19.06.2017 02:30 | Son Güncelleme:
Meriç Tafolar / ANKARA

Yargıyla bizi tehdit ediyorlar

›› Cumhurbaşkanı Edoğan’ın yürüyüşe yönelik sözlerine cevap veren Kılıçdaroğlu, “4 gündür adalet için sevgiyle, hoşgörüyle yürüyoruz. Adalet isteyen kim varsa buyrun birlikte yürüyelim” dedi

›› “Yargıyla bizi tehdit etmek istiyorlar” diyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bu kadar eleştiriyorlar ama ‘Bizim ülkemizde adalet var, niye yürüyorsunuz’ diyemiyorlar” diye konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından tüm tutuklu milletvekili, akademisyen, gazeteci ve KHK mağdurları için başlattığı “Adalet Yürüyüşü”nün 4. gününe dün sabah saat 09.00’da Kurtboğazı mevkiinde başladı. 3 kez mola veren Kılıçdaroğlu, dün yaklaşık 19 kilometre yürüdü. Kılıçdaroğlu, sabah saatlerinde düzenlediği basın toplantısında önceki gün kendisine, partisine ve başlattığı Adalet Yürüyüşü’nü sert sözlerle eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

‘20 Temmuz darbecisi’
“4 gündür yürüyoruz. Adalet için sevgiyle, hoşgörüyle, müzikle yürüyoruz, kimseyi rahatsız etmemeye özen gösteriyoruz. Herkesi kucaklıyoruz. Adalet isteyen kim varsa kucağımızı, gönlümüzü onlara açtık. Buyurun hep birlikte adalet için yürüyelim. Dün, 20 Temmuz darbecisi açıklamalar yapmış, neymiş yürüyormuşuz, akşam karavanda kalıyormuşuz, vallahi benim karavanda altın klozet yok, arzu ediyorsa gelsin, bir gece ben kendisini misafir edebilirim, kendisi karavanda kalsın, ben dışarıda toprakta yatacağım, bir gece. Bizi tahrik etmek istiyorlar, tahriklere kapılmayacağız, yargıyla bizi tehdit etmek istiyorlar, hâkim, savcı çağırırmış. Biz bu ülkede darbecilerin neler yaptığını çok iyi biliyoruz. 70’lerde, 80’lerde 2017’lerde ne yaptılar bunları biliyoruz. Darbeciler tarihin karanlık sayfalarında yer almıştır, mücadele edenler de tarihin ak sayfalarında yer almıştır.
Bu kadar eleştiriyorlar ama şu sözü kullanamıyorlar, ‘Bizim ülkemizde adalet var, niye yürüyorsunuz’ diyemiyorlar. Çünkü onlar da gayet iyi biliyorlar ki adalet yok, bu söylemlerin kaynağı nedir: Acizlik ve zavallılık. Adalet için yürüyoruz biz, adalete karşı değil, ben yine bu 20 Temmuz darbecisine bir soru sormuştum. Benim her sözüme anında cevap veriyor ama bu soruma hiç cevap vermiyor. Sorduğum soru son derece basit ama çok önemli bir soruydu. Namus ve şeref kavramı neyi hatırlatıyor. Bunu bize bir anlatın. Buna şu ana kadar yanıt vermiş değil. Kendisine şunu hatırlatmak isterim. Her firavunun bir Musa’sı vardır, bunu sakın unutmasın.”
Babalar Günü mesajı
Kılıçdaroğlu, konuşmasında dünün Babalar Günü olduğunu anımsatarak, “Bütün babaları yürekten kutluyorum. Özellikle babalarını şehit olarak bu topraklara vermiş çocukların gözlerinden öpüyorum” ifadesini kullandı.

Sık mola önerisi

Yürüyüş sırasında Kılıçdaroğlu’nun doktorluğunu da yapan CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar da mola yerinde yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun sağlık durumunun gayet iyi olduğunu, Kılıçdaroğlu’na daha sık mola vermesi önerisinde  bulunduklarını kaydetti. Bu arada Kılıçdaroğlu’na yürüyüşü sırasında parti örgütlerinin temsilcileri tarafından Babalar Günü dolayısıyla çiçek hediye edildi.


Katılımcılar çeşitlenecekYürüyüşün her gün yeni katılımcılarla çeşitlenmesi planlandı. Yürüyüşün toplumun tüm siyasi ve sosyal kesimlerini kapsayacak şekilde genişletilmesi hedeflenirken, MHP’li muhalifler, HDP’li bazı isimler ile farklı siyasi örgütlerin yer yer desteğini alacak olan Kılıçdaroğlu’na insan hakları savunucuları, sendikacılar ve sanatçılar da eşlik edecek. Kılıçdaroğlu’nun dünkü yürüyüşünün sağanak altında yapılan öğleden sonraki etabına sanatçılar Zülfü Livaneli, Ege ile gazeteci Tuluhan Tekelioğlu katıldı. 

Yağmur  altında yürüdüKılıçdaroğlu, dün yürüyüşün 4. gününde ilk kez yağmur altında yürüdü. Kılıçdaroğlu, 5 kilometre boyunca yağmur altında yürürken, yağmurluk ya da şemsiye kullanmamayı tercih etti. Kılıçdaroğlu’na dün sabah saatlerinde İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Metin Bakkalcı eşlik etti. Kılıçdaroğlu, kendisine yol kenarında sevgi gösterileri yapan kişileri de selamladı. Bir yükseltide dev bir Türk bayrağı açan grubun yanına giden Kılıçdaroğlu, burada bir süre Türk bayrağını salladı, burada bulunan yurttaşların “Adalet, Adalet” sloganlarına eşlik etti. Kılıçdaroğlu’nun bu sırada yağmurun ve kaygan zeminin etkisiyle ayağı kaydı ve düştü. Korumalarının da yardımıyla ayağa kalkan Kılıçdaroğlu yürüyüşüne devam etti.

Yaşama döndürüldü
Yürüyüş devam ederken Mamak ilçe üyesi 75 yaşındaki Hasan Tatlı’nın kalp krizi geçirdiği, Kahramankazan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi. Kalbi durmuş halde hastaneye getirilen Tatlı müdahalenin ardından hayata döndürüldü. Tatlı daha sonra Ankara’da bir kardiyovasküler yoğun bakım merkezine sevk edildi.

İnce ile yan yanaKılıçdaroğlu yürüyüşünün 4’üncü gününün son etabında, genel başkan adaylığı niyeti bilinen Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile beraber yürüdü. Sağanak yağmur altında gerçekleşen yürüyüşün ardından Kılıçdaroğlu Kargasekmez mevkindeki konaklama alanına geldi. Kılıçdaroğlu’nun sabah 09.00’da başlayan 4’üncü günkü yürüyüşü molalarla birlikte yaklaşık 8,5 saat sürdü.Kılıçdaroğlu, dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise, “Bugün Babalar Günü. Bugünkü adımlarımı, evlatları sorgusuz sualsiz tutuklanan gözü yaşlı babalara bir umut verebilmek için atıyorum” ifadelerini kullandı.

İzmirliler Manisa’ya ulaştı

CHP lideriKılıçdaroğlu’nun, Ankara’dan yola çıktığı ‘Adalet Yürüyüşü’ne destek için CHP İzmir İl Başkanlığı tarafından başlatılan yürüyüş ikinci günde, yaklaşık 400 kinin katılımıyla Manisa’da sürdü. Manisa’da partililer tarafından karşılanan kalabalık, kent merkezinde sloganlar eşliğinde yaklaşık 5 kilometre yürüdü. Yürüşe destek veren CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Manisa’da akşam yemeğinin ardından rahatsızlanan askerler için adalet istedi. l MANİSA DHA
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0