Pırıltılı milenyum

Pırıltılı milenyum

Pırıltılı milenyum
Neşe Mesutoğlu
Pırıltılı milenyum
DuPont Lycra'nın, Paris ve Hollanda'da çalışan danışmanlarının hazırladığı "Modada Yeni Vizyon ve Trendler" başlıklı moda gösterisinde, 2000'li yılların modası tanıtıldı.Ünlü tekstil firması DuPont Lycra'nın Paris ve Hollanda'daki danışmanlarından öğrendiğimize göre 2000'li yılların modası estetikle konforu buluşturuyor. "Modada Yeni Vizyon ve Trendler" başlıklı moda gösterisinde gördüğümüze göre asimetrinin önemli rol oynadığı tasarımlarda son teknoloji ürünü kumaşlar kullanılıyor.
21. yüzyılın hazır giyim modası stil, renk ve şekil açısından kişisel rahatlık ve şıklık duygusu etrafında dönüyor. Rahatlık vücudu saran parlak ve yumuşak kumaşlar, şıklık ise geometrik şekillerin sert çizgileriyle sağlanıyor. Aksesuvar olarak eklenen farklı kumaşlarla da hacim kazandırılıyor. Tanıdık motiflerse, geleneklere bağlılıkla yeni binyıla köprü oluşturuyor.

Geometrik çizgiler
Çağdaş kesimlerde ince ok gibi çizgiler, lazer kadar keskin, renkli bloklar ve grafik dokular kullanılıyor. Disiplini çağrıştıran geometrik çizgilerle üniforma görünümünü taşıyan giysiler günlük yaşamımıza giriyor. Dikişsiz tüp body elbiseler ve sarmalarla, drapelerle de hacim kazandırılıyor. Yeni yüzyılın kadını yumuşak ve akıcı siluetler taşıyor. Gömlek gibi de giyebileceğimiz ceketler kısalıyor. Aşağı doğru daralan pantolonların boyları değişik uzunlukta olabiliyor. Kadınsı hava, drape yakalarla açılan boyunlar ve kırıştırılmış transparanlarla ortaya çıkarılıyor.
Geçmişin etkisi vücudu saran bluzlerin, değişik geleneklerden derlenmiş zarif ve egzotik nakış işlemeleri, boncuklarla, fırfırlı bluzlerin ise kabartmalarla süslenmesiyle kendini gösteriyor.Lastikli kol ağızları, kırmalı danteller ve kurdelalarla süslenmiş iç giyimden esinlenen bluzleri uzun ve hacimli etekler tamamlıyor. Folklorik öğeler sayesinde kıyafetler çiçek açıyor. Beyaz bir zemin üzerindeki çiçekli işlemeler dünyadaki tüm özgün kültürlerin ruhunu içinde saklıyor. Bu özellikle gençlere çekici gelen bohem bir hava veriyor.

Kolay giyilebilen kıyafetler
2000'li yılların enerjik stilinin özelliği olarak, detaya önem veren ama kolay giyilebilen kıyafetler, ince kumaşlar sayesinde hem şık, hem spor tarzıyla öne çıkıyor. Bakımı ve giyimi kolay ideal bir yaz gardrobu, seyahat, iş kıyafeti günlük kıyafetler içeriyor. Bahar Korçan Yeni bir yüzyıla geçerken var ettiğimiz değerlerden, var olacak yeni yaklaşımlara çok yumuşak bir geçiş yaşanacağını düşünüyor. Korçan'a göre, doğada yok ettiğimiz normların belki kumaşta ve tende yeniden buluşmasını göreceğiz. Korçan'a göre teknolojik gelişmelerin yeni görüntüsü parlak ama durağan formlara yansıyacak. Işık görüntülerine çok sık rastlayacağımızı hatırlatan Bahar Korçan "Artık eskisi gibi kalıpların arasında sıkışmak yok. İç dünyasını keşfeden yeni yüzyılın insanı içini ve dışını dengeleyip kendi hayal dünyasını yansıtacak. Özgür düşünen yeni yüzyılın insanı, teknolojiye uyum sağladığı kadar, dünyadaki değerlere de sahip çıkacak," diyor.
Cemil İpekçi de 2000 yılı modası için en önemli nokta olarak "Hürriyet," diyor ve ekliyor: "Artık her türlü renk, kalıp, biçim ve marka kullanılacak." İpekçi devam ediyor ve 2000 yılı trendi için "moda aptallığının çığlığını atıyor," diyor.

Renkler ve kumaşlar
2000 ilkbahar / yaz modasında öne çıkan renk mavi. 21. yüzyılın bu ilk kreasyonlarında buz mavisinden menekşe mavisine, mavi - gri tonlarına mavinin her tonunu bulmak mümkün. Mavinin yanı sıra, kırmızı, krem ve bej tonları da dikkat çekiyor. Bu renklerin arasından sıyrılan bir başka renk ise güneş yanığı kırmızısı. Kadife kırmızısı, beyazlar ve yumuşak griler, soğuk ve berrak renklerden oluşan tonlarda gri ve krem gölgelere, canlı turkuvaz ılıklık katarken, parlak sarı kıvılcımların yansımasını görüyoruz. Kumaşlarda ise yanar döner, parlak ve simli kumaşların yanı sıra tüvidler, kauçuk izlenimi veren lycralı kumaşlar 21. yüzyıl kadınını farklı kılacak. Doğadan esinlenmiş, rustik dokulu kumaşlar çağdaş görüntüyü metalik kıvılcımlar, parlak yanar döner kıvrımlarla kazanıyor. İpek gibi kaygan parlak metalik dokunuşlar, yapay efektler ve yansımalar yer alıyor.

2000 için küçük notlar
 • Değişik ağ şekilleri, grafik ayrımlar dikkat çekecek.
 • Yelekler vazgeçilmez olacak.
 • Fermuarlar aksesuvar olarak kullanılacak.
 • İpler ve bağcıklar, büzgülerde kendini gösterecek.
 • Beyaz gömleğin cazibesi devam edecek.
 • Kollarda ve yakada düğme yerine mıknatıs olacak.
 • Zigzag dikişlerle dökümlü hava verilecek.
 • Asimetrik kesimler ön plana çıkacak.
 • Kol boyları, farklı uzunlukta olacak.
 • Kimonoların bele sarılan kuşağı elbiselerde bir aksesuvar malzemesi gibi kullanılacak.
 • Dikişsiz kıyafetler teknolojinin modaya yeni katkısı olacak.
 • Yıkama kolaylığı olan son teknoloji ürünü kumaşlar parlaklığını, yumuşaklığını ve ışığa göre renk değiştirebilme özelliklerini yüzde 5 - 10 oranında kullanılan lycra ile sağlayacak.
 • 14 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

  İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

  Sıradaki Haber