14.03.2018 01:30 | Son Güncelleme:
MERT İNAN / İSTANBUL

‘Yakıp yıkarız’ sözü taksicileri böldü!

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu’nun, tehditvari sözlerine meslektaşları tepki gösterdi. “Haklıyken haksız duruma düşmek böyle olur” diyen eski oda başkanı Yahya Uğur, Aksu’nun ailesinde Uber taşımacılığı yapan insanların olduğunu iddia etti.

Uber’e karşı çıkan taksicilerin İstanbul Adalet Sarayı önündeki  eylemi tartışmaları da beraberinde getirdi. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu’nun, “Avrupa’daki taksiciler gibi sağı solu yakıp yıkmak istemiyoruz. Meclisimiz gerekli çalışmayı yapmaz, adalet farklı bir karar verirse taksicinin sabrı taşar, her şeyi yapar” sözlerine meslektaşları tepki gösterdi. İstanbul Taksici Esnaf Odası eski Başkanı Yahya Uğur, “Haklıyken haksız duruma düşmek böyle olur” diyerek eleştirilerini sıralarken, Aksu’nun ailesinde Uber taşımacılığı yapan insanların olduğunu iddia etti. Çağlayan Adliyesi önünde sadece FETÖ’cülerin eylem yaptığını dile getiren Uğur, “Eyüp Bey bu sözleriyle suç işlemiştir. Her zaman yanımızda olan medya mensuplarını da tehdit etmesi çok çirkin davranış. Meclis’i tehdit etmeyi cinnet hali olarak görüyorum. Eyüp Bey yanında 200 üyeyi görünce saçmaladı. Kırıp dökmek asla taksicilerin düşüncesi olamaz. Eyüp Bey’in bazı akrabalarının UBER’ci olduğunu ve faaliyet gösterdiğini biliyoruz” diye konuştu.

İstanbul’da 17 bin 395 taksi olduğunu dile getiren Uğur, “İnsanlara geçmişte çok sayıda taksi plakası verilmiş. Pik saatler dışında genelde taksilerin boş olduğunu görüyoruz. Uberciler, akıllı telefonlar üzerinden yasal olmayan bir iş yapıyor. Biz görevdeyken dava açmıştık. Devlet zaten esnafın yanında, Uber’e karşı. ‘Taksicinin sabrı taşar, her şeyi yapar’ şeklindeki sözer bizi halkın gözünde küçük düşürdüğü gibi haklıyken haksız hale getirir” dedi.  

‘Büyük bir kara leke’

Taksi Şoförleri Sendikası Temsilcisi Orhan Demirci de, Aksu’nun açıklamalarını eleştirerek şu iddiaları gündeme taşıdı: 

“Eyüp Bey’in açıklamaları maalesef mesleğimize yapılacak en büyük kara lekedir. Tehditle, şantajla kim ne elde etmiş ki? Bütün haklı davamızı baltalamış oldu. Hiç kimse devletten, hükümetten güçlü değildir. Hak tehditle alınmaz. İstanbul’da 8 bin 100 Uber var. Bu araç sahipleri turizm taşımacılığı yapacaklarını beyan ederek izin aldılar ancak bizlerin ekmeğini almaya başladılar. Geçmişte korsanla mücadele verirken, şimdi Uber çıktı.”

‘Böyle şey olur mu?’

Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman ise “Biz bugüne kadar ne yaktık, ne yıktık, böyle bir şey olabilir mi? Maksadını aşan kelimeler olmuş ise Eyüp düzelmelidir. Uber yasal değil. Yargı adil bir karar verecek, haksızlık giderilecektir” dedi.   

‘TCK’ya göre tehdit suçtur’

- Prof.Dr.Ersan Şen (Ceza Hukukçusu): “Demokratik hukuk devletlerinde ifade hürriyeti hakkı vardır ancak bu hak sonsuz değildir. Yasal hak kullanılırken, başkalarının haklarını saygı gösterilmeli. TCK’nın 213’üncü maddesine göre halk arasında endişe, korku, panik oluşturmak amacıyla alenen tehditte bulunmak suç kapsamındadır. Yakıp, yıkma’ şeklindeki ifadeler belki o an suç olmaz ancak devlet buna da asla müsaade etmez. Hiç kimse devlete kafa tutamaz. Bunu daha da artıracak söylemlerden kaçınmak gerekir. Yapılan bu tür açıklamalar tahrik içerir.”

Aksu: Sözlerim yanlış anlaşıldı

Eleştirilerin odağındaki İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Aksu sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek, Milliyet’e şunları söyledi: “Türk adaletine, hukukçulara güveniyorum. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız taksici dostu. Siyasiler de bize hak veriyor ve Uber konusunun lehimize sonuçlanacağını söylüyorlar. Kesinlikle şiddete karşıyız. İfademde, sıkıntılı karar çıkarsa taksiciler olarak hakkımızı yasal olarak savunacağız demek istedim. Yakmak, yıkmak olarak değerlendirilmesi yanlış. Benim akrabalarımdan bir tane Uber çalışanı yok. Eski başkan yalan ve iftira atıyor.”

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy6