Yalan rüzgarı

Koca koca kulüpler borç bataklığında kıvranıyor. Hani yasa çıkacaktı, hani her başkan, her yönetim kendi dönemlerinin harcamalarından ve borçlanmalarından sorumlu olacaktı? Hepsi yalan... Hepsi yalan rüzgârı...

14 Haziran 2018 - 02:30 | Son Güncelleme: 14.06.2018 - 08:55 |
A+A-
Haberler » Skorer » Futbol » Süper Lig » Yalan rüzgarı

ŞANSAL BÜYÜKA İLE DOBRA DOBRA

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, basın toplantısında “Kelimeliri dikkatli seçmek lazım” dedikten sonra, kulüplerin ekonomik yapısını anlatırken, “Yanlış menfaatler içinde olduğun zaman” ifadesini kullandı.Tam isabet... Türk futbolunda bugün büyüklü-küçüklü bütün kulüpler “boylarından büyük-ödenemez” borçlar içindeyse sebebi budur. Sebebi yanlış menfaatlerdir.
 
Bire alınacak oyuncuyu “Nasıl olsa kendi parası değil” diye üçe- beşe alan başkanlar, yöneticiler, kendi dönemini kurtarabilmek adına hesapsız-kitapsız transfer yapanlar, maalesef burası da doğru; bazı menajerlerle ortak çalışan başkanlar- yöneticiler, hatta  teknik adamlar ... Bire alınacak futbolcunun fiyatını katlayıp, takla attırıp, “yanlış ve kişisel menfaate” ortak olup çıkar sağlayanlar... İyi bir scout ekibi kurmadan, araştırmadan - sormadan transfer yapanlar ... Dünya futbolundan haberi olmayanlar... Kongrelerde hesapları-kitapları incelemeden “kaldır eli-indir eli” anlayışı ile yönetimlerin harcamalarını ibra edenler...
 
Borç batağının sebebi o kadar çok ki, say say bitmez. Üstelik bu borç, yapanın yanına kâr kalıyor, sonra koca koca kulüpler borç bataklığında kıvranıyor. Hani yasa çıkacaktı, hani her başkan, her yönetim kendi dönemlerinin harcamalarından ve borçlanmalarından sorumlu olacaktı? Hepsi yalan... Hepsi yalan rüzgârı...
 
Hem gördük hem görmedik

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç  da, Sportif Direktör Damien Comolli de, AA muhabirinin sorusuna cevap verirken “son dakika” transferlerini, yani panik transferlerini yapmayacaklarını söylediler. Fenerbahçe için en büyük kazançlardan biri budur. Geçen yıl panik içinde yapılan son dakika transferlerinin halini gördük. Pardon, oynayamadıkları için göremedik.
 
İkinciliğe iyi gelmişler
İddialar havada uçuşuyor. İddialara göre Fenerbahçeli futbolcular şubat ayından bu yana para alamamışlar. İddialara göre futbolcuların ödenmeyen toplam 14 milyon euro alacağı var. İddialara göre Soldado yıllık ücretinin ancak % 20’sini almış. Bu kadar iddiaya bakıyorum, Fenerbahçe futbol takımı buralara kadar, lig ikinciliğine kadar iyi gelmiş.
 
Asla Fenerbahçe’nin santrforu olamadı
Fenerbahçeli Fernandao, Suudi Arabistan’a transfer oldu. İyi oldu. Fenerbahçe’nin canını yaktığı maçlar oldu, Fenerbahçe’nin canını kurtardığı maçlar oldu ama gol kralı olarak gelmesine rağmen asla Fenerbahçe’nin santrforu olamadı.
 
Hedef büyük, kadro küçük

UEFA’nın yaptırımları, ortaya travmatik bir durum çıkaracak. Galatasaray’ın adına, Fatih Terim’in iddiasına yakışır bir kadro kalitesini ve derinliğini yakalamak mümkün değil gibi...
 
UEFA’nın Galatasaray’a uygulayacağı yaptırımlar dün açıklandı. Umarız Galatasaray bu süreci en hafif hasarla, hatta hiç hasarsız atlatır. Bunlardan en önemlisi... UEFA, Galatasaray’a, “25 kişi olan Şampiyonlar Ligi kadrosunu 21’e indireceksin. Bu 21’in 4’ü de altyapıdan olacak” dedi. Bu durumda Galatasaray yandı.
 
Zaten kadro 21 kişi... Altyapıdan gelecek 4 oyuncunun bir çırpıda Şampiyonlar Ligi’nde oynayamayacağı düşünülürse, kaldı sana 17 oyuncu... Bu 17 futbolcudan 2’si kaleci... Elde kaldı 15 oyuncu... Galatasaray zaten gruplara dördüncü kategoriden, yani son kategoriden katılacak. Yani karşısında çok güçlü üç rakip olacak. Kaliten yetse bile bu kadar dar bir kadro ile o güçlü ekiplerle nasıl mücadele edersin? Bunun sakatlığı var, cezası var, yorgunluğu var.
Gerçi Süper Lig’de 28 kişilik kadroya bir sınırlama yok ama lig, kupa derken yorgunluk, yıpranmışlık Şampiyonlar Ligi’ni de kapsayacak. Ayrıca “sattığın kadar al” yaptırımı da var...
 
Kimi satarsın? Para eden Gomis var. Sana 30 gol atmış, nasıl kıyarsın? Para eden Rodrigues var, rakibin kalesine giden tek oyuncun, nasıl elden çıkarırsın? Belhanda’nın, Feghouli’nin adı büyük ama iyi oynamadılar. Yeterli piyasaları şimdilik yok. Dünya Kupası’nda öne çıkarsa onu bilemem...
 
Sonuçta ortada travmatik bir durum var. G.Saray’ın adına, Fatih Terim’in iddiasına yakışır bir kadro kalitesini ve derinliğini yakalamak mümkün değil gibi... Hedef büyük, kadro küçük...
 
 
Karşılığını ver yeter
Feghouli, “G.Saray’dan ayrılmam için sebep yok” dedi. Kabul... Zaten sana “ayrıl” diyen yok. G.Saraylılar senden sadece adının ve aldığın paranın karşılığını vermeni bekliyorlar.
 
Boşuna mı batağa saplandılar?
Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, “Böyle kontratlar Neymar’a yapılmaz” demiş. Başkan haklı... Bu, Galatasaray için değil, çoğu kulübümüz için geçerli... Bu kadar kulüp boşuna mı borç batağına saplandı? Borç yiğidin kamçısıydı, o kadar hesapsız borçlandılar ki, döndü dolaştı borç yiğidin çaresizliği haline geldi.
 
Aynı hünerleri gösterebilir mi?
Kasımpaşa’da bu sezon gerçekten mükemmel bir sezon geçiren Trezeguet’in adı Galatasaray ile birlikte anılıyor. Trezeguet  iyi, yetenekli ve gole yakın bir oyuncu... Ancak Kasımpaşa’da bu hünerlerini sergilemek için yeteri kadar geniş alan buluyordu. Galatasaray’a gelirse kapanan savunmalar arasında aynı becerileri gösterebilir mi acaba?
 
Yapma be Gomis 
Gazetelerden okudum, Galatasaray’da Gomis yıllık 3 milyon 350 bin euro olan maaşına zam istiyormuş. Yapma be Gomis... Bu ülkede sayılıyorsun, seviliyorsun, mutlusun, başarılısın, kralsın, iyi de para alıyorsun. Daha ne istiyorsun?
 
 
İyi bir seçim
Beşiktaş, Şenol Güneş’e yardımcı olarak Guti’yi getirecek. Bana göre iyi bir seçim... Yeter ki Şenol Hoca ile Guti iyi diyalog içinde olsunlar. Birbirlerini saysınlar, sevsinler ve görüşlerine değer versinler.
 
Beşiktaş’ta Şenol Güneş’in yardımcıları takım iyi giderken de, kötü giderken de hep eleştiriliyordu. Şenol Hoca sürekli karşı çıksa bile, bu eleştiriler sezon boyu hiç eksik olmadı.Şimdi Şenol Hoca’ya yardımcı olarak Guti’yi getiriyorlar. Bana göre iyi bir seçim... Dünyanın  kabul ettiği bir kariyere sahip, Beşiktaş’ı ve Türkiye’yi biliyor. Real Madrid, U 19 takımını teslim edecek kadar kendisine güveniyor. Yeter ki Şenol Hoca ile Guti iyi diyalog içinde olsunlar.
 
Yolun başındaki Guti’nin Şenol Hoca’nın tecrübesinden kazanacağı çok şey olur. Guti de Şenol Hoca’nın bakış açısına yeni farklılıklar, yeni renkler getirebllir. Geçmiş dönemlerde Piontek-Fatih Terim, Derwall-Mustafa Denizli unutulmaz ikililerdi. Yıllar sonra böyle bir ikili Beşiktaş’ta önemli işlere ve başarılara imza atabilir. Yeter ki aralarında sağlıklı bir diyalog olsun. Birbirlerini saysınlar, sevsinler ve görüşlerine değer versinler.
 
Talisca delirmiş olmalı!
Beşiktaş’tan ayrılan Talisca, Çin’in yolunu tuttu. Oysa Çin, kariyerli futbolcuların arasında “son durak” olarak biliniyor. Talisca’nın henüz son durağa varmasına uzun yıllar var. Bu genç yaşta Çin’e gitmekle doğru yapmadı. Çin’de parayı bulur,  Beşiktaş’taki mutluluğu, coşkuyu ve sevgiyi asla bulamaz. Bu tercih inanılır gibi değil... Talisca delirmiş olmalı...
 
Özkök beğenmiş ama...
Ertuğrul Özkök, Hürriyet’teki köşesinde Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ın yeni saç stilini koymuş ve beğendiğini yazmış. Bizim futbol dünyası yenilikçi değil, gelenekçidir. Fikret Başkan’ın yeni saç stilini yadırgayanların çok olması bundan mı acaba?
 
Avrupalı radar gibi 
Trabzonsporlu Okay, İspanya yolcusu... Kendisini isteyen Celta Vigo, Trabzonspor’la sözleşmesi gereği 6 milyon euroyu öderse Okay’ı alacak. Avrupalının gözleri radar gibi... Okay Yokuşlu geçen yılı müthiş formda geçirdi ve hemen Celta Vigo’nun radarına takıldı.
 
Doğru bir karar
Ligin yeni takımı Rizespor, Avusturya kampına gitmeye hazırlanırken, bu ülkenin 7 camiyi kapatma kararından sonra, kamp  yerini iptal edip Avusturya’ya gitmekten vazgeçmiş. Yerinde, doğru ve olgun bir karar...
 
Kocaman’ı mı bekliyorlar?
Konyaspor yeni başkanını seçti, bildiğim kadarıyla görev  bölümünü yaptı. Sezonu bitirdiği hocası Sergen Yalçın’dan rapor aldı ama henüz yeni hocasını açıklamadı. Konya’dan iz bırakarak ayrılan Aykut Kocaman’ı mı bekliyorlar acaba?
 
Aybaba yine kazandırır
Bursaspor yeni sezonda Samet Aybaba ile çalışacak. Samet Hoca, Bursa’da nasıl bir sonuç alır bilemem. Ancak bildiğim şu: Yarışırken, gözünü kırpmadan ilk on birde gençlere yer vermekle ünlenen Samet Hoca, yeni sezonda da Bursa altyapısından en az 2-3 oyuncuyu önce A takımının 11’ine, sonra da Türk futboluna kazandırır.
 
Futbolda her şey ateşli yaşanıyor
İspanya Futbol Federasyonu, Real Madrid’le anlaştığı gerekçesi ile milli takım hocası Lopetegui’yi Dünya Kupası’nın başlamasına bir gün kala kovdu. Rusya’ya Dünya Kupası’nı kazanmak iddiasıyla giden İspanya Milli Takımı ülkesine eli boş dönerse “ihanete uğradım” diyen ve hocasını gözünü kırpmadan kovan Federasyon Başkanı Luis Rubiales yandı demektir. Bu defa da Federasyon Başkanı ülkesine ihanet etmekle suçlanacaktır. Bu futbolda her şey ne kadar ateşli yaşanıyor.
 
Bajiç bu fırsatı iyi kullanmalı
Başakşehir, Bajiç’e bir yıllık imza attırdı. Bajiç geçen yılın devre arasında geldi, Başakşehir adına önemli bir iş yapamadı. Umarım yeni sezonda yeteneğini ve golcülüğünü göstermeye başlar. Zaten Abdullah Avcı’nın elinde bir yere gelemezse geçmiş olsun, hiçbir yere gelemez, kaybolup gider. Onun için bu fırsatı iyi kullansın.
 
Skorer.com sitesinde yer alan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. Haberleri kaynak göstermeden kullanmayınız.
Manchester United-Manchester City maçı nasıl sonuçlanır? Anket Bitiş Tarihi : 24.04.2019
oy ver
canlı skor
  • K.İrlanda-Estonya21:45
  • Hollanda-Belarus21:45
  • Hırvatistan-Azerbaycan21:45
  • Slovakya-Macaristan21:45
  • Avusturya-Polonya21:45
  • Makedonya-Letonya21:45
  • İsrail-Slovenya21:45
  • Kazakistan3 - 0İskoçyaMS
  • Güney Kıbrıs4 - 0San Marino ilkyarı
Tüm maçlar için tıklayın
İlginizi ÇekebilirX