Yapay zekâ müziği ele geçirebilir mi?

İnsanlığın varoluşundan beri hayatımızda olan ve sürekli yenilenen müzik, yapay zekâ çağından nasıl etkilenecek? Yapay zekâ, müziği ele geçirebilecek mi?

Yapay zekâ müziği ele geçirebilir mi?

Bir şeyler hissedebilmek, belki de arayıp bulamadığınız hisleri tanımlayabilmek için dinleriz müziği. Adı üstünde, histen bahsediyoruz. Bu konuda yapay zekâ ne yapabilir mi? Akla gelen en mantıklı ihtimal; ileride kişisel algoritmalarımıza göre uyarlanmış şarkılar üretebilmesi...  

Nick Cave'in "Yapay zekânın ileride güzel bir şarkı yazma olasılığı var mı?" sorusuna verdiği yanıta bakalım:

"Dinlediğimiz müzik, insan sınırlamasından ibaret. Bunu aşmaya cüret etmek, küstahlıktır. Yapay zekâ, bu sınırsız potansiyel için yeterli kapasiteye sahip değil"

Nick Cave 'insan sınırlamasından ibaret' diyerek aslında bir şarkıya kulak verdiğimizde kişinin geçmişine, kimliğine, mücadelelerine ve bir manâda eksikliklerine şahit olmamızdan bahsediyor.

Yapay zekânın bunları yapabilmesi imkansız. 

Geçtiğimiz yıllarda Amerikalı şarkıcı Taryn Southern'ın yapay zekâ yazılımı ile ürettiği "I AM AI" albümü çıktı. Ve bu albüm 'yapay zekâ yazılımı ile üretilen ilk albüm' olarak takdir gördü.

Fakat aslında daha da uzak bir geçmişi var. Ses ve müzik prodüktörü Brian Eno, yapay zekâ ve algoritma teknolojisi üzerine David Bowie ve David Byrne gibi isimlerle çalışmıştı. Üstelik 90'lı yıllarda...

1955 yılında David Bowie'nin yaptığı 'Verbasizer' adlı projeye bakalım... Bowie'nin arkadaşıyla geliştirdiği bu program, şarkı sözlerini rastgele karıştırarak ortaya muhteşem eserler çıkarıyordu. Bowie, 'cut-up' tekniğini dijitalde de kullandı diyebiliriz bir nevi.
 

Harika müziği harika yapan şey nedir?

Harika müziği harika yapan şey nedir?

Harika müziği gerçekten harika yapan şeyleri; duygusal kazanç, teknik ustalık, birikim, tecrübe gibi kelimelerle özetleyebiliriz. Eğer yapay zekâ günün birinde gerçek müzisyenlerden daha iyi bir çalışma yaparsa, insanlığın yok oluşunu da bekleme zamanımız geldi demektir!

Yapay zekâ, müziği gerçekten 'yapmış' olsa bile, bunların bir teknoloji ürünü ve duygudan yoksun olduğu gerçeğini bilmek, yapay zekânın ortaya çıkartabileceği herhangi bir şarkıya önyargı ile yaklaşmamız için yeterli.

Bu makaleye ifade bırak