Gündem
13.09.2017 - 10:51 | Son Güncelleme: 13.09.2017-10:54

"Yangın savaşçıları"nın yemeği köylü kadınlardan

Kütahya'nın Domaniç ilçesinde pazar gününden bu yana devam eden orman yangınına müdahale eden ekipler için civar köylerdeki kadınlar gözleme, kabartma, ayran ve çay hazırlıyor.

Sitene Ekle

Kütahya'nın Domaniç ilçesinde pazar günü çıkan orman  yangınına müdahale eden ekiplerin yanı sıra Jandarma, itfaiye ve sağlık  görevlilerine civar köylerdeki kadınlar, hazırladıkları yiyecek ve içecekler ile  destek oluyor.  Pazar günü ilçenin Çukurca beldesi  yakınlarında başlayan orman yangını, zaman zaman kısmen kontrol altına alınsa da  rüzgarın etkisiyle geniş bir alanda etkili oluyor.

  19 orman bölge müdürlüğünden gelen yüzlerce orman işçisi, itfaiye,  sağlık ve jandarma görevlileri, bölgede gece gündüz demeden büyük bir özveriyle  yangınla mücadele ediyor. Yeşilin alevler arasında küle döndüğünü gören civar köylerdeki  vatandaşlar da ellerinden geldiğince görevlilere yardımcı olmaya çalışıyor. Çukurca beldesinde adeta seferberlik ilan eden kadınlar, her mahallede  gruplar halinde, yangınla neredeyse hiç uyumadan mücadele yürüten ekip ve  görevlilere gözleme, kabartma, ayran ve çay hazırlıyor.

İlçe sakinlerinden Ayşe Özoğul, kadınlar olarak yangınla mücadele eden  görevlilere ve diğer ekiplere yiyecek ve içecek hazırladıklarını söyledi. Özoğul, ormanın alevlere teslim olmasını üzüntüyle izlediklerini  belirterek, "Yangınımız büyük, acımız büyük. 20 kadınla biz burada başka  arkadaşlarımız başka yerlerde, jandarmamıza, itfaiyemize, tüm çalışanlarımıza  gözleme, ayran çay yapıyoruz." dedi.

 Sabaha kadar kabartma, akşama kadar da gözleme yaptıklarını ifade eden  Azime Tanrıverdi ise "Allah'ın izniyle jandarmamıza, tüm çalışanlarımıza aç  kalmasın kimseye muhtaç olmasın diye evlerimizde ne var ne yok topladık.  Dağlarımız yandı, ciğerimiz yandı. Yaylalarımız gitti. Çok üzülüyoruz, çok  ağlıyoruz. Yapacak bir şey yok, olan oldu." diye konuştu.

  
 


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Her telefona sen çık / her kapıya sen bak, beni hatırla..' şarkısını 1995 yılında ilk kez seslendiren sanatçı kimdir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX