31.07.2008 02:30 | Son Güncelleme:

Yargı süreci tamamen bitmedi

Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı değerlendiren eski AİHM yargıcı Türmen, yargı sürecinin bittiğini düşünmenin yanlış olacağına dikkat çekerek, “Bu karara karşı AİHM’ye başvurmak imkânı vardır” dedi

Yargı süreci tamamen bitmedi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) eski yargıcı Rıza Türmen, kararın hukuken eleştirilecek bir yanının bulunmadığını belirterek, “Bu karar gösteriyor ki 2001, yılında Anayasa’nın 69. maddesinde yapılan değişiklik son derece yerinde olmuştur. Kapatmanın getirebileceği ağır sonuçlar böylelikle önlenmiş oldu” dedi. Türmen, yargı sürecinin bitmediğine de dikkat çekti.

‘Sağlıklı bir süreç’
Anayasa Mahkemesi’nin AKP davasında verdiği kararı CNN Türk’e değerlendiren AİHM eski yargıcı Rıza Türmen, davanın ülkenin en yüksek yargı organı olan Anayasa Mahkemesi tarafından incelendiğini ve bunun Venedik Komisyonu kriterlerine uygun olduğunu vurgulayarak, “İnceleme adil yargılama usullerine uygun olarak yapılmıştır.
Buradaki standartlara uyulmuştur. Sağlıklı bir süreç geçirilmiştir. Bu karar hukuki olarak doğru bir karar olmuştur” dedi.  

‘Örgütlenme özgürlüğü’
Yargı sürecinin tamamen bittiğini düşünmenin yanıltıcı olduğuna dikkat çeken Türmen, “Bu karara karşı AİHM’ye başvurmak imkanı vardır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin örgütlenme özgürlüğü ile ilgili 11. maddesine aykırı bir karar olduğu iddia edilerek AİHM’ye başvurulabilir. Bu yargı sürecinin devamı şeklinde olacaktır. AİHM’ye başvurulacak mı bunu beklemek gerekir” diye konuştu.

‘Ağır sonuçlar önlendi’
Türmen şöyle devam etti:
“Bu değişiklikle kapatma dışında başka bir alternatif tanınmıştır mahkemeye. Devlet yardımının kısmen veya tamamen kesilmesi gibi. Ve böylelikle mahkemenin haraket alanı genişlemiştir, daha bir esneklik kazanmıştır.
Bu değişikliğin iyi bir sonuç verdiğini görüyoruz. Kararın hukuken eleştirilecek bir tarafı yoktur. Siyasi bakımdan da kapatılmanın getirebileceği ağır siyasi sonuçlar böylelikle önlenmiş olmaktadır.”

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0