Türküm, tatildeyim, mutsuzum

Türküm, tatildeyim, mutsuzum

14 Mart 1998
Nazire KALKANCI

Kurban Bayramı'nda yurtdışı turları yine hareketlenecek. Ortalama turistin tıpkı Batı'da olduğu gibi bizde de yurtdışına çıkmak için en çok tercih ettiği yol turlar. Hem daha ucuza geliyor hem de bir sürü ıvır - zıvır detayla uğraşmak zorunluluğu ortadan kalkıyor.
Bayram ve yılbaşılarının en popüler ülkeleri ise Batı'da İtalya, Doğu'da Mısır. Son yıllarda Tunus ve Fas gibi yarı egzotik diyarlar da listeye eklendi. Bireysel turizm örneklerini saymazsak, henüz kitlesel olarak daha uzaklara gidilmiyor.
Ancak bu ülkelere tur alan ortalama bir Türk vatandaşının mutsuz ve hatta kızgın dönme olasılığı da oldukça yüksek. Çünkü hem İtalya'nın hem de Mısır'ın Türkiye ile karşılaştırıldığında önemli bir dezavantajı var: Otel standartları bizim alıştığımız ya da beklediğimiz standartların altında.
Önce İtalya'ya bakalım... Avrupa'ya Türkiye'den düzenlenen turlarda ağırlıklı olarak 3 yıldızlı otellerde kalınıyor. İtalya'daki 3 yıldızlı oteller ise eğer şansınız çok yaver gitmezse, bizdeki aynı kategoride yer alan otellerle kıyaslanmayacak kadar kötü.Bu gerçeği Avrupa'daki bütün seyahat acentaları biliyor ve gitmeden önce kendi müşterisini beklentilerini yüksek tutmaması konusunda uyarıyor. Bizdeki tur şirketlerinin hatası böyle bir uyarıda bulunma gereğini hissetmemeleri.
Bir yaz hayatımda ilk kez bir tur şirketiyle İtalya'ya gittim. O zaman benim de böyle bir farktan haberim yoktu. Yalnızca biraz daha konfor aradığım için kendi rezervasyonumuzu farkını ödeyerek 4 yıldızlı bir otele yaptırmıştım. Ve Roma'da diğer tur müşterilerinin kaldığı 3 yıldızlı oteli görünce bilmeden ne kadar isabetli davrandığımı anladım. Otelin yeri fena değildi ama iç mekanlar için aynı şeyi söylemek zordu. Restoran niyetine uzun bir masa ve beyaz badanalı dört duvar bir yerde kahvaltı veriyorlardı.
Tur rehberi, bir sonraki turun daha da şanssız olacağını çünkü kalacakları otelin Roma'ya 2 saatlik uzaklıkta olduğunu söyledi. Dediğine göre, bu turlarda otel tamamen bir şans meselesiymiş. Ödenen para aynı ama kimi turlar şehir merkezinde ve nispeten şirin otellerde konaklarken kimilerine de otelin en kötüsü düşebiliyor. Buna hazırlıklı olmayan, kafasındaki Avrupa'yla karşılaştığı manzarayı örtüştüremeyen Türk de fena halde öfkeleniyor.
Turla gidip konfor arayanlar için belki de en iyisi, benim yaptığım gibi farkını ödeyerek 4 ve 5 yıldızlı otellerde kalmak. Onlar son derece iyi. Restore edilmiş ya da bu yüzyılın başında inşa edilmiş, kişiliği olan binalar. Hizmet de aksamıyor. Eğer bu seçeneği tercih etmiyorsanız, o zaman siz de Almanlar gibi oteli - moteli boşverip, Roma'da ya da Floransa'da olmanın tadını çıkarmaya bakacaksınız.Mısır'ın durumu ise çok daha farklı. Çünkü bu ülkede genel bir standart düşüklüğü sorunu var. Dikkat ederseniz, buraya düzenlenen bütün turlarda "5 yıldızlı otellerde ya da gemide konaklama imkanı" diye belirtilir. Ancak Mısır'a gidecek olan da önceden bilmeli ki, aslında gerçek anlamda bir 5 yıldızlı otelde ağırlanması söz konusu değil. Kalınacak yerde en temel temizlik şartları bile hak getire olabilir. Özellikle Nil üzerinde gemiyle yapılan yolculuklarda bu şikayetler daha bir ayyuka çıkıyor. Temizlik konusuna kafayı fazla takan birinin turu aç açına tamamlayarak Türkiye'ye hayli incelmiş olarak dönme olasılığı da var.

Şarkıcı Linet’ten çıplak ayak dans şovBostancı Gösteri Merkezi'nde sahneye çıkan Linet, kalça dansıyla kendisini dinlemeye gelenlerden tam not aldı. Linet'in dans gösterisi dakikalarca alkışlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber