Tatlı kaçamak!

Tatlı kaçamak!

Tatlı kaçamak!
Sorumluluk istemem, tatile gidiyorum diyorsunuz... Peki köpeği kime bırakacaksınız? Ya çiçeklerinize kim bakacak? Üzülmeyin bu derdinizin de çaresi var!Severim, karar veririm. Sonra başkasını seçip vazgeçerim. Çünkü tatildeyim... Fransızların, tatildeyken hiçbir sorumluluk taşımak istemediklerini gösteren bu söz çocukları, çiçekleri ve köpekleri olan tatilcileri kızdırabilir. Ama karar verip vazgeçme ve unutma özgürlüğümüzün olduğu o kısacık zamanda gözünüz arkada kalmasın. Yaşamı kolaylaştırmanın daima bir yolu var. Çiçekleri kim sulayacak, köpeğimi sabahları kim gezintiye çıkaracak, kim besleyecek diye düşünmeyin.
Evinizden uzakta kaldığınız süre zarfında, köpekleriniz köpek bakım evlerinde oldukça güvende. Hem güvenli bir konaklama hem de sağlıklı bakım sağlayan köpek pansiyonları, geceliği 5 - 10 milyon lira karşılığında rahat bir tatil geçirmenizi sağlıyor. Mustafa Köpek Salonu'nun sorumlusu Sevinç Çınar, "Köpeklerin mutluluğu çok önemli," diyor. "Anlaşabileceği arkadaşlarıyla oynuyorlar, ancak diğer köpeklere alışamayan olursa onunla biz oynuyoruz. Top atıyoruz, beraber koşuyoruz." Birtakım hastalıkların başka köpeklere geçmemesi ve aileye temiz teslim edilmesi için geliş ve dönüşlerinde mutlaka banyo yaptırılıyor. Beslenme hususunda ise, evde nasıl alıştıysa o şekilde devam ediliyor. Sabah, öğlen, akşam, gece olmak üzere günde 4 defa büyük bir bahçeye çıkartılan sevimli dostların güneşten olumsuz etkilenmemelerine itina gösteriliyor.
Köpekevi adını taşıyan salonda, babasından devraldığı mesleği sürdüren Ertunç Uğraşbul, "Şehir içinde rahat bakım imkanı olmuyor, biz aile pansiyonculuğu uyguluyoruz," diyor ve bunu şöyle açıklıyor: "Köpekler gün boyu evde kalınca rahatsızlık verebiliyorlar. Bize sabah bırakıp akşam alınabiliyor." Bu yöntemle aileler köpeklerini, çocuklarını okula gönderir gibi bir servisle Köpekevi'ne bırakıp akşam teslim alabiliyorlar. Böylece tek başına yaşayan ya da köpek sahibi olup sorumluluk istemeyenler için pratik bir çözüm bulunmuş oluyor. Bağdat Caddesi'nde butik işleten Klaris Bahar da doğum yaptığı için bu yolu tercih ediyor. Kanal D Spor Spikeri Ender Bilgin, Dino adındaki köpeğini seyahate çıktığı zaman ikişer, üçer günlük sürelerle bir pansiyona bırakıyor. "Başka yere bırakınca, oradan yeni alışkanlıklar edinme ihtimali var. Pansiyonda ziyaretçi olduğunu biliyor," diyor ve ekliyor: "Size sadık olması bu şekilde daha kolay, ayrıca yemeği veriliyor, havalandırılıyor. Gözüm arkada kalmıyor."
Tatlı kaçamak
Vetland'de eğitmen olan Şemsettin Şayan, "Yazın ve bayram dönemlerinde uzun tatillerde yoğun oluyoruz. Sağlık sorunları için daima veteriner hekim kontrolünde olan köpeklere istenirse itaat ve silahlı kişilere karşı korunma eğitimi veriyoruz," diyor. Kuşlar için günlük 3 dolara ve kedilere 6 dolara bakım imkanı bulabileceğiniz Vetland'de, sevimli dostlar hem beslenme hem sağlık açısından güvende oluyor. Üstelik bakıcıların sevgisiyle şımartılıyor. Ünlü spiker Gülgün Feyman acil bir durumda köpeğini bırakacağı yerin ancak güvendiği bir bakımevi olması gerektiğini söylüyor. Nasuh Mahruki, Nil Ünal, Caroline Koç, Levent Kırca ve Şevket Altuğ da bu yönteme başvuran ünlüler arasında.
Köpeğime yer buldum, peki çiçeklerim ne olacak diye sorun ediyorsanız, üzülmeyin. Ona da bir çözüm var. Koca bir sene boyunca özen gösterdiğiniz çiçeklerinizin 10 - 15 günlük bir tatil için solup gitmesine elbette göz yumamazsınız. Yıldız Çiçekçilik'in sahibi Tuncay Sağlam, "Emanet çiçek almak riskli bir iş ancak müşterilerimizi kırmamak için tatile gittikleri süre içinde, bize getirilen çiçeklerin bakımını üstlenebiliriz," diyor. Bitkinin durumu, kullanılan malzemenin miktarı ve bakım süresine göre değişen ücretlerle çiçeklerinizi burada bıraktığınız gibi bulabileceksiniz. Öte yandan çocuklu aileler için de tavsiyemiz var. "Acaba çocuklarımıza ne oldu," diye düşünmeden tatil yapmak istiyorsanız, çocuklarınıza gün boyu özel program hazırlayan otelleri tercih etmelisiniz. Sabah jimnastiği, müzikli oyunlar, öğretici yarışmalar düzenleyen otellerin başında Klassis geliyor. Klassis Resort Hotel'i, Club Med, Magic Life World ve Marmaris Resort izliyor.
21 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber