"Postmodern şeyler seviyorum"

"Postmodern şeyler seviyorum"

"Postmodern şeyler seviyorum"
12 Aralık 1998

Postmodern şeyler seviyorum
Dilek Sancılı

* Alışveriş sana ne ifade ediyor?
Alışveriş bana ayakkabıyı ifade ediyor. Ben ciddi anlamda bir ayakkabı delisiyim. Günde 5 çift ayakkabı aldığım olmuştur. Genelde kıyafet üzerine alışveriş yaparım. Ailemle yaşadığım için yiyecek alışverişlerini üstlenmiyorum.

* Neler giymek hoşuna gider?
Yırtmaçlı etek giymeyi seviyorum. Diz altında veya tam dizde olan. Onun dışında bu senenin modası olan hırka ve ceketleri seviyorum. Ama genelde son bir senedir daha sade, rahat ve spor giyinmeyi tercih ediyorum. İşlerimiz de çok yoğun olduğu için sürekli koşuşturma halindeyiz. Provalarda daha rahat olmamız gerektiği için kot, tişört, triko ile kumaş ya da spor ayakkabıyı çok giyiyorum.

* Nerelerden alışveriş yaparsın?
Genelde gece kıyafetlerimi annemler benim için Paris veya Londra'dan alıyorlar. Özellikle Lacroix, Kenzo ve Gucci. Türkiye'de Akmerkez'den alışveriş yaparım. Beymen'de çok güzel şeyler buluyorum. Genellikle bütün takımlarımı Beymen'den alıyorum. Max Mara çok kullanırım. Bunun dışında da MNG'den cici tişörtler buluyorum.

* Defilelerde her şeyi giyiyorsunuz, bu bir bıkkınlık yaratıyor mu?
Öyle zamanlar oluyor ki örneğin gelinlik giymek ve onla prova yapmak zorunda kalıyorsunuz. Giymekten hoşlanıyorum ama provalar zorluyor. Yine de işimi severek yapıyorum.

* Beğendiğin modacılar var mı?
Yurtdışında Joan Galliano, Alexander McQueen, Türkiye içinde de Hakan Yıldırım var. Hakikaten çok güzel tasarımları var. İçinde belli çizgileri, standartları aşmış Hakan'ı tanıyorum. Arkadaşım olduğu için böyle hissedebilirim ama genelde de çok beğeniliyor.

* Modanın içinde biri olarak, sen modayı takip eder misin?
Mutlaka etmeye çalışırım. Her ay mutlaka yabancı Vogue alırım. Modayı takip etmek hoşuma gidiyor. Yurtdışındaki modellerin yaşantılarımı dikkatimi çekiyor.

* Bizden ne gibi farkları var?
Çok daha profesyoneller. Bizde zaten iş çok farklı. Ancak bir yarışmaya girdikten sonra adınız duyuluyor. Ondan sonra manken oluyorsunuz. Dünyada ise Elite'in dışında yarışma yok. O da modellik yarışması zaten. Mankenler dizilerde falan oynamıyorlar. Sadece manken oldukları için tanınıyorlar.

* Kimlerin tarzını beğenirsin?
Arkadaşım olarak Demet Şener'i, Ayşegül Toplusoy'u çok beğenirim. Kadında modayı takip etmek çok daha kolay. Erkekler için çok zor. Mutlaka yurtdışından alışveriş yapmanız gerekiyor. İyi giyinen erkek dediğiniz zaman biraz daha paralı kesime hitap ediyor. Şahsen tanımıyorum ama dergilerden takip ettiğim kadarıyla Ali Koç'u sayabilirim.

* Yurtdışından en çok ne alırsın?
Mini abiye tarzı şeyler alıyorum. Benim en çok sevdiğim markalar Türkiye'de yok. Prada yok. Gucci ve Armani var ama her şey yok.

* Bakım ve spor için gittiğin özel yerler var mı?
Daha öncesinde hiç ilgilenmiyordum. Şimdi mutlaka yaptırmam gerektiğini biliyorum çünkü her gün makyaj yapılmaktan cildiniz harap oluyor. Ayda iki defa Rumeli'deki Vakkorama'da cilt bakımı yaptırıyorum. Spora ise vaktim yok. Ama geçen sene Vakko Gym'deydim. Yazın su kayağı yaparım.

* Ailenle yaşadığını söyledin. Senin ev için aldığın şeyler var mı?
Eve annem karıştırtmıyor. Zaten eve ayıracak pek vaktim de yok. Eve girip ancak uyuyabiliyorum. Bu sene odamı değiştirttim. Daha ahşapvari, postmodern şeyler seviyorum. Annemlere sadece evlilik yıldönümlerinde bir şey alabiliyorum. Onu da annem bir yerlere saklıyor.

* Nasıl bir müşterisin?
Hiç pazarlık etmem. Utanırım. Biraz zor beğenirim. Terazi olduğum çok kararsız ve dengesizimdir. Bazen aynı dükkana birkaç kez girer çıkarım. Bazen de çok kolay beğenirim.

* Sinema ve tiyatroya vakit ayırabiliyor musun?
Annem tiyatro sanatçısı olduğu için tiyatroya gitmek gibi bir şansım var. Geçen hafta Karanlıkta Aydınlık adlı oyunu seyrettim. Balede de öyle. Onun dışında son bir senedir kitap okumaya başladım. Sanatla ve kültürel anlamdaki şeylerle mümkün olduğunca ilgilenmeye çalışıyorum. Uyurken klasik müzik dinlerim. Onun dışında caz house tarz müziği çok severim.

* Aksesuvar?
Küpe çok kullanırım. Antika takı severim. Saat mutlaka takarım. Bir de anneannemin hediyesi olan uğur kolyesini hep takarım.

* Akşamları çıktığında nereleri tercih edersin?
Annemlerle Da Mario'ya, arkadaşlarımla Havana, NYX, Papermoon, Bice, High End'e gitmeyi seviyorum. Bir de Beyoğlu'nun ara sokaklarında gezmeyi.

ALIŞVERİŞ NOTLARI:
Parfüm: Chopar Wish
Bakım ürünü: Sebamed ile yıkıyorum. Sheisedo nemlendirici
Son seyrettiği film: Yılan Gözler
Arabasının markası: Opel Astra
Aldığı en ilginç hediye: Devasa bir ayı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber