Sonbaharın en iyileri

Sonbaharın en iyileri

Sonbaharın en iyileri
Murat PİLEVNELİ

Sonbaharın en iyileri
Yazı bitirdik. Şimdi sıra neşeli sonbahar bitkilerinde. Seraları kendiniz gezip görerek seçin.

Yeni başlayan sonbaharla birlikte seralarda bitki avcılığım tekrar hortladı. Dökülme renklerini seviyorsanız, bu aralar siz de biraz dolaşın. Neyi istiyorsanız seçerek, görerek alın.
Seçtiğiniz bitkilerden bir tek sığla seneye sizi şaşırtabilir, çünkü topraktaki elementlerin azlığı ya da çokluğu renkleri sarıyla kırmızı arasında oynatabiliyor.
Sonbahar bitkilerinden en sevdiğim, Parrotia Persica'dır. Kireçli topraklarda iyi gelişen bitki, büyüdükçe dalları toprağa paralel masalsı bir görüntü alır. Kışın açan kırmızı komik çiçekleri de hediyesi...
Türkiye'de pek tanınmayan, ilkbaharda kocaman çiçekli kızılcık türleri (Cornus Florida) ve Nyssa Sylvatica da mükemmel sonbahar renklilerindendir. Nyssa'yı uzun zamandır arıyordum. İstanbul Kısıklı'da yeni açılan Demir Seracılık'ta buldum. Tavsiye ederim (Tel: 0216 4223103).
Akçaağaçlar en çok bilinen türlerden. Acer Rubrum, A. Saccarum, A. Saccarinum büyük ağaç sevenlere tavsiyem. Ama bahçeniz ufaksa, Acer Palmatum'u (Japon akçaağaçları) öneririm. Purpurea, yani kırmızı kalan türler, yazın kurak yerlerde pek başarılı değil. Bence düz yeşilleri denemelisiniz. İlkbahar sürgünü ve sonbahar dökülme renkleri kan kırmızısı. Purpurea gibi de kavrulmaz!
Akçaağaçların Türkiye'de en iyi örnekleri Yalova'daki Karaca Ağaç Müzesi'nde var. Ayrıca döner sermaye fidanlığında satılık ilginç bitkiler bulabilirsiniz. Bir - iki hafta içinde Karaca Müzesi rengarenk olacak, kaçırmayın derim. Yedigöller, Bolu, Sapanca, Karadeniz'in neredeyse tümü, şu sıralar müthiş bir gösteriye hazırlanıyor...
Sevdiğiniz sonbahar ağaçları genelde dikimde kestane toprağı, asitlendirici ister. Ama gübresiz dikin! Yapraklar döküldükten sonra kışın yavaş çözülen gübre verebilirsiniz, faydalı olur. Kış gelene kadar sulamalarınıza devam edin.
Dikkat ediyorum, apartman bahçeleri çok bakımsız, çimler bozulmuş, zevksiz duruyor. Çimlerin tamiri şimdi yapılabilir. Yabani ot ya da yosun öldürücüleri, bozuk yerlerde yeni çim tohumları ilave işlemlerini yağmurlarla yapabilirsiniz. Daha pastırma yazı da var. Sürgünleri - iyileşmeyi görebilirsiniz.
Not: Sonbahar renklileri için size birkaç seçenek daha: Süs elması, süs kirazı, gingko, meşe, özellikle Querqus Rubra ve Robur, sumak (Rhus), sorbus, kayın, gürgen, bataklık selvisi, larix ve Amerikan sarmaşığı.

Kadınlara layık
Bahçede dümdüz saksılar dışında şekilli toprak saksılar da iyi durur. Kapı yanında, simetrik ya da grup halinde...
Yapılarına göre, durdukları yere göre bitki seçin.
Örneğin güneşte mazı, gölgede porsuk...

Merdivenlere dizin
İGuzzini markalı bu nal kılıklı bahçe lambası mükemmel bir tasarım. Hem heykel gibi hem de ışıklı... Tepta Aydınlatma Sanayi getirmiş.
Tel: 0212 252 72 12

Bir kitap
Bahçecilikle ilgili her şey... İngiliz Kraliyet Ailesi'nin hafif sıkıçı ansiklopedilerinden korkanlara iyi bir seçenek...
YEM Kitabevi
Tel: 0212 219 39 39

19 Kasım 2019 Magazin Bülteni19 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber