Sistite dikkat

Sistite dikkat


İdrar torbası enfeksiyonu olarak tanımlanan sistit, özellikle yaz aylarında ve tatil sonrasında yoğun olarak gözlemleniyor. Gerekli önem gösterilmezse, hastalığın böbreklere ulaşma riski bulunuyor


       Yaz ile birlikte ortaya çıkan ve tatil dönüşü hayatı bize zehir eden hastalıklardan biri de sistit. Hastalık, idrar torbasının enfeksiyonları ve iritasyonu olarak tanımlanıyor. Lokal tahrişe bağlı olarak, ağrılı idrar yapma, sık idrara çıkma, sürekli idrar hissi, gece idrara çıkma, karnın alt bölgesinde sürekli rahatsızlık ile idrarda kan olmasına bağlı kırmızı renkli idrar şikayetleri sistite bağlı şikayetler arasında yer alıyor. Ateş, titreme, ağrı gibi bulgular böbrek iltihabının da karıştığı durumlarda görülebiliyor. Mikropların idrar yollarına dört yoldan birisi ile bulaştığını söyleyen Acıbadem Hastanesi Üreme Sağlığı Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özhan Turan bunları şöyle sıralıyor; kadınlarda idrarı dışarı taşıyan yolun (üreta) kısa olmasına bağlı olarak perineden direkt temasla (asendan enfeksiyon), kan yolu veya lenfatik yolla mikropların dağılımı ile ya da idrar torbasına direkt ulaşması.

     Kişisel hijyene dikkat edin
       Asendan enfeksiyonun en sık karşılaşılan enfeksiyon tipi olduğunu belirten Turan, anal bölgenin çok yakın olması ile mikropların kolaylıkla vajen ağzına ve üretraya ulaştığını, bu durumda da kısa olan üretranın mikropların idrar torbasına bulaşmasına engel olamadığını söylüyor. Kadınlarda vajen içinin yapısı nedeniyle idrar yolu enfeksiyonu yapan mikropların vajende pek fazla bulunmadığına dikkat çeken Turan, cinsel ilişki ile vajende olacak bir enfeksiyonun yine idrar yollarında enfeksiyona yol açtığını ve balayı sistitinin buna iyi bir örnek olduğunu ifade ediyor. Turan, özellikle yaz aylarında sıklıkla görülen sistitin vajinal enfeksiyonda olduğu gibi kişisel hijyen şartlarına dikkat edilmemesinden kaynaklandığını vurguluyor. Yeterli temizleme sistemlerine sahip olmayan havuzlar, kirli deniz, ıslak mayo ile uzun süre kalmanın sistit riskini artırdığını dile getiren Turan, sürekli terlemenin de mantarlar için uygun besi yerleri oluşturarak mantar enfeksiyonu oluşma olasılığını artırdığına dikkat çekiyor. Terleme ile artan sıvı kaybının idrar miktarının azalmasına yol açtığını söyleyen Turan, sıvı kaybıyla birlikte mekanik temizleme işlevinin azalmasıyla enfeksiyon riskinin de arttığını kaydediyor.

     Böbrekleri etkileyebilir
       Sistitle başlayan bir enfeksiyonunun daha sonra böbreklere ulaşmasının olası olduğunu vurgulayan Turan, idrar yolu ile ilgili herhangi bir şikayette hemen bir doktora başvurulmasını vurguluyor. Turan, idrar yaparken hafif yanma ve huzursuzluk hissinde bile idrar tahlili, idrar kültürü ve antibiyogram yapılmasının gerekliliğini ifade ediyor. Bu tahliller sonucunda enfeksiyon ajanına uygun antibiyotik tedavisi yapılmasını ancak doktor kontrolü dışında kullanılacak ilaçların ise enfeksiyonun tam temizlenmemesine ve ileride büyük problemlere neden olacağına dikkat çekiyor. Turan, alınan sıvı miktarının artırılmasının da idrar yollarından geçecek sıvıyı artırarak mekanik temizlikle bakterilerin ortamdan uzaklaşmasına yardımcı olacağını söylüyor.PKK/YPG'lilerin güvenli bölgeden çekilme anları kamerada!ABD ile varılan mutabakat sonrası terör örgütü işgal ettiği yerlerden çekilmeye başladı. Terör örgütü PKK/YPG'nin çekilme konvoyu görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber