14.03.2019 01:30 | Son Güncelleme:
Gülden Öktem / İstanbul

Weval’den dans ehliyeti!

Hollandalı ikili Harm Coolen ve Merijn Scholte Albers’in elektronik müzik projesi Weval, “License to Dance” serisi kapsamında bugün ve yarın İstanbul’da sahnede olacak.

İlk albümlerini eski bir ilkokul binasının çatı katına kurulan bir stüdyoda kaydeden Weval, daha önce İstanbul sahnesinde müzikseverlerin karşısına çıkmış ve övgü toplamıştı. İkiliden Harm Coolen  sorularımızı yanıtladı. 

- İlk hanginiz birlikte müzik yapmanıza karar verdi?

Altı yıl önce ortak bir arkadaşımız sayesinde tanıştık. Film endüstrisinin içindeydik ve aslında bir film projesi için bir araya gelmiştik. Projeye başladık ve birbirimizi tanımaktan çok mutlu olduk. Bu sırada küçük beyin fırtınaları yaparken kendi başımıza ürettiğimiz müzikleri de birbirimize dinlettik ve birlikte çalışmanın yaratıcı olabileceğini düşündük. İkimizin de birbirinden farklı müzik anlayışı ve farklı müzikal geçmişleri vardı. 

- Film endüstrisinde çalıştığınız dönemde tanıştığınızı söylediniz. Birçok filmin soundtrack’ini hazırladığınızı biliyoruz. Bu deneyimi nasıl tarif edersiniz?

Bizim şu anki yaptığımız şeyden tamamen farklı bir durum olduğunu söyleyebilirim. Daha çok komedi kafasında bir şeydi. En büyük fark ise, kendi başınıza ürettiğiniz şeylerden daha yaratıcı. Çünkü yönetmeni, konsepti, hikâyesi olan bir şeye siz en iyi müziği yapmaya çalışıyorsunuz ve ortaya çıkardığınız şey sahneye uymazsa çöpe atılmaya mahkum...

- Weval’in müziğini nasıl tarif edersiniz? Size ilham veren şeyler neler? 

60’lar ve 70’ler saykodelik ve krautrok’unu çok seviyoruz. Ama aynı zamanda, son kayıtlarımız sırasında çok fun, soul türde şeyler dinledik Shuggie Otis ve Sly mesela hâlâ dinlediğimiz isimler. 

‘İstanbul çalmayı sevdiğimiz yerlerden’

- Türkiye’de birkaç kez sahneye çıktınız. Burada üretilen müzikler hakkında bir fikriniz var mı?

Aslında müzik hakkında pek bir şey söyleyemesek de İstanbul seyircisinin son dere pozitif ve katılımcı olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca İstanbul, gerçekten çalmayı en sevdiğimiz birkaç yerden biri. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0