Yapay zeka, uzaydan gelen gizemli radyo sinyalleri tespit etti

Yapay zeka teknolojisi sayesinde uzaydan gelen ve sayıları düzinelerce olarak ifade edilen gizemli radyo sinyalleri tespit edildi. Uzmanlara göre bu radyo sinyalleri, uzaylılar tarafından gönderiliyor olabilir!

Yapay zeka, uzaydan gelen gizemli radyo sinyalleri tespit etti

Uzaylıların varlığı tezini güçlendirecek yeni keşifler yapıldı. Alanında öncü sayılabilecek yapay zeka teknolojisi, uzaydan gelen ve kaynağı bilinmeyen çok sayıda radyo sinyali yakaladı.

Dünya dışı akıllı yaşam formu arama projesi Breakthrough Listen tarafından yapılan keşif sonucu, uzayın hangi bölgesinden geldiği belli olmayan, toplamda 72 adet radyo sinyali tespit edildi.

Hızlı radyo patlamaları (FRB) adı verilen bu sinyaller, galaksinin en gizemli fenomenlerinden biri. Dünyada tespit edilen, aniden beliren ve yok olan bu sinyallere neyin yol açtığı ya da nereden geldiği bilinmiyor.

Yapay zeka teknolojisi ile tespit edilen 72 sinyalin, uzayın aynı bölgesinden geldiği düşünülüyor. Aynı bölgeden gelen gizemli sinyaller, akıllı yaşam formu olasılığını gündeme getiriyor.

 

 

121102 adı verilen hızlı radyo patlamalarının Dünya'ya 3 milyar ışık yılı uzaklıkta yer alan bir galaksiden geldiği düşünülüyor. Fakat sinyallerin kaynağı hakkında henüz net bir bilgi yok. Bilim insanlarına göre kaynağı nötron yıldızı, uzaylılar ya da herhangi başka bir uzay fenomeni olabilir.

Yapay zeka teknolojisi, 400 terabaytlık kayıtlı veriyi kontrol ederek radyo sinyallerini tespit etti. Karakteristik patlamalara odaklanması için programlanan teknoloji, insanlardan daha hızlı tespit yapabiliyor.

Yapay zeka teknolojisi ile saptanan radyo sinyalleri, Astrophysical Journal dergisinde de rapor olarak yayınlandı.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

 

 

Bu makaleye ifade bırak