24.12.2011 13:56 | Son Güncelleme: 24.12.2011-13:57

Vize süresi dolan yeşil kartlılar bir ay içinde başvuru yapmalı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, yeşil kartlı 9 milyon 140 bin kişinin 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacağını söyledi.

Acar, vize süresi dolana kadar yeşil kartlılar için hiçbir sorunun bulunmadığını ifade ederek, yeşil kartlıların vize süresi dolduğu günden itibaren bir ay içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir testi yaptırmaları gerektiğini belirtti. Tanınan süre içerisinde gelir testi yaptırmayan yeşil kartlılardan 200.88 TL Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi alınacak.

SGK Başkanı Fatih Acar Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı sınavında başarılı olan adayların atama tercihlerinin alınacağı törende konuştu.

1 Ocak 2012’den itibaren 9 milyon 140 bin yeşil kartlının Genel Sağlık Sigortalısı olarak SGK’nın bünyesine gireceklerini söyleyen Acar, 74 milyon kişinin 1 Ocak’tan itibaren Genel Sağlık Sigortası’nın şemsiyesi altına gireceğini belirtti.

Bugün itibariyle 62.9 milyon kişinin sosyal güvenlik kapsamına alındığını söyleyen Acar, bunların 4/A, 4/B ve 4/C (SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı) denilen mensupları ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerden oluştuğunu ifade etti. Acar, 1 Ocak 2012 tarihinde yeşil kartlıların da SGK’ya gelmesi ile beraber toplam 72 milyon kişinin Genel Sağlık Sigortası şemsiyesi altına alınmış olacağını dile getirdi.

-SGK 2013’TE NÜFUSUN TAMAMINI KAPSAYACAK-

Yeşil kartlılar içerisinde yaşlılık aylığı alanlar ile köy korucuları olduğunu da söyleyen Acar, bunlardan köy korucularının sayısının 74 bin 159, yaşlılık aylığı alanların ise 1 milyon 340 bin kişi olduğunu ifade etti.

Öte yandan, kapsam dışı 127 bin tutuklu ve hükümlü ile 650 bin er, erbaş ve yedek subayla banka sandıklarının da 2013 yılında kuruma devredileceğini ifade eden Acar, SGK’nın bu şekilde nüfusun tamamını kapsayacağını bildirdi.

-YEŞİL KARTLILARI MAĞDUR EDECEK BİR DÜZENLEME OLMAYACAK-

Yeşil kartlıların 1 Ocak 2012 tarihinde GSS kapsamına alınacak olmasına ilişkin Acar, "Yeşil kartlılar endişe etmesin. Onları mağdur edecek bir uygulama söz konusu olmayacak. Sadece Sağlık Bakanlığı’ndaki, bütçeleri SGK’ya alınmış olacak. Vize süreleri doluncaya kadar aynı şekilde sağlık imkanlarından yararlanmaya devam edecekler. Vize süreleri dolduğu an, daha önce il ve ilçe idare kurumları vardı oraya gidiyorlardı, şimdi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na gidecekler. Bu Vakıflar gelir testi yapacak. Gelir testi Sosyal Yardım Bilgi Sistemi (SOYBİS) adı altında yapılacak. Bir de puanlama formülü ilave edilmek suretiyle burada 13 kurumdan 28 sorgulama yapılarak bir kişinin yeşil kart alma hakkını elde edip etmediği bu sorgulama ile ortaya çıkacak" dedi.

-GELİRİ ASGARİ ÜCRETİN 3’TE 1’İNDEN AZ OLANLARIN GSS PRİMİNİ DEVLET ÖDEYECEK-

Yapılacak gelir testi sonrasında kişilerin gelir düzeyleri asgari ücretin 3’te birinden az ise bunların GSS priminin devlet tarafından ödeneceğini söyleyen Acar, "Burada hane halkı kavramı çok önemli. Bir hanede 4 kişi varsa bu 4 kişinin elde ettiği gelir toplanacak 4’e bölünecek. Çıkan rakam asgari ücretin 3’te birinden az ise burada devlet primini ödemek kaydıyla bu kişiler sağlık imkanlarından yararlanmaya devam edecek" dedi.

Asgari ücretin 3’te birinden az geliri olanların primlerini kendilerinin ödeyeceğini söyleyen Acar, asgari ücretin 3’te biri ile asgari ücret arasında geliri olanlardan 33.48 TL, asgari ücretin iki katı ile asgari ücret arasında geliri olanlardan 100.44 TL, asgari ücretin 2 katının üzerinde geliri olanlardan ise 200.88 TL GSS primi alınmak kaydıyla bu kişilerin sağlık imkanlarından yararlanmaya devam edeceklerini bildirdi.

-SİSTEME KAYITLI OLMAYAN 1 MİLYON 700 BİN KİŞİYE MEKTUP GÖNDERİLECEK-

4/A, 4/B ve 4/C dışında Türkiye’de sisteme kayıtlı olmayan 1 milyon 700 bin kişinin bulunduğunu söyleyen Acar, 1 Ocak’tan itibaren bu kişilerin de SGK’ya tescil işlemini yaptırmak zorunda olduğunu söyledi. Acar, bu kişilerin de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek, gelir testi sonucuna göre prim ödemek zorunda olduklarını söyledi. Acar, bu 1 milyon 700 bin kişiye SGK tarafından mektup gönderileceğini, mektupların hazır olduğunu söyledi.

-VİZE SÜRESİ DOLDUKTAN SONRA 1 AY İÇERİSİNDE BAŞVURU YAPILMASI GEREKİYOR

SGK’ya müracaat etmeyen veya yeşil kart vize süreleri dolduktan sonra bir aylık süre içerisinde gelir testini yaptırmayan kişilerin asgari ücretin iki katından fazla geliri olduğu kabul edilerek 200.88 TL GSS primi ödeme zorunluluğu getirilecek.

Acar, vize süresi dolana kadar yeşil kartlılar için herhangi bir sorunun olmadığını ifade ederek, "Ama diyelim ki bir kişinin Mayıs 2012’de vize süresi dolmuşsa, yeşil kartlılar İl, İlçe İdare Kurumlarına gidiyorlardı. Şimdi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidecekler. Orada SOYBİS bir tarama yapacak. Taramaya göre gelir düzeyleri tespit edilecek. Gelir düzeyleri asgari ücretin 3’te birinden az ise yine aynı şekilde yeşil kartta olduğu gibi primlerini devlet ödemeye devam edecek" dedi.

-ÜNİVERSİTE VE ÖZEL HASTANELERE GİDİŞLERDE SEVK ALMA ZORUNLULUĞU DEVAM EDECEK-

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Acar, "Yeşil kartlılar özel hastanelerden yararlanabilecek mi?" şeklindeki bir soruya, "Sistem gereği yeşil kartlılar şuan birinci basamak sağlık hizmeti denilen aile hekimlerine gidebilirler. Devlet hastanelerine gidebilirler. Ama Üniversite ve Devlet Hastanelerine gitmek istemeleri durumunda bugün sevk almaları zorunluluğu var. Vize süreleri dolana kadar bu şekilde devam edecekler. Ama 2012 yılı geldiğinde biz baktığımızda yeşil kartlı sayısı makul seviyedeyse onu Kurum olarak değerlendirebiliriz. Kurum bu konu hakkındaki düzenlemeleri yapma yetkisini aldı. Onu süreç içerisinde değerlendirecek ve bu çerçevede bu konudaki kararını verecek" yanıtını verdi.

Acar bir başka soru üzerine ise, yeşil kartlılara ilişkin yapılacak gelir testinde kişinin yeşil kart hak etmediği anlaşılsa dahi geriye dönük bir cezai yaptırım uygulanmayacağını, gelir testinin yapıldığı tarihin milat alınacağını söyledi.(ANKA/DEVAM)

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0