Yeni sezonun makyajı

Yeni sezonun makyajı

Yeni sezonun makyajı
Dilek SancılıUzun yıllar ünlü insanlara makyaj yapan Mine Türkoğlu artık profesyonel ellerini bizler için kullanıyor. Türkoğlu 1999 - 2000 sonbahar - kış makyajını anlattı.
Yeni sezonun makyajı
Hepimiz televizyonda gördüğümüz ünlülerin ne kadar güzel olduğunu düşünüp dururuz. Ancak onları böylesine mükemmel gösteren kişiler vardır. Bu kişilerin başında da makyözler gelir. Uzun yıllar televizyonda, sinemada, tiyatroda pek çok sanatçının makyajını yapan Mine Türkoğlu, açtığı güzellik salonunda artık ünlülerin yanı sıra bizleri de güzelleştiriyor. Biz de Mine Türkoğlu ile makyaj yapmanın ince noktalarını ve 1999 - 2000 yılı sonbahar - kış makyajını sorduk.

 • Titanic Güzellik Merkezi'ni ne zaman açtınız?

 • 1998'in temmuz ayında. Ben 25 sene televizyonda makyözlük, 'image maker'lık ve görüntü yönetmenliği yaptım. Emekli olduktan sonra da sanatçıların paralelinde halkımıza da hizmet verebilmek için burayı açtık. Yerimizde gece ve gündüz makyajlarının yanı sıra solaryumdan cilt bakımına, zayıflama cihazına kadar pek çok ünite var. Bu ünitelerde kullandığımız aletlerin tamamı en son teknolojinin ürünü ve çok değişik özellikler gösteriyor. Mesela solaryum cihazımızla normalde 30 dakikada sağlanan bronzluğa 9 dakikada ulaşabiliyorsunuz.

 • Ünlü insanlar televizyonda çok güzel görünüyorlar...

 • Aslında önemli olan o insanın yüz ve kemik yapısıdır. İyi bir makyajla biz bu özellikleri olumlu şekilde geliştirerek çok güzel bir hale getiriyoruz. Dolayısıyla da ekrana geçtiği zaman bir de kamera, ışık, filtre gibi etkenlerle çok mükemmel bir görüntüye kavuşuyorlar. Ancak ekranda yaptığı makyajla sokakta yürüse yine kötü bir görüntüye sahip olur, çünkü çok kalın bir makyaj yaptığımız.

 • Bir kadın makyaj yaparken nelere dikkat etmeli?

 • Normal bir insanın makyaj yaparken dikkat etmesi gereken en önemli nokta, yaptığı makyajda çok keskin hatların olmaması. Yani çok koyu renklerin kullanılmaması gerekiyor. Çünkü günlük hayatımızda yapılan makyaj gün ışığında kullanacağımız makyajdır ve günışığı hataları affetmez. Koyu renk de hata yapmayı kolaylaştırır. Bu yüzden banyonuzda veya yatak odanızda makyaj yaptığınızda kendinizi çok beğenirsiniz. Ancak camın önüne gelip aynaya baktığınızda makyajınızı silmeye başlarsınız. O yüzden günlük makyajlar cam önünde ve pastel renklerle yapılmalıdır. Buna karşılık gece makyajında çarpıcılık sağlanmalıdır. Yoksa hiç makyaj yapmamış gibi görünürsünüz.

 • Yüz hatları makyaj açısından çok önemli değil mi?

 • Herkesin yüzünde öne çıkarabileceği bir noktası vardır. Kiminin gözleri, kiminin burnu, kiminin de dudakları güzeldir. Bunun için öncelikle kadının yüzündeki bu bölgeyi bulması gerekir. Makyajda ağırlık o noktaya verilir. Makyajın ikili bir konuşmada ilginç bir etkisi vardır. Çünkü kimse karşısındaki kişinin tüm yüzüne bakarak konuşmaz. Genelde dikkat çekecek bölgesine bakar. Mesela dudaklarınızın güzel olduğuna inanıyorsanız, koyu renk ruj sürüp tüm dikkati dudaklarınıza çekerbilirsiniz. Ya da dudaklarınız çok incedir, o zaman güzel bir göz makyajıyla bütün ilgiyi gözlerinize çekebilirsiniz. Zaten bizimde temeldeki başarımız bunda yatar.

 • Bu senenin sonbahar - kış makyajı nasıl?

 • Bu yıl 1970'li yıllarda çokça kullanılan pastel tonlar, her ne kadar yok diyorsak da, yine kullanılıyor. Ama esas olan milenyuma çarpıcı girmek. Seçkin moda evlerini ve bu yılın moda renklerini de göz önüne alırsak kırmızı tonlar ön planda. Kırmızıyı, siyahımsı bordolar takip ediyor. Özellikle siyaha veya şaraba yakın kırmızılar ruj renklerini oluşturuyor. Bunun paralelinde de kahve tonu, siyah ve gri tonlarında da makyajlar ruja uyum sağlıyor. Bordo oje ve ruja, koyu gri bir göz makyajı uygulanabilir. 2000'li yıllarda tenler bu çarpıcı makyaja uyum sağlayabilmesi için eski zamanlardaki gibi açık. Farlarda pırıltılar var ama iri pullar gibi değil. Daha çok toz ve sim pırıltılar göz kapaklarında ve kaş altlarında kullanılıyor. Kaşlar moda ile paralel değişiklik gösteriyor. Kaşı yukarı, şakaklara doğru almak çok moda.


  Adres: Aytar cad. Başlık sk. İnci apt. No:4 / 7 1. Levent
  Tel: 0212 283 65 64
  18 Kasım 2019 Magazin Bülteni18 Kasım 2019 Magazin Bülteni

  İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

  Sıradaki Haber