da gidip alacağım. Mesela Roman mağazasının dergi gibi hazırladığı katalogunda gri, askılı atlet ve şantug gibi parlak bir kumaştan pantolon beğendim. Sisley de minik kartpostallar yapmış. Straplez bluz gözümden kaçmadı. Armani'nin gönderdiği kitapçıkta çok güzel, tiril tiril uçuşan pantolonlar var. Walford'un mayo kataloğuna ise kilo verene kadar bakmamaya karar verdim.Aklınızda bulunsun, dükkanlara girdiğiniz zaman böyle katalog ya da broşürlerinin olup olmadıklarını sorun. Gerçekten elinizin altında olmaları gerekiyor. Seçimleriniz ve kombinleriniz konusunda epey yardımcı oluyorlar.

22 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber