Woody Allen emekli olmak istemiyor ama izleyicinin öfkesi sabit

Yönetmen Woody Allen hayatının sonuna kadar film çekmek istiyor ama izleyicinin öfkesi de pek hafiflemiş değil.

Woody Allen emekli olmak istemiyor ama izleyicinin öfkesi sabit

Ünlü yönetmen Woody Allen, sinemanın üretken isimlerinden biri. Yıllar içinde yaptığı pek çok film, çok sevildi ve takdir edildi. Yaptığı filmlerde yarattığı o 'şehirli romantik' doku, günümüz insanının hem yaşam tarzına hem de duygularına uzunca bir süre işledi. Bu nedenle de takdir gördü. Üretimleri, kendi türü dahilinde değerlendirilince gerçekten çok başarılı.

'Paris'te Gece Yarısı', 'Blue Jasmine', 'Roma'ya Sevgilerle' gibi yerine göre sarkastik, yerine göre fazla romantik bulunabilecek ve en önemlisi de günümüz yetişkinine ayna tutmasıyla tanınan filmleri, dikkat çekici işlerdi. Paris'te Gece Yarısı kadar etkileyici bir edebiyat-sinema geçişkenliğiyle çok az karşılaşmışızdır örneğin. 

Taciz suçlamaları havayı değiştirmişti

Fakat ünlü yönetmen, 2014 yılında, 7 yaşındaki evlatlık kızını tacizle suçlandı. Suç 2014'te işlenmemişti fakat o zaman gündeme getirilmişti. İşte o andan itibaren Woody'nin sosyal hayatı da kariyeri de ciddi bir sarsıntı geçirmeye başladı. Hem de ne sarsıntı, insanın nefesini keser. Artık kimse kendisini yüksek sesle övmedi, filmleri yeterince izlenmedi. Tacizci olması ihtimali, sevenini de sevmeyenini de büyük hayal kırıklığına uğrattı.

Bu #MeToo hareketinin en önemli etkilerinden biriydi. Yakıştıramayacağımız, konduramayacağımız kişilerin akıl erdiremeyeceğimiz şeyler yapmasıyla karşılaştık. Woody Allen da onlardan biriydi. 'Pamuk yüzlü dede yönetmen' imajının arkasında 'kötücül biri'nin yaşaması ihtimalinden korktuk ve o ihtimali bizi, derinden sarstı. 

İzleyici hala kızgın

Woody Allen'ın suçu henüz kanıtlanmamış olsa da konu aradan geçen sürede tazeliğini yitirmedi. Allen'ın seyircisi, ona öfkesini diri tuttu. 

Geçtiğimiz günlerde Woody Allen'ın "Emekli olmak istemiyorum, ya bir film setinde ya da bir filmin montajı sırasında ölürüm muhtemelen" demiş. Fakat Woody Allen, 2014'ten bugüne geçen sürede 'uğruna setlerde öleceği' bir izleyici kitlesi kalmadığının pekala farkında aslında bunları söylerken...

Yine de film çekmeye ve üretmeye devam edecek. Suçluluğu kanıtlanırsa, işler daha da çığrından çıkacak öte yandan.

  

  

andac.uzel@demirorenmedya.com

Bu makaleye ifade bırak