"Üsküdar'a gideriken aldı da bir nostalji"

"Üsküdar'a gideriken aldı da bir nostalji"

"Üsküdar'a gideriken aldı da bir nostalji"

Sibel ARNA
Üsküdara gideriken aldı da bir nostalji
Antika almak istediğinizde aklınıza sadece Horhor ve Çukurcuma gelmesin. Üsküdar'daki Antikacılar Çarşısı mutlaka uğramanız gereken yerler arasında.

Söz antika almaktan açıldığında birçok kişinin aklına hemen Çukurcuma ya da Horhor gelir. Oysa İstanbul'da bu açıdan bol seçenek sunan başka yerler de var. Üsküdar'daki Antikacılar Çarşısı gibi. 40 dükkanın olduğu çarşıda Avrupa ülkelerinden ve Osmanlı İmparatorluğu'ndan kalma değerli antika parçalar rahatlıkla bulunabiliyor. Antik 28 adlı dükkanın sahibinden öğrendiğimize göre çarşıdaki dükkanlar kendi aralarında da alıveriş yapıyor. Bu dükkanların müşterilerini de çoğunlukla aradıkları parçaları bulmak isteyen koleksiyoncular ve zengin kesim oluşturuyor.Antik 28'de Osmanlı'nın Kütahya porselen koleksiyonundan harika İngiliz mobilyalarına ve Fransız objelerine kadar birbirinden değerli antikalar satılıyor. Antik 28'in bitişiğindeki Menmet Özbilenler Antik'te de Osmanlı'nın değerli parçaları var. Çarşıdaki antikaların tarihi 80 ila 160 yıl arasında değişiyor. Fiyatları ise 100 dolardan başlıyor, 2000 dolara kadar gidiyor.

Üsküdara gideriken aldı da bir nostalji
Üsküdar Belediyesi arkası, Evliya Hoca Sokak'ta bulunan Antikacılar Çarşısı'nda Çukurcuma'da olduğu gibi kapı, pencere satan ustalar da mevcut. Ayrıca çarşıda her türlü malın tamiratı yapılıyor. Özellikle de mobilyaların bakımı konusunda çok başarılılar. 100 senelik mobilyaları bile parlatıyorlar. En çok talep gören mobilyalar ise İngiliz ve Fransız olanları. Çünkü işçilikleri çok güzel ve dayanıklılar.
Bitpazarını da andıran çarşıda eski ama değerli olmayan eşyalar da bulunuyor. İkinci el tercih edenlerdenseniz bu çarşıda özellikle de mobilya ihtiyaçlarınızı uygun fiyatlara karşılayabilirsiniz. Eskiyi bütünüyle içinde barındıran Üsküdar Antikacılar Çarşısı'nda koleksiyon sahipi esnaflara da rastlamak mümkün.
Üsküdara gideriken aldı da bir nostalji
Örneğin, ahşap ve mermer çeşme taşları satan Rıdvan Taşçıoğullarının 25 yıldır biriktirdiği anahtarlardan oluşan çok kapsamlı bir koleksiyonu var. İstanbul'dan ve Anadolu'nun çeşitli köylerinden toparladığı bu anahtarları Asır Antik adlı dükkanının duvarlarında sergileyen Rıdvan Usta anahtarlarının sayısını kendi de bilmiyor. "Eğer satılacaksa hepsi beraber bir kişiye satılacak," diyen Taşçıoğulları'nın koleksiyonlarını şimdiye kadar isteyenler alamamışlar. Çünkü satacağı gün daha gelmemiş. Koleksiyonu yapmaya karar verdiğinde elinde az sayıda anahtar olan Rıdvan Usta'nın şimdi geyik şeklinde bile anahtarı var. Koleksiyonunun eksik parçalarının olduğunu, kataloglardakilere ulaşamadığını söyleyen Rıdvan Taşçıoğulları, "Anahtarlar benim tek hobim," diyor.

19 Ekim 2019 Magazin Bülteni19 Ekim 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber