13.09.2017 10:51 | Son Güncelleme:

"Yangın savaşçıları"nın yemeği köylü kadınlardan

Kütahya'nın Domaniç ilçesinde pazar gününden bu yana devam eden orman yangınına müdahale eden ekipler için civar köylerdeki kadınlar gözleme, kabartma, ayran ve çay hazırlıyor.

Kütahya'nın Domaniç ilçesinde pazar günü çıkan orman  yangınına müdahale eden ekiplerin yanı sıra jandarma, itfaiye ve sağlık  görevlilerine civar köylerdeki kadınlar, hazırladıkları yiyecek ve içecekler ile  destek oluyor.  Pazar günü ilçenin Çukurca beldesi  yakınlarında başlayan orman yangını, zaman zaman kısmen kontrol altına alınsa da  rüzgarın etkisiyle geniş bir alanda etkili oluyor.

  19 orman bölge müdürlüğünden gelen yüzlerce orman işçisi, itfaiye,  sağlık ve jandarma görevlileri, bölgede gece gündüz demeden büyük bir özveriyle  yangınla mücadele ediyor. Yeşilin alevler arasında küle döndüğünü gören civar köylerdeki  vatandaşlar da ellerinden geldiğince görevlilere yardımcı olmaya çalışıyor. Çukurca beldesinde adeta seferberlik ilan eden kadınlar, her mahallede  gruplar halinde, yangınla neredeyse hiç uyumadan mücadele yürüten ekip ve  görevlilere gözleme, kabartma, ayran ve çay hazırlıyor.

İlçe sakinlerinden Ayşe Özoğul, kadınlar olarak yangınla mücadele eden  görevlilere ve diğer ekiplere yiyecek ve içecek hazırladıklarını söyledi. Özoğul, ormanın alevlere teslim olmasını üzüntüyle izlediklerini  belirterek, "Yangınımız büyük, acımız büyük. 20 kadınla biz burada başka  arkadaşlarımız başka yerlerde, jandarmamıza, itfaiyemize, tüm çalışanlarımıza  gözleme, ayran çay yapıyoruz." dedi.

 Sabaha kadar kabartma, akşama kadar da gözleme yaptıklarını ifade eden  Azime Tanrıverdi ise "Allah'ın izniyle jandarmamıza, tüm çalışanlarımıza aç  kalmasın kimseye muhtaç olmasın diye evlerimizde ne var ne yok topladık.  Dağlarımız yandı, ciğerimiz yandı. Yaylalarımız gitti. Çok üzülüyoruz, çok  ağlıyoruz. Yapacak bir şey yok, olan oldu." diye konuştu.

  
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0