Yalın 'Sensiz Ben Ne Olayım' şarkısıyla beklentileri karşıladı mı?

Yalın uzun zamandır müzik yolculuğuna single'larla devam ediyor. Çıkış şarkısı 'Tatlıyla Balla' ile olan 'Bayıla Bayıla' albümünden sonra yine peş peşe single'lar duymaya devam ediyoruz Yalın'dan. 'Sensiz Ben Ne Olayım' şarkısı da an itibariyle yayında. Peki 'Sensiz Ben Ne Olayım'ın diğer Yalın şarkılarından farkı ne?

Yalın 'Sensiz Ben Ne Olayım' şarkısıyla beklentileri karşıladı mı?

Yüzünü batıya dönmüş pop

Yalın'ın diskografisinde hep benzer bir sound var. Türk pop sahnesinde rahatlıkla "Yalın tarzı" diyebiliriz onun için. Kendine has kelime seçimleri, aşklı, ballı, böcekli romantik şarkıları, yüzüne batıya dönmüş pop düzenlemeleri... Yalın şarkıları yormaz, Yalın şarkıları ağlatmaz ama şöyle bir 'ah' çektirir.

'Hit' olmaktan uzaklar

'Zalim'ler, 'Günaydın'lar, 'Bir Bakmışsın'lar, 'Cumhuriyet'ler peş peşe gelmişti. Yalın kendi sound'unu oluşturmuştu. Ancak son yıllarda çıkan şarkılarına baktığımızda bir şeyler havada kalıyor. Yine eskisi gibi kaliteli şarkılarla karşımıza çıkıyor, evet, ama bu şarkılar, mesela bir "Hele Bi' Başla", 'hit' olmaktan uzak.

 

 

Peki ya o nakarat?

'Sensiz Ben Ne Olayım' nakaratı dışında hiç de fena değil aslında. Sözü ve müziği Yalın'a ait olan şarkının başarılı düzenlemesi Ozan Çolakoğlu imzalı. Yaz aylarına uygun klibi de Hasan Kuyucu yönetmenliğinde çekilmiş. Her şey güzel. Ama nakarat? Ya o nakarat? Hiçbir şekilde akılda kalıcı değil ne yazık ki.

 

 

Gerilerde kalıyor

Şarkının nakaratında müzik ve söz oturmuyor, kulağa sloganvari bir laf çarpmadığı için "Yalın bir şeyler söylüyor ama anlamadım pek" hissi yaratıyor. "Sensiz ben ne olayım, dilsiz bir kuş gibi durma dalında" sözleri ne romantik ne de trend. Tabii ki Yalın kendi üslubunu bozmamalı ama işin ticari boyutundan da bakmak lazım. Ve ne yazık ki 'Sensiz Ben Ne Olayım' sadece hoş bir Yalın şarkısı olmaktan öteye geçemiyor, diğer Yalın şarkıları arasında, e biraz gerilerde kalıyor.

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

 

Bu makaleye ifade bırak