Ankara

Yerel Haber
19 Mayıs 2017 - 18:03

Yabancı Uyruklu Öğrencilerden Gönüllü Ticaret Elçisi Yetiştirilecek

IHA

Ankara’da eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilere Dış Ticaret Eğitimi verilerek ülkelerine döndüklerinde ticaret temsilcileri olarak yetiştirmek için hazırlanan projenin açılış ve tanıtım toplantısı yapıldı.
Ankara Kalkınma Ajansı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) arasında imzalanan protokol ile yürütülen projede yabancı uyruklu öğrencilere Dış Ticaret Eğitimi verilmesi planlanıyor.
Proje kapsamında Ankara’da yaşayan 181 ülkeden gelen yabancı uyruklu öğrencilere Dış Ticaret Eğitimi verilerek, Türkiye’de ihracat yapan firmalara teknik geziler düzenlenecek ve öğrencilere yönelik tecrübe paylaşımı etkinlikleri düzenlenecek. Bu proje kapsamında 60 farklı ülkeden 300 ‘ e yakın başvuru yapıldı. 300 kişinin içinden 40 öğrenci seçip, 90 saatlik uluslararası dış ticaret eğitimi ile ihracatın nasıl yapıldığını görme şansları olacak.
Eğitim programı 12 hafta sürecek. Projenin, ülkeleri ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkileri artırma potansiyeline sahip yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’ye kazandırılması, eğitimlerini tamamlayarak ülkelerine dönen öğrencilerin ise gönüllü ticaret elçisi olması hedefleniyor.
Dış Ticaret Eğitimi ile öğrencilere, ihracat yapmak için gereken asgari koşullar, ihracat mevzuatı ve mevzuatın püf noktaları, ihracat işlemleri için gereken belge ve sertifikalandırma sistematiği, ihracat alacaklarının güvenli tahsili yöntemleri ve bankacılık işlemleri, uygulamalı dış ticaret sözleşmeleri, ihracatı teşvik sistemi ve ülke çalışmaları konuları aktarılacak.

AnkaraYerel Seçim Sonuçları

Ankara Hava Durumu

18°CŞİMDİPAZARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.