Yalova

Yerel Haber
25 Kasım 2016 - 16:37

Yalova Kağıt Müzesi'ne 11 Ayda 250 Bin Ziyaretçi

IHA

Yalova Belediyesi İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi bir rekora imza atmaya hazırlanıyor. Müzeyi 11 ayda 250 bin kişi gezdi. Müzenin 2016 yılını 300 bin ziyaretçi ile kapatması bekleniyor.
Kuruluşunun ardından 3 yıl geçmesine rağmen Yalova Belediyesi İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi kısa sürede ülkedeki en önemli kağıt müzeleri arasında yerini aldı. Müze her geçen yıl ziyaretçi sayısını arttırmayı sürdürüyor. İbrahim Müteferrika tarafından Osmanlı İmparatorluğu döneminde kurulan ve ülkenin ilk matbaanın sahip olduğu makinelerin örneklerinin yer aldığı müzedeki en cezbedici yer ise kağıt yapım alanı. Müzeyi ziyaret edenler eski usullerle kağıt yapma imkanı buluyor. Tekneden bir elek vasıtası ile süzülen selülozun bir bez üzerinde kağıda dönüşmesine şahit olan vatandaşlar, kendi kağıtlarını üretmenin mutluluğunu yaşıyor.
Kağıt müzesine olan ilginin her geçen gün arttığını belirten müze sorumlusu Aytekin Vural, "Müzemiz 3 yıldır hizmet veriyor. Kısa sürede ülkenin her yerinden gruplar halinde ziyaretçiler almaya başladık. Bir çok tur firması listelerine burasını da ekledi. Bu yılın ilk 11 aylık diliminde 250 bin ziyaretçiyi yakaladık. Yıl sonuna kadar 300 bini bulacağımızı hatta geçeceğimizi düşünüyorum. Bu müzemiz için yeni bir rekor olacak. Müzemizin ilerleyen süreçlerde uluslararası ziyaretçileri de çekmeye başlayacağını düşünüyorum" diye konuştu.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.