Wham ve Mariah Carey'nin Noel şarkıları klasik olmayı nasıl başardı?

Yılbaşı zamanı demek huzur demek... Bu dönemlerde özellikle yurt dışında bazı şarkılar bize eşlik ediyor. Bu şarkılardan biri George Michael'ın grubu Wham'e, diğeri ise Mariah Carey'e ait...

Wham ve Mariah Carey'nin Noel şarkıları klasik olmayı nasıl başardı?

Bangır bangır çalınıyorlar

Bangır bangır çalınıyorlar

Söz konusu yılbaşı, yıl sonu dönemleri olduğunda özellikle Avrupa'da en önemli geleneklerden biri tabii ki Christmas şarkıları. Radyolar, dijital müzik platformları, her taraf Noel şarkılarıyla bangır bangır sallanıyor.

Şampiyon Mariah Carey

Son yıllarda her ne kadar Sia ya da Robbie Williams gibi şaşırtıcı isimlerden Noel albümleri dinlesek de şampiyon hep aynı. Diyeceksiniz kim bu şampiyon diye. Tabii ki Mariah Carey...

Tek rakibi Wham'in 'Last Christmas'ı

Spotify tarafından açıklanan 'Noel listeleri'nin tepesinde iki şarkı var. Biri George Michael'ın grubu Wham'in 'Last Christmas'ı, diğeri ise Mariah Carey'nin 'All I Want For Christmas Is You'su... İlki 458 milyon, ikincisi ise 576 milyon kez dinlenmiş Youtube'ta.

1994'te söylemişti

1994'te söylemişti

Mariah Carey, 'All I Want For Christmas Is You' adlı şarkıyı 1994'te yayınlamıştı. Şarkıcı, dile kolay çeyrek asırdır bilhassa Avrupa'yı sallamaya devam ediyor. Yılbaşı dönemlerinde 1 aylığına bile olsa listelerin tepesinde her daim Mariah Carey var.

Wham! grubu ikinci sırada

Wham! grubu ikinci sırada

Wham! grubunun 'Last Christmas'ı da en az Mariah Carey kadar popüler oluyor bu dönemlerde. Söz konusu Noel şarkıları olduğunda özellikle bu iki şarkı İsveç'inden İtalya'sına birçok ülkede tekrar tekrar single listelerine giriyor. Yıl bittiğinde, Noel dönemi geçtiğinde etkisini yitiriyor.

Hiçbiri geçemiyor

Hiçbiri geçemiyor

Arada Band Aid'ler ya da Frank Sinatra'lar dahil olsa da Wham! ve özellikle Mariah Carey rakipsiz. İkisi birbiriyle kapışıyor ama çoğu zaman galip gelen Mariah Carey. Peki bu işin sırrı nedir? 

25 yıldır zirvedeler

25 yıldır zirvedeler

25 yıldır o kadar yeni isim de Noel şarkısı çıkarıyor ancak hiçbiri Mariah Carey kadar tutulmuyor. Wham'in şarkısı tipik bir yılbaşı şarkısıyken Mariah Carey'ninki ise pop'luğunun avantajıyla bir tık önde.

Beklentiler çok yüksek

Beklentiler çok yüksek

Wham ya da Mariah Carey'nin Noel şarkılarını geçmek çok zor. Beklentiler çok yüksek. Her yıl aralık ayında bu iki şarkı rakipsiz. Bütün resmi single listelerine giriyorlar. Hiçbir yeni şarkı bu kadar güçlü değil.

'Ver coşkuyu' tadında

'Ver coşkuyu' tadında

Buradan ne sonuç çıkıyor? Elbette bu şarkıların vakti zamanında öncü olmaları, 'ver coşkuyu' tadında yeni yıl ruhuna yakın bir umut taşımaları. Yeni çıkan şarkılarda o umut o kadar az ki ancak yayınladıkları yıl popüler oluyorlar, sonra unutuluyorlar.

Her şeyin başı umut

Her şeyin başı umut

Umut... Ne kadar önemli bir kelime değil mi? Her şeyin başı sağlık, sağlıklı biri olmanın da en önemli koşulu umut. Noel şarkıları da bu hesap işte. Umutlu olmak bu yüzden işte çok ama çok önemli.

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak