Midenizi koruyun

Midenizi koruyun


Midenizdeki yanma sizi uykunuzdan mı uyandırıyor? Dikkat edin bu ülser olabilir. Hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun, çünkü tedavi edilmeyen ülser mide kanserine dönüşebiliyor


       Toplumumuzda her yaştan insanın şikayet ettiği bir hastalıktır ülser. Karnın üst kısmında yanma ve kemirme şeklinde ortaya çıkan ülser, mide veya onikiparmak barsağının mide asidi ve sindirim sıvıları tarafından harabiyeti sonucunda meydana gelen doku kaybı olarak tanımlanıyor. Genellikle öğün aralarında kendini gösteren ülserin yarattığı ağrı sizi gece uykunuzdan uyandırabilecek nitelikte oluyor. Ülser oluşmadan önce mide yüzeyini örten iltihap yani gastrit oluşuyor.

     Belirtileri gözardı etmeyin
       Ülser şikayeti ile gelen hastalar azımsanacak bir sayıda değil. Ülser hastalığı olan kişiler mide ağrısı, yanma, hazımsızlık, ekşime, şişkinlik, bulantı - kusma, sık acıkma, gece uyandıran ağrılar, göğüste yanma hissi ve ağıza gelen acı - ekşi sıvı şikayetleriyle hastanelere başvuruyorlar. Hastaneye bu şikayetlerle gelenlerin yüzde ellisine ülser teşhisi konuluyor. Onikiparmak barsağı ülseri 30 - 50 yaş arasındaki kişilerde ve daha çok erkeklerde görülürken mide ülserine 60 yaşın üstündeki kadınlarda daha çok rastlanıyor. Ülsere sebep olan sigara, alkol, kahve, stres gibi etkenler asit salgılanmasını arttırıyor ve midenin kendini korumaya aldığı mekanizmalarını zaafa uğratıyor. Bu etmenlerin yanı sıra ülsere sebep olan bir bakteri de mevcut. VKV Amerikan Hastanesi doktorları Gastroentroloji Bölüm Şefi Dr. Mustafa İşcan ve Dr. Yılmaz Çolakoğlu ülser hastalığının gerekli önlem alınmadığında mide kanserine yol açabileceğini vurguluyorlar.

     İlaçlar da sebep oluyor
       Özellikle ilerleyen yaşlarda romatizmal hastalıklar ile kalp ve damar hastalıklarından korunma amacıyla kullanılan aspirin ve anti romatizmal ağrı kesici, iltihap giderici ilaçlar da ülsere sebep oluyor. Bu yüzden sürekli bu tip ilaçlar kullanması gereken kişilerin koruyucu mide ilaçları alması gerekiyor. Genellikle öğün aralarında kendini gösteren ağrılar yemek yemekle, antiasit denilen mide asidini nötürleyen çiğneme tableti ve pastillerle birkaç dakika ile birkaç saat arasında hafifletilebiliyor. Ülser tedavisinde belli bir diyet yok ancak ülser hastasının ağrıya sebep olan yiyeceği yememesi, bunun yanında sigarayı hemen bırakması ve alkol kullanmaması gerekiyor.
       İlaçla tedavisi mümkün olan ülser önlem alınmadığı taktirde mide delinmesi, mide kanaması ve tıkanma gibi tehlikeli sonuçlar doğuruyor. Mide delinmesi ve tıkanma durumlarında ameliyatla hastalığa müdahale ediliyor.

15 Ekim 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber