Tatil için sondakika önerileri

Tatil için sondakika önerileri

4 Nisan 1998

Diyelim ki arabayla uğraşmak istemiyorsanız ve son anda boş bir vaktiniz oldu. O zaman Baraka Doğa Sporları ve Organizasyon (0212 292 29 79) tarafından hazırlanan bol sporlu geziye ayın 7'sinde katılabilirsiniz. Fethiye'ye düzenlenen tur bol yürüyüş ve gezi ağırlıklı. Babadağ, Kelebekler Vadisi, terkedilmiş Rum köyü Kayaköy, Dalyan, İztuzu sahili gibi doğal güzellik ve tarihi eser zenginliği açısından önemli yerlerin ziyaret edileceği tura katılmaya karar verirseniz, gidiş dönüş biletini kendiniz karşılayacaksınız. Ama konaklama, ara ulaşım, yemek gibi diğer tüm olanaklardan yararlanabileceksiniz.
Gezievi de (0212 245 50 86) bayram süresince çeşitli turlar düzenliyor. Örneğin ayın 4'ünde Serindere'ye, 5'inde Kılıçkaya'ya, 11'inde Erikli Yaylası'na günübirlik turlar var. Ayrıca 7 - 12 nisan tarihleri arasında Kaz Dağı - Ayvalık - Cunda Adası ve Assos gezisi de bulunuyor. Ayın 8'inden 12'sine kadar da Abant - Safranbolu - Yörükköy - Amasra - Kastamonu - Ilgaz Adası - Aladağ ve Gölcük'ü kapsayan bir geziye katılabilirsiniz.
Abelya Turizm (0212 292 39 87) ise 7 günlük Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz, Batı Akdeniz turları düzenliyor. Adana ve Antalya çevresindeyseniz özellikle Toroslar gezisi sizin için cazip olabilir. Fiyatlar da turlara göre değişiyor. Ayrıca kişi başı 4 milyon olan günübirlik turlar arasında 5 nisanda Erikli'yi, 12 nisanda Nüzhetiye veya Odayeri - Torkul Yaylası'nı ziyaret edebilirsiniz.
Ankara civarındaysanız Kızılcahamam sizi bekliyor. Bol bol yeşilliğin içine kurulan bu ilçe aynı zamanda hamam ve kaplıcalarıyla da ünlü. Burada hem dinlenir hem de sağlığınızı biraz önemsemiş olursunuz. Günübirlik gidip piknik yapabileceğiniz gibi fiyatları makul otellerde de kalabilirsiniz. Bu arada meşhur mantısından yemeyi unutmayın.

Yanınızda bulunsun
Eğer doğaya yönelik, dinlendirici bir tatil planlıyorsanız süresi ne olursa olsun yanınızda bulunması gereken birtakım eşyalar olacaktır. Bir kere havanın nasıl olacağı belli olmayacağı için yanınıza kalın çorap ve kazak, hatta çok cepli mont veya yağmurluk almayı sakın unutmayın. Ağrı kesici ve hastalanmalara karşı sürekli kullandığınız ilaçlardan da bulunsun. Alerjik bir bünyeniz varsa bunun önlemini almayı da unutmayın.
Matara hem sizi eğlendirir hem de acil susuzluk durumlarında işinizi görür. Çakı ve çakmak ise mutlaka yanınızda olması gereken eşyalar arasında.
Yaralanmalara karşı ilkyardım çantanızın olması da çok önemli. Hatta içine cildinizi güneşten koruyacak bir krem bile koyun. Ne olur ne olmaz çantanıza birkaç kutu konserve, peksimet veya grisini atmayı da unutmayın.

18 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber