Gündem
16.10.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 16.10.2012-2:30

Yargıtay’ın polis kararı şaşırttı

Yargıtay Ceza Genel Kurul’u, 18 yaşındaki gence kaçtığı için arkasından ateş ederek ölümüne neden olan ve 16 yıla mahkûm edilen polise daha düşük ceza verilmesini istedi

Sitene Ekle

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU Ankara

Antalya’da, 4 yıl önce “dur” uyarısına uymayan 18 yaşındaki Çağdaş Gemik’i vurarak öldüren polis memuru Mehmet Ergin’e, “olası kast” suçundan verilen 16 yıl 8 ay hapis cezasını bozan Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun kararının gerekçesi belli oldu. Genel Kurul, polisin, Gemik’in belden üst kısmına, gerek olmamasına rağmen ateş ettiğini kayıt altına almasına rağmen, öldürme değil, yaralama kastıyla hareket ettiğine kanaat getirdi.

Gereksiz ateş etti
Bu nedenle, polise olası kasttan değil, daha hafif ceza öngören kasten yaralamadan ceza verilmesi gerektiğine hükmetti. Yerel mahkemenin, “düğün ve maçlarda ateş edenler de hedef gözetmiyor ama Yargıtay’da olası kasttan ceza veriliyor” itirazı ise Yargıtay’ı tatmin etmedi. Kararda, polisin silah kullanılması için yasada belirtilen durumlardan hçbiri bulunmadığı, buna rağmen polisin iki el ateş ettiği, kurşunlarından birinin Gemik’in ensesinden girip ölümüne neden olduğu kaydedildi.

Ama hedef almadı
Yargıtay kararında gereksiz yere ateş edildiği belirtilmesine karşın, Gemik’in hayati bölgesi hedef alınarak ateş edildiğini gösteren kesin ve yeterli kanıt bulunmadığı, bu yüzden kasten yaralama sonucu ölümüne neden olmaktan ceza verilmesi gerekirken, olası kastla öldürme suçundan ceza verilmesinin yerinde olmadığı vurgulandı. Bu karar sonrası yerel mahkeme, Ergin’e 12 ile 16 yıl arasında hapis verebilecek.
Antalya’da polis memuru Mehmet Ergin, 27 Ekim 2008’de devriye gezerken, “dur” uyarısına uymayan motosiklet sürücüsü Gemik’e ateş ederek ölümüne neden olmuştu.

‘Anayasa Mahkemesi’ne gideceğiz'
Çağdaş Gemik’in ailesinin avukatlarından, Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Sekreteri Münip Ermiş, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun kararının “nihai karar” olduğunu, Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını belirterek, şöyle konuştu: “Anayasa’ya göre devlet, bireylerin yaşam hakkını korumak zorunda. Devletin böyle bir yükümlülüğü var. Devlet her türlü adam öldürmeyi engelleyici uygulamayı başlatmakla yükümlü. Yasanın öngördüğü cezadan çok hafif bir cezayla geçiştirilmesini ’yaşama hakkının ihlali’ olarak değerlendiriyoruz.” 
BÜNYAMİN TOKMAK Antalya DHA


Etiketler: haber, haberler, Anayasa
Bilgi YarışmasıDerya Büyükuncu hangi dalda bir sporcudur?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX