World Wide Web (www) ile ilgili 14 ilginç bilgi

Girdiğimiz her internet sitesinin başında bulunan 'www' ibaresinin açılımı olan 'world wide web', yaklaşık 30 yıldır bizimle. İlk halinden çok farklı olan bu sistem, dünyadaki internet ağına yön verdi. İşte hakkındaki 14 ilginç bilgi.
 

World Wide Web (www) ile ilgili 14 ilginç bilgi

1- İlk tasarı

1- İlk tasarı

İngiliz mühendis ve bilim adamı Sir Tim Berners-Lee, World Wide Web'in ilk tasarı halini 1989 yılında oluşturdu.

63 yaşındaki Berners şu anda World Wide Web Konsorsiyumu (W3C)'nun direktörü olarak görev yapıyor.

2- İlk web tarayıcısı

2- İlk web tarayıcısı

World Wide Web'in bir web tarayıcısında kullanılması için 1993'e kadar beklenmesi gerekti.

'Mosaic' adlı web tarayıcısı, 1993 yılında piyasaya sürüldü.

Illinois Üniversitesi Süper Hesaplama Ulusa Merkezi'ndeki bir ekibin geliştirdiği grafik bazlı web tarayıcısı Mosaic, bu işe gönül verenler için çok önemli bir tarayıcı.
 

3- İlk web sitesi

3- İlk web sitesi

'www' ibaresinin kullanıldığı ilk web sitesi 1991 yılında yayına girdi. Sitenin tam adı 'info.cern.ch' idi ve giriş sayfasında sadece 153 kelime vardı. Adından da anlaşılacağı üzere Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi olan CERN'le bağlantılıydı. Bu site hala, yeni bir çağın başlangıcının simgesi gibi... 

4- Topluma açılma

4- Topluma açılma

CERN, 1993 yılında bu teknolojinin ileride herkesin ücretsiz kullanılabileceğini açıkladı. Açıklama, bu teknolojinin ana bileşenlerinin kamuya açık kalacağı anlamına geliyordu, yani isteyenler bu teknolojiyi geliştirebilirdi. O zamanlar bu açıklama rüya gibi gelse de, aradan geçen zamanda 'www' kullanımının ne denli yayıldığı ortada. Ücretsiz olarak kullanılması hariç...

5- İlk arama motoru

5- İlk arama motoru

Tarihin ilk arama motorunun adı, Archie.

Archie, 1990 yılında yayına girdi. Bir arama motorunun ilk kodları ona aitti ve Google, Yahoo gibi dünya devleri Archie'yi örnek alarak geliştirildi.

6- İlk fotoğraf

6- İlk fotoğraf

İlk hali tamamen kodlardan ve yazılardan oluşan sistemde ilk fotoğraf 1992 yılında yayınlandı. Tamamen deneme amaçlı yayınlanan bu fotoğraf, İsviçre'de kurulmuş ve 4 kadından oluşan 'Les Horribles Cernettes' grubunun tanıtım fotoğrafıydı.

Fotoğraf kaynağı: SILVANO DE GENNARO/CERN

7- Sörf yapmak

7- Sörf yapmak

İnternette sörf yapmak, yani 'websurfing' kalıbı ise lakabı 'Net-mom' olan New Yorklu bir kütüphaneci tarafından literatüre kazandırıldı. O dönem internet kullanıcılarının sayısı kısıtlı olduğu için bu tip kalıplaşmış argümanların kaynağı daha kolay bulunabiliyordu.

8- Günlük kullanıcı

8- Günlük kullanıcı

Bugün dünyada milyarlarca insan internete ulaşabiliyor. Günde 3 milyarı aşkın kullanıcı internette sörf yapıyor.

9- En çok kullanan ülkeler

9- En çok kullanan ülkeler

Güncel istatistiklere göre Çin'de yaklaşık 1,4 milyar kişi, Hindistan'da 1,3 milyar kişi ve ABD'de ise 326 milyon kişi internet kullanıyor. Türkiye ise bu listede 18'inci sırada. Her gün internete giren kullanıcı sayısı, 81,9 milyon.

10- Web sitesi sayısı

10- Web sitesi sayısı

2018'de yapılan son araştırmaya göre (Netcraft Web Sunucusu Anketi), dünya çapında 1,8 milyar civarı web sitesi var. Fakat bu sitelerin hepsi ziyaretçi almıyor.

11- NeXT

11- NeXT

Tim Berners-Lee'nin kullandığı NeXT bilgisayarı, tarihteki ilk web sunucusu ve web tarayıcısını yazan ilk bilgisayardı.

12- Ağ kullanımı

12- Ağ kullanımı

Şu anda aktif web ağına bağlı cihazların sayısı, dünyadak insan sayısından fazla.

13- Yönetim şekli

13- Yönetim şekli

World Wide Web'in uluslararası ana organizasyon yönetimini, World Wide Web Konsorsiyumu, yani W3C yapıyor. Başında ise 'www'nun ilk halini oluşturan Tim Berners-Lee var. Berners-Lee, 1989'da CERN laboratuvarlarında HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünya Çapında Ağ (www) olarak da tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kurmuştu.

14- İnternet ve web aynı şey değildir!

14- İnternet ve web aynı şey değildir!

İkisi genellikle aynı şey zannediliyor. Fakat tamamen farklılar. İnternet uzun yıllardır mevcut ve farklı teknolojilerle farklı formatlarda kullanıldı. World Wide Web ise internetten çok sonra ortaya çıktı ve internetin kullanım şekline yeni bir boyut kazandırdı.

Bu makaleye ifade bırak