10.11.2017 12:46 | Son Güncelleme:
AA

Yarım asrı aşkın ekonomiye 'şeker' katıyor

Erzincan'da 1956'da dönemin Başbakanı Adnan Menderes'in açtığı şeker fabrikası, bölgedeki binlerce çiftçiye geçim kaynağı oldu.

Erzincan'ın yanı sıra Sivas ve Gümüşhane'deki çiftçilere de yarım asırdan fazla hizmet veren fabrika, bölge ekonomisine büyük katkı sağlıyor. 1956 yılında dönemin Başbakanı Menderes tarafından hizmete açılan Erzincan Şeker  Fabrikası, yeni sezon pancar alım ve şeker üretim kampanyasını başlattı. Fabrikaya getirilen ve bir çok işlemden geçirilen pancar, 12 saat  içinde saf şekere dönüştürülüyor.

Erzincan Şeker Fabrikası Müdürü Nusret Tangel, AA muhabirine, bu sezon  pancar alımlarına 26 Eylül'de, pancar işlenmesine ise 4 Ekim'de başlandığını  belirterek, Erzincan, Sivas ve Gümüşhane'ye bağlı 85 köyden 2 bin 352 çiftçi ile  sözleşme imzaladıklarını söyledi.

Söz konusu illerde bu yıl 55 bin 770 dekar alanda pancar ekildiğini  anlatan Tangel, fabrikada bu sezon şu ana kadar 49 bin ton pancar işlendiğini  kaydetti.

Tangel, fabrikanın yarım asrı aşkın süredir çiftçilere ekmek kapısı  olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: "Bu sezon yaklaşık 110 gün sürecek pancar alım ve şeker üretim  kampanyası döneminde 205 bin ton pancarı işleyerek, 28 bin 600 ton kristal şeker,  8 bin 400 ton melas ve 55 bin ton yaş pancar posası üretimi hedefliyoruz.  Fabrikamıza 2017 yılı yatırım programı içinde yer alan yeni yıkama ünitesi,  siloların tadilatı ve yüzdürmeli yer silosu, 2 buhar kazanı ve doğalgaz bağlantı  hattı kurulmuş olup kampanya öncesi tamamlanarak devreye alınmıştır."

Çiftçilerden 68 yaşındaki Mahmut Topçu, yaklaşık 20 yıldır Erzincan Şeker Fabrikasına pancar sattığını anlattı.

Çiftçi Özgür İlhan da yaklaşık 10 yıldır şeker pancarı ektiğini  belirterek, "Babam, dedem şeker pancarı ile geçimini sağladı. Sadece Erzincan'da  değil farklı illerden pancar getirenler de oluyor. Bölgede binlerce insan bu  fabrikaya pancar satarak geçiniyor." diye konuştu.

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1