09.09.2012 02:30 | Son Güncelleme: 08.09.2012-23:43
ZEYNEP AKTAŞ

YABANCILAR ZİRVEDE HİSSE DEĞİŞTİRİYOR

İMKB Endeksi 67.937 puana yükselirken, yatırımcı hisselerin yüzde 64’ünü elinde bulunduran yabancıları izlemeye aldı. Yabancılar ticaret hisselerinde paylarını azaltırken İMKB 50’de prim potansiyeli olan dipteki hisselere yönelmeye başladı

Eylül ile birlikte yılsonuna doğru hazırlıklar yapılmaya başlandı. İMKB endeksi, hedef direnç seviyesi olan 70.000’e yaklaştıkça yatırımcılar da hisselerde yeni arayışlara geçmeye başladı. Yüksek getiri potansiyeli taşıyan hisseleri bulmaya çalışan yatırımcılar, yabancıların pozisyonlarını da yakından takip ediyor.
Borsada işlem gören hisselerin yüzde 64’ünü ellerinde bulunduran yabancılar şimdilerde dipte bulunan ve İMKB 50’de yer alan sanayi hisselerine yönelmeye başlamış görünüyor. Bir yandan İMKB 50 hisselerinde yönelirken diğer yandan ticaret sektöründeki pozisyonlarını düşürüyorlar. Satışlar özellikle BİM ve Migros hisselerinde yoğunlaşmış görünüyor.

Yabancı payı yüzde 64’te
Hisselerin fiyat grafiklerine baktığımızda da zaten bu satışların etkisini görüyoruz. Diğer taraftan yabancılar, ağustosta toplam 453 milyon dolarlık net alım yaptı. Hazirandan bu yana azalarak da olsa yabancı alımları sürüyor. Borsada geçen yıl ağustosta yüzde 61 seviyesinde olan yabancı payının yeniden yüzde 64’lere çıkması piyasaya yabancıların tekrar ilgi gösterdiği şeklinde değerlendirilebilir. Borsa tarihinde yabancı yatırımcılar en fazla paya yüzde 72 ile Ekim 2007’de ulaşmıştı.
Geçen süre zarfında her ne kadar bu oran bir daha yakalanamadıysa da yabancıların alım potansiyeli açısından bir fikir vermekte. Aynı süre zarfında yerli yatırımcının da piyasaya olan ilgisinde bir kıpırdanma var. İMKB endeksi geçen yıl ekimde tarihi zirve yaptığında yabancıların payı yüzde 68’e yükselmişti. Şimdilerde de endeks yeniden 70.000’e doğru atağa geçmesine rağmen yabancı payı 2010 yılındaki seviyenin de altında bulunuyor.

Yabancılar ticarette sattı
Borsada hisse değişiminin yaşandığı son 1.5 ay içinde ağustosta en yüksek satış perakende ticarette yaşandı. Yabancılar ağustosta Bimaş’ta 21.2 milyon dolarlık net satış yaparken, Migros’ta 14.1 milyon dolarlık, Bizim’de ise 9.1 milyon dolarlık satış yaptı. Alman Metro, Türkiye ve Doğu Avrupa’daki Real Süpermarket zincirini satmaya hazırlanıyor. Türkiye’de 2 milyar dolar cirosu olan Metro operasyonlarını satarak 8.2 milyar euro borcunu azaltmayı hedefliyor.

İMKB 50’DE SEÇİCİ BİR HAREKET
Borsada yılbaşından bu yana yaşanan yükselişte İMKB 100 Endeksi TL?bazında yüzde 32.52 değer kazandı. Aynı dönemdeki İMKB 50 Endeksi’nin getirisi ise yüzde 33.10 oldu. İMKB 50 hisselerindeki atakla yükselişe geçen endekste seçici hisse hareketlerinin yaşandığı gözleniyor. Enerji ve maden şirketleri yılbaşından bu yana yüzde 100’ün üzerinde değer kazandı. Düşük performans gösteren ve beklentisi olan hisse senetlerinde ise yeni yeni hareketlenmelerin yaşandığı görülüyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
Etiketlerhaberhaberler,