19.07.2011 02:30 | Son Güncelleme:
BESTE ÖNKOL

Volkicar Türkmenistan’da ‘asfaltı ağlatacak’

Ünlü rallici Volkan Işık, parkurlarda elde ettiği tecrübe ve 1 milyon dolarlık harcamayla ürettiği yarış otomobili Volkicar’ı ihraç etmeye hazırlanıyor. 14 bin 500 euro’luk fiyata sahip olan Volkicar, Türkmenistan’dan sonra Moldova yollarında da yarışacak

Türk motor sporları tarihinde uluslararası alanda en başarılı ralli pilotu ünvanına sahip olan Volkan Işık, 22 yıllık tecrübesiyle ürettiği Volkicar’ı Türkmenistan’a ihraç ediyor. Kendi adını taşıyan yarış otomobili Volkicar’ı mart ayında tanıtan Işık, 1 milyon dolarlık yatırımla ürettiği araçları motor sporlarının olmadığı ülkelere ihraç ederek bu sporu geliştirmeyi hedefliyor. Temmuz ayı sonunda Türkmenistan’a gönderilecek 12 Volkicar’ın yanı sıra deneme amaçlı 1 otomobil de Moldova’ya gönderilecek. Volkan Işık, 115 beygir gücünde olan Volkicar’ın, farklı beygir güçlerindeki ara modellerini, kadınlara yönelik bir versiyonunu ve şehir modelini de yapmak istediğini söyledi.

3 günde 1 oto üretiyor
Aracın asfaltta yarışabilecek şekilde dizayn edildiğini anlatan Işık, şu bilgileri verdi:
“Ralli hep dağ yollarında, toprak alanlarda yapılır. Biz bu araçla motor sporlarını kente indirmeyi amaçlıyoruz. Araca rahat erişilmesi, bu sporun sevilmesi ve gelişimesi için önemli. Bizimkisi asfalt ağlatan cinsten. Şu anda 6 saniyede 100 kilometre hıza çıkıyor.”
İstanbul İkitelli’deki atölyesinde 3 günde 1 adet otomobil üretebildiklerini ifade eden Işık, “Yıl sonuna kadar 60 adet üretmeyi planlıyoruz. Gelecek yıl 100 adet, 5 yıl içinde de 300 adet üretim hedefliyoruz” dedi.
Volkicar’ın iki amacı olduğunu dile getiren Işık, şöyle konuştu:
“Biz bu aracı ya motor sporlarının olduğu alanlara satacağız ya da henüz bu sporun gelişmediği ülkelere ihraç edeceğiz. Herhangi bir pist ihtiyacı olmadığı için küçük alanlarda yarış yapılması açısından kolaylık sağlıyor” dedi.
Işık, yedek parça ve bakımın yanı sıra Volkan Işık Akademi kanalıyla da eğitim desteği verdiklerini anlattı. Işık, 50 - 60, 80 - 110 beygir gibi ara modellerin yanı sıra kent caddelerine uygun bir Volkicar projesi üzerinde çalıştıklarını söyledi.


Aydın’da sokakları kapattı

Kent içinde gerçekleşen 7 etaptan oluşan V1 Challenge’ın ilk etabının geçen ay Ankara’da yapıldığını anlatan Işık, “İlk etabı 25 bin kişi izledi. Geçen hafta sonu yapılan Çeşme etabını, gece yarışı olarak organize ettik. Amacımız yeni yarış konseptleri denemek. Aydın, Bursa, Eskişehir ve İzmir, yarışın gerçekleşeceği etaplar arasında. Mesela Aydın etabı için belediye ile anlaştık. Monte Carlo benzeri, şehrin sokaklarını kapatıp yarış yapacağız” dedi.
Yarışta 20 Volkicar’ın yarıştığını anlatan Işık, “Hepsi aynı anda start almıyor. Yer durumuna göre otomobiller 2’li, 4’ü yarışabiliyor. Büyük organizasyonlarda önünüzden geçen bir aracın ne zaman tekrar geçeceğini bilemezsiniz ama bu yarışlarda herkes keyifle araçları takip edebiliyor” dedi.
Volkicar’ın 1300 CC ve 115 beygir motora sahip olduğunu, 6 saniyede 100 kilometre hıza ulaştığını anlatan Işık, ‘Araç 150 kilometre hız yapabiliyor’ dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0