08.11.2012 02:30 | Son Güncelleme:
Yavuz Karaman/EMLAK

YARGITAY YEŞİL ALANLAR İÇİN TARİHİ KARAR VERDİ

Yargıtay imar planları ile uzun yıllar mağdur edilen vatandaşların haklarının bundan önce vermiş olduğu bir Hukuk Genel Kurulu kararı ile verilmesi gerektiğine hükmetmişti.

Bir anda Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, il özel idareleri ve Çevre Şehircilik Bakanlığı aleyhine binlerce dava açılmıştı. Bu durumun Türkiye ve belediye bütçelerine getireceği yük tartışılmaya başlanırken, bu rakamın Türkiye genelinde 250 milyar dolara ulaşacağı hesaplanmıştı.
Gayrimenkul Hukuku Derneği başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz da bunun üzerine idarenin hemen bir by-pass yoluna gittiğini hatırlatarak, “Danıştay vasıtası ile sürecin idare mahkemelerine gitmesini sağlamak istemiş ve bu yönde de Uyuşmazlık Mahkemesi kararı çıkarılmıştı. Buna göre bu tür hukuki el atmaların davalarının görülme yeri idare mahkemeleri ve idari yargı olması gerekiyordu.  Bu şekilde 250 milyar dolar tutacağı hesap edilen tazminatın da önüne geçilmesi hedefleniyordu” dedi.

Haklar korundu
Ancak bu durumun Yargıtay 5. Hukuk Dairesi’nin verdiği kararla bozulduğunu ifade eden Kiraz, şunları söyledi:
“Yargıtay 5. Hukuk Dairesi’nin 2012/5593 Esas ve 2012/12492 karar sayılı çok yeni bir kararı ile ‘uygulama imar planının kesinleştiği tarihten itibaren 5 yıl içerisinde davalı belediyece ayrılma amacına uygun olarak kamulaştırma görevinin yerine getirilmemesi malikin mülkiyet hakkının süresi belirsiz şekilde kısıtlanması nedeniyle taşınmaz bedeli ödenmelidir. Bu davanın görülme yeri 16.05.1956 tarihli içtihadı birleştirme kararı’ uyarınca adli yargının görevi içerisindedir.”
 

VATANDAŞ DAVA AÇABİLECEK
Tarihi nitelikteki bu karar ile uzun zamandır vatandaşlar üzerinde egemen olan tedirginliğin sona erdiğini dile getiren Kiraz, şunları aktardı: “Böylece idareler keyfi olarak bir taşınmaza imar planı ile el atamayacaklar ve kullanmak istedikleri taşınmazlar ile ilgili 5 yıl içerisinde vatandaşın hakkını ödemek zorunda bırakılmışlardır. Vatandaşlar mülkiyetinde olan ve 5 yılı geçerek imar planı ile yol, yeşil alan vb. nedenlerle mağdur edildikleri taşınmazları ile ilgili tazminat davalarını açmalarıdır.”

‘TEMELLİ REKLAM’ SEKTÖRÜ VE KARADENİZLİLERİ KIZDIRDI

Televizyonlarda yayınlanan ‘kentsel dönüşüm’ reklamlarıyla gündeme gelen Bulut İnşaat, gayrimenkul sektörünün önde gelen isimlerinden büyük tepki topladı. ‘Bulut İnşaat’tan kentsel dönüşüm, eski daireni ver yeni rezidansı götür’ sloganıyla yayınlanan reklamda fıkralara konu olan Karadenizli Temel ve karısı oynuyor. Otoyolun ortasında kaçak gecekondu inşa etmeye çalışan Temel, bu evi Bulut İnşaat’a satacağını ve bu sayede kentleşeceğini söylüyor. Reklamda ayrıca 65 metrekarelik 1+1 dairelerin 65 bin liradan satıldığı ifade ediliyor.
Sektörün önde gelen isimleri de son yıllarda kurumsallaşması adına büyük çaba gösterdikleri gayrimenkulde vatandaşı yanlış yönlendiren tanıtımlardan rahatsızlıklarını belirterek, özellikle Karadeniz kökenliler bu durumdan büyük tedirginlik duyuyor.
Bulut İnşaat’ın Temel’in yaptığı temelsiz evi alıp kendisinin inşa edeceği evi vererek kentsel dönüşüm yapamayacağını aksine kaçak yapılaşmayı teşvik ettiğini ifade eden sektör temsilcileri, ayrıca Karadenizlilerin de hep bu şekilde kaçak bina yapıyormuş ve dolandırıcıymış gibi gösterildiğinin altını çizdi.

‘Bu fiyata konut satılamaz’
Reklamda tartışılan başka nokta ise dairelerin metrekaresinin 1000 liradan satılması oldu. 65 metrekarelik 1+1’lerin
65 bin liradan satıldığı belirtilirken, temsilciler arsa ve inşaat maliyetlerinin çok yüksek olduğu bir ortamda konutun metrekaresinin 1000 liradan satılamayacağının altını çiziyor. Bunun sorun yaratabileceğine işaret eden temsilciler, sektörünün kazandığı ivmenin kaybedilmesi riskinin olduğunu belirtiyor.
10 projede binlerce konutu satışa sunan Bulut İnşaat, sadece 174 dairelik Evviva City projesini tamamlayabildi.

Türkiye’nin ilk LEED EB GOLD sertifikasını GAMA Holding aldı

GAMA Holding, ABD’deki Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen ve yeşil bina standartlarına uygun yapılara verilen Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) sertifikasını aldı. GAMA, Türkiye’de ilk kez LEED’in “Existing Building / Var Olan Binalar” kategorisinde EB GOLD altın sertifikasını almaya hak kazanan kurum oldu.
GAMA Holding’in Ankara’daKİ 20 bin metrekarelik binası, çevreye duyarlı bina olarak düzenlendi. Bu hedefle 26 Ekim 2011’de ABD Yeşil Binalar Konseyi’ne (USGBC) başvuran GAMA Holding, LEED EB GOLD sertifikasını 5 Kasım 2012’de teslim aldı.
Enerji verimliliği konularında çalışmalar yapılan holding binası, sürdürülebilir alanlar, su verimliliği, enerji ve atmosfer,  iç mekan kalitesi, tasarımda yenilikler ve bölgesel öncelik olmak üzere yedi kategoride değerlendirilerek 71 puanla altın sertifikaya hak kazandı.
GAMA Holding CEO’su Hakan Özman, “GAMA Holding olarak, sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik büyümenin çevrenin ve toplumun yaşam kalitesi korunarak gerçekleştirilmesi gerekliliğinin bilincindeyiz. LEED’in var olan binalar kategorisinde Türkiye’de ulaşılmış en üst seviye olan Gold sertifikasını kazanmamız, bunun en büyük kanıtı” dedi.

Rings İstanbul çevre sertifikalarına aday
Selin Yapı tarafından inşa edilen, müstakil yaşam konforu sunan daireleri ile Anadolu yakasının en iddialı projesi Rings İstanbul çevre dostu ve enerji tasarrufu uygulamalarıyla, Breeam ve Leed sertifikalarına aday oldu. Leed ve Breeam sertifikaları için süreç,  tasarım aşamasından başlayarak binanın tamamlanmasına kadar devam eden uzun bir aşamayı kapsıyor.  Rings İstanbul’da 1+1’den 5+2 dublekse kadar daireler mevcut. 238 bin metrekarelik alana sahip projede bin beş yüz konu bulunuyor.

Deniz manzaralı üst katları satışa sundu
Via Properties&Gürsoy Yatırım Ortaklığı’nın İstanbul Gaziosmanpaşa’da inşa ettiği Via Port Venezia’da, deniz manzarasına hakim üst kat daireler satışa çıktı.  5 kulenin bulunduğu Via Port Venezia’da kampanyalı satışlar da devam ediyor. Kampanya kapsamında daire bedelinin yüzde 5’i peşinat olarak veriliyor, teslimde de yüzde 20’si ödeniyor.
Geri kalan bedel ise 60 aylık vade üzerinden yüzde 0,77 faiz oranıyla taksitlendiriliyor. 72 aylık ödeme planında ise faiz oranı yüzde 0,81. Daire fiyatlarının ise 222 bin liradan başlayıp 850 bin liraya kadar yükseldiği projede, teslimler 2014 yılında yapılacak.

Yeni kampanyasında ev için peşinat almıyor
Altmış yılı aşkın süredir otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Çiftkurtlar Grubu, ilk gayrimenkul projesi olan Kırkkonak Tarabya için yeni bir kampanya hazırladı. Çiftkurtlar Grubu’nun Beyaz İnşaat ile birlikte Tarabya’da geliştirdikleri projede, peşinatsız ödeme imkânı sunulan kampanya kapsamında ayrıca yüzde 0,70 gibi uygun faiz oranları da bulunuyor.
Şubat 2013’te teslim edilecek proje, “Gözde”, “Güzide” ve “Nadide” adlı 3 ayrı tipte 8 bloktan oluşuyor. Daire büyüklüğü 170 ile 325 metrekare arasında değişen projede, 3+1 ile 6+1 arasında daireler yer alıyor. 40 konutun bulunduğu projedeki fiyatlar 1 milyon 400 bin liradan başlıyor.

Rus yatırımcılardan Meridian’e büyük ilgi
Varyap Meridian, Rusya’daki International Property Show Fuarı’nda yoğun ilgi gördü. Varyap Meridian maketinin bulunduğu fuarda, Rus yatırımcıların yanı sıra Çek Cumhuriyeti, İtalya, Kıbrıs, Bulgaristan, Azerbaycan ve Türkiye’den yatırımcılar da Varyap standını ziyaret etti.
Varyap projelerinin yabancı yatırımcılar tarafından uzun süredir tercih edildiğini söyleyen Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş, “Birçok ödüle sahip proje hiçbir uluslararası tanıtım yapmamamıza rağmen 20’ye yakın ülkeden yatırımcı çekti. Satışlarımızın yüzde 7’sini yurtdışına yaptık. İlk kez bu fuarda Rus yatırımcılarla direkt bir araya geldik” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerABDAnadolu