Otomobil

04.08.2014 - 17:04 | Son Güncelleme: 04.08.2014-17:25

Yakıt masrafını azaltmak için öyle bişey tasarladı ki..

Uşak'ın Eşme ilçesinde motorsiklet tamirciliği yapan 19 yaşındaki Burak Karakuyun, yakıt masrafından kurtulmak için çalışırken kendini şarj edebilen motosiklet dizayn etti

Sitene Ekle

Karakuyun : "Normalde 3 saat şarj ile  ortalama 40 kilometre yol gidilirken alternatif akım üreten sistem sayesinde  motosikletim kendini şarj ederek 80 ile 100 kilometre yol alabiliyor"

Uşak'ın Eşme ilçesinde motosiklet tamircisi  Burak Karakuyun, yakıt masrafından kurtulmak için seyir halindeyken kendini şarj  edebilen elektrikli motosiklet tasarladı.

Karakuyun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 yıl oto elektrikçide  çalıştığını ardından Eşme Meslek Eğitim Merkezi'nde 3 yıl eğitim aldığını  söyledi.

Yakıt masraflarından kurtulmak için kendini kendini şarj edebilen bir  sistem geliştirdiğini anlatan Karakuyun, şunları kaydetti:

"Yakıt çok pahalı, elektrik daha uygun olduğu için aklımıza elektrikli  motosiklet yapma fikri geldi. Öncelikle bir benzinli motosikletin şasesini alıp,  5 akü yerleştirdim. Bunun yanında elektriği güce çeviren bir alet ile gaz kolu ve  invertör yerleştirdim. Normalde 3 saat şarj ile ortalama 40 kilometre yol  gidilirken alternatif akım üreten sistem sayesinde motosikletim kendini şarj  ederek 80 ile 100 kilometre yol alabiliyor. Böylece yolun durumuna göre tek  şarjla 100 kilometre gidebiliyorum."

Saatte 85 kilometre hıza ulaşabildiğini kaydeden Karakuyun, 15  yaşından küçük çocuklar için kilit monte ederek hızı sabitlediklerini de ifade  etti. Geliştirdiği motosikleti bin 700 liraya mal ettiğini dile getiren  Karakuyun, "Benim hedefim buna patent alıp bir Türk markası yapmak ama bunun için  desteğe ihtiyacım var" diye konuştu.

Oğlunun geliştirdiği sistem sayesinde yakıt masraflarından  kurtulduğunu belirten baba Gayıp Karakuyun da "Oğlumla gurur duyuyorum. Farklı  düşünceleri var ancak bu farklı düşüncelerini pratiğe dökmesi için desteğe  ihtiyacı var" dedi.

DİKKAT ! Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.

Osmanlı Devleti'nde devlet adamı yetiştiren okulun adı nedir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX