Renklerin oyunu

Renklerin oyunu

Renklerin oyunu
Sibel ARNA Bu yaz tüm kadınlar suyun ve zümrütün yeşiliyle saf, denizin mavisiyle berrak ve oksijenin rengi pembeyle duru gözükecek.Pembeyi bilirsiniz, kadının, şefkatin ve iyinin rengidir. Belki içinde bulunduğumuz günleri acıklı görmekten kaçınmak için, belki D.H. Lawrence'in dediği gibi "cıncık boncuklara boğulmuş bir dişilik özentisinden insan yaşamına yarar gelmeyeceğini" anladığımızdan, belki de pembe günlere özlem duyduğumuzdan bu yaz pembe giyinip pembe boyanacağız.
Tabii ki pembeye eşlik edecek renkler de olacak. Havayı, denizi, suyu ve ferahlığı hissettiren maviyle yeşil.
Zaten her firma da bu temel renkleri ürünlerine yansıtmış durumda. Örneğin, Helena Rubinstein'e göre yaz, şarkılarla, tamburların ritmindeki danslarla, beyaz ve mavi giyinmiş erkeklerle, havai fişeklerle aydınlatılmış plajlarla, açık denizlere yol alan hediyelerle dolu sandallarla bir bayram havasında geçecek. Brezilya renkleriyle bezenmiş bir bayram. Helena Rubinstein makyajının renkleri şöyle: Brezilya'nın altın gibi parlayan güneşinin sarısı, okyanus kızlarının evinin mavisi, Brezilya gemilerinin kahve tonları ve zümrütün yeşili. Bir efsane olan Iemanja'nın ismini verdiği yaz ürünleri koleksiyonunu makyajın doğal uygulaması olarak tanımlayan Helena Rubinstein yaz makyajını beş adımda tamamlıyor. Sadece elmacık kemiklerini belirginleştirmek için kullanılan pudra, açık gölgeli ve ince çizgili gözler, siyah maskara ve açık renk rujlarla makyaj doğallık yitirilmeden, apakurya maskarasına dönmeden yapılıyor.
Masumiyet ve saflığın bir destanı olan Candide'yi sezon makyajlarına isim olarak seçen Lancome firması da saflığı, berraklığı ve duruluğu, dişiliğin simgesi olarak görüyor. Bu yaz Lancome makyajında temel iki renk var: toprak tonları ve pastel tonları. Toprak tonları ışığı yakalayan, tene, yanaklara, göz çevresine ve tırnaklara taşıyan renkler. Bu tonlar kadına doğal güzelliğini veriyor. Pastel tonları ise makyaja renk, güneş ışıltısı ve ferahlık getiriyor. Maviler, pembeler, yeşiller... Lancome'un bu yazın makyajı için temel üç aşaması var. Işık ve şeffaflık ile bezenmiş bir ten... Toprak, su ve hava tonlarıyla bezenmiş gözler... Naturel, saf, ışıltılı bir renk halesiyle süslenmiş dudaklar...
"Renk kişiliğimizi ya da nasıl olmak istediğimizi ortaya çıkarır. Pozitif enerji, yaratıcılık gücü verir," diyen Sebastian Trucco firması ise yazın renklerine değil, renk tutkunlarına hitap ediyor. Eğer pembe size göre değilse ve profesyonel makyajdan hoşlanıyorsanız kızıl renklerin hakim olduğu Trucco serisine mutlaka göz atın. Bu markayı Madonna, Cher, Celine Dion, Naomi Campbell, Julia Roberts, Demi Moore, Nicole Kidman gibi ünlüler de kullanıyor.
Bir suluboya tabloya baktığınızda; resmin başarısı renklerin birbiriyle uyumuyla doğru orantılıdır. Makyaj da aynı resim yapmak gibi uyum ister. Guerlain firması bu bilinçle hareket ederek bu yazın temasını romantizm olarak belirledi. Altın yeşili, mürdüm eriği gibi renklerin kalbinizin coşkusunu artıracağına inanan firma ayrıca pembeyi ve maviyi sedefli olarak kullanmış. Matlıktan hoşlanmayanlar için ideal. Altın kırmızısını dore röfleli tonlarla kullanan Guerlain renklerdeki bu sıcaklığı güneşin yansıması olarak sunuyor.
15 Ekim 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber