Suç dolunayda

Suç dolunayda


Ayşenur S. Yazıcı


       Her şey "baş" içinde olup bitiyor. Beynine kan sıçraması, başından aşağı kaynar su dökülmesi, tepenin tasının atması, başa iş açılması... Kurallara aykırı hareket etmek "baş"ta şekilleniyor. Tek sorumlu o. "Kan beynime sıçradı hakim bey, ne yaptığımı bilmiyordum" veya "tepem attı patlattım bir tane" ifadeleri; özrü kabahatinden büyüklerin, söylenecek hiçbir şey bulunamayan durumlarda bile ağızlarından dökülen cümleler.
       Kabahat başımda hakim bey!
       "Peki başın niye bu kadar densiz evladım?" diye sorsa yargılayan, işte burada ilim irfan devreye girecek, suçlu bulunacak. Suçlu. Yani, insanın elinde olmadan vücut dengelerinin değişmesine sebep olan dış faktörler... Hava sıcaklığı mesela..! Aşırı sıcaklar insanın düşünme, irdeleme yetisini altüst ediyor. Belki bundan dolayı sıcak ülke insanları bizden çok uyukluyor, çalışamıyor ve metabolizmayı hareketlendirecek acı yemekler tüketiyor. Dolunay mesela..! Dünya - ay arasındaki basınç - yerçekimi nasıl med - ceziri oluşturuyorsa, insanoğlunun kan dolaşımı da bundan etkileniyor. Dolunayda canlılar daha huzursuz ve sinirli oluyor. Cinayetler ve kavgalar dolunayda daha sık yaşanıyor. Hatta astrolojiyle tanışan doktorlar, dolunay zamanı kanamaların daha şiddetli olacağını bildiklerinden ameliyatı erteliyorlar. Aşırı sıcaklar, dolunay gibi başımızı derde sokan dış etkenlere yüksek nem, lodos ve hava kirliliğini de ekleyebilirsiniz.!
       Bedenin ihtiyacı olan oksijenin yeterli miktarda alınmaması da şuuru etkileyen ve "yanlışlara bahane" olabilen sebeplerden biri çünkü..! Hatta biraz abartarak "çok sigara dumanlı yerde kaldım, başım dumanlı" bahanesini bile kullanabilirsiniz..!
       Gelelim bahara.! Doğanın dengesi eksiden artıya çiçek çiçek çoğalırken, karlar eriyip dereler çağlayıp börtü böcek tüm mahlukat ortalığı kaplarken; insan bedeni de yenilenmek için safradan tut, alyuvarına kadar hummalı bir çalışma içine düşmüşken, bahardan okkalı bir "bilimsel suç bahanesi" çıkarabilirsiniz..! Yanlış birine aşık olabilirsiniz... Aşk suç kapsamına giriyorsa eğer "N'apayım, kanım kaynıyordu hakim bey..." dersiniz, olur biter! Suç baharda..!

22 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber