06.07.2012 02:30 | Son Güncelleme:
Yavuz Karaman/EMLAK

Yasa çıktı ‘hava parası’ yasal zemine kavuştu

Anlaşmazlıkların en fazla yaşandığı konularından biri olan kiracı-ev sahibi ilişkisinde yeni bir döneme girildi. 1 Temmuz’da yürürlüğe giren ve birçok şeyi değiştiren Yeni Borçlar Kanunu’na göre ‘hava parası’ da yasal hale geldi


1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren geçerli olan Yeni Borçlar Kanunu’na göre kira sözleşmelerinde çok önemli değişiklikler yaşandı. Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, yeni Borçlar Kanunu’nun eskisine göre radikal değişiklikler getirdiğini belirterek, mal sahibi ile kiracı arasındaki anlaşmanın bir başka kiracıya devrinde yeni kanunla birlikte önemli bir değişik olduğunu söyledi. Kiraz, Eski Borçlar Kanunu’nun 259’uncu maddesinde de yer alan ‘Kiraya verenin yazılı rızasının alınması’ durumunun işyeri kiralamaları dışında devam ettiğini, fakat işyeri kiralamalarında kiraya verenlerin ‘haklı sebep’ göstermeleri dışında kira ilişkisinin devrine onay vermeleri zorunluluğunun getirildiğini söyledi.

İki yıl sorumluluk geliyor
İşyeri kiralamalarında ‘haklı sebep’ kavramının içeriğinin belirlenememesinin her olaya farklı bir sebep yaratabileceğine işaret eden Kiraz, “Ayrıca halk arasında bilinen adıyla ‘hava parası’ alınarak yapılan devirlerin önü bu şekilde açılmış olacak. Normalde mal sahibinin yazılı onay vermesiyle, kira ilişkisi üzerine geçen taraf sözleşmenin tarafı olup, devredenin kiraya verene karşı sorumluluğu sona erecektir. Yeni Borçlar Kanunu’un 259’uncu maddesine göre işyeri kiralamalarında devreden kiracının sorumluluğu kira sözleşmesinin bitimine kadar ve en fazla da 2 yıl süreyle devam edecektir. Devreden kiracı yeni kiracı ile birlikte müteselsilen sorumlu olacaktır” dedi.
Kiraz, bu yasayla birlikte kiracı-mal sahibi ilişkisinin tek bir yasa çatısında toplandığını vurgulayarak, tahliye konusu ve diğer kira hukuku sorunlarının da bu yasaya göre çözüleceğini kaydetti.  

Kiracı-ev sahibi ilişkisinde son durum

* Mal sahibi gayrimenkulü sözleşme başlangıcı tarihinde kullanıma elverişli bir halde teslim edecek.
* Kiracı gayrimenkulü teslim alındıktan sonra taşınmazı kullanmasına engel olacak bir ayıbın varlığı halinde sözleşmeyi fesh hakkı olacak.
* Sözleşmenin imzalanmasından sonra gayrimenkulün herhangi bir nedenle el değiştirmesi halinde yeni malik kira sözleşmesinin tarafı olacaktır. 1 ay içerisinde kiracının eline geçecek şekilde yazılı bildirim yapması zorunlu hale geliyor.

30 günlük süre
* Kiracı ödemekle yükümlü olduğu kira bedelini ve yan giderleri kiralanan taşınmazın kendisine tesliminden sonra ödemez ise kiracıya yazılı olarak 30 günlük süre verilerek, bu süre sonuna kadar ödemesini talep edebilecektir. Aksi halde 30 günlük sürenin sonunda kiracı temerrüde düşmüş sayılacak ve bu durum tahliye nedeni olarak kabul edilebilecek.
* Kiracılar gayrimenkulde meydana gelen ayıplar ve zararların giderilmesi için yapılacak çalışmalara katlanmakla yükümlü olmakla birlikte, gayrimenkulün satışı, yeniden kiraya verilmesi ve bakımı konularında 3. kişilerin gezip görmelerine izin vermek zorunda olacak.
* Ev sahibi gayrimenkulün değerinin korunması veya değerinin arttırılması için yenilik ve değişiklik yapabilecek. Kiracı ise ev sahibinin yazılı izni ile yenilik ve değişiklik yapabilecek.
* Kiracı, sözleşme süresine uymadan gayrimenkulü geri verirse, sözleşmeden doğan borçları makul bir süre için devam edecek. Ancak kira ilişkisini devralmaya hazır yeni bir kiracı bulması halinde, kiracıya sözleşmeden doğan borçlarının sona ereceği hükmü ekledi. Bu maddeyle kiraya verenin yazılı rızası olmadan kira sözleşmesinin devredilemeyeceği kuralı büyük bir yara aldı.
* Belirsiz süreli kira sözleşmelerinin fesh edilebilmesi için kira sözleşmesinde daha uzun bir fesih bildirim süresi öngörülmüş ise o sürenin uygulanması, böyle bir süre öngörülmemiş ise kanuni sürelerin uygulanması gerekiyor.
ÜFE’ye göre artış
* Yeni Borçlar Kanunu ile kira sözleşmelerindeki yıllık kira artış oranı konusundaki soruna çözüm bulundu. Buna göre taraflar yenilenen kira dönemlerinde ÜFE (Üretici Fiyat Endeksi)’deki artış oranını geçmemek koşulu ile kira sözleşmelerinde artış oranı belirleyebilecekler.
* Kira sözleşmesinde kira bedeli yabancı para cinsinden belirlenmiş ise beş yıl geçmedikçe kira bedelinde herhangi bir değişiklik yapılamayacak.

Kiracıya 10 yıllık koruma
* Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az onbeş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılacak.
* Ev sahibi, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremeyecek. Ancak on yıllık uzama süresi sonunda, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilecek.
* Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde ise kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından on yıl geçtikten sonra, genel hükümlere göre fesih bildirimiyle sözleşmeyi sona erdirebilecek.
* Aile konutu olarak kullanılan taşınmazlarda kiracı, eşinin açık rızası olmadan kira sözleşmesini fesh edemeyecek.

GÜNÜN PROJESİ/KAVAKLI KONAKLARI

Kadınlara özel yüzme havuzunu terasa çıkardı

Gül İnşaat tarafından hayata geçirilen Kavaklı Konaklar, Beylikdüzü’nde konumlanıyor. Ailelere yönelik hazırlanan projenin terasında yer verilen yüzme havuzu ise rahat etmeleri için yalnızca kadınların kullanımına tahsis ediliyor.
E-5’e 2 kilometre uzaklıkta yer alan Kavaklı Konakları, 20 bin 500 metrekare alan üzerinde inşa ediliyor. 19 blok olarak planlanan proje toplamda 276 konuttan oluşuyor. Büyüklükleri 118 metrekareden 160 metrekareye kadar değişiklik gösteren daireler 2+1, 3+1, 4+1 olmak üzere 5 farklı tipte tasarlanıyor. Farklı sosyal donatılara yer verilen projede sosyal tesisler, alışveriş mekânları, spor ve sağlık hizmetleri, 24 saat güvenlik hizmeti, kapalı kısımda 463 açık kısımda 173 araç kapasitesine sahip otopark bulunuyor. Kavaklı Konakları’nda blokların altında 64 mağazadan oluşan alışveriş merkezine de yer veriliyor.
70 milyon lira yatırım maliyetine sahip projenin teslim tarihi ise 2013 olarak belirtiliyor.

YAKIN PLAN
yeri: Beylikdüzü
YAPIMCI FİRMA: Gül İnşaat
TESLİM TARİHİ: 2013
KONUT SAYISI: 276
KONUT TİPİ: 2+1, 3+1,4+1

 

Fikirtepe’de 500 konut için %98 anlaşma sağladı

Fikirtepe’de 7 bin konut yapma hedefiyle yola çıkan Sevgili Yapı, 12 bin metrekarelik alanda yapmayı planladığı dönüşüm için hak sahipleriyle sözleşme imzaladı. Sözleşme için Kadıköy Belediye Başkan yardımcısı Süreyya Ensari’nin de katıldığı bir toplantıyla hak sahiplerini bir araya getiren Sevgili Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Sevgili, Fikirtepe’de Devlet Mahsulleri Ofisi ile Medeniyet Üniversitesi’nin arkasında yer alan 153 parseldeki projede yüzde 98 oranında anlaşma sağladıklarını vurguladı. Sevgili, anlaşma yapmadıkları 4-5 kişinin kaldığını ama kısa süre içinde bu kişilerle de anlaşacaklarını belirterek, bölgeye değer katacak bir proje için çalıştıklarını söyledi.

‘Bölgenin master planı yok’
Proje kapsamında 100 milyon lira maliyetle 500 konut hayata geçireceklerini ifade eden Sevgili, hak sahipleriyle yüzde 55 oranı ile kira ve taşınma parası karşılığında anlaştıklarını söyledi. Sevgili,  konutların metrekaresinin satış fiyatlarının 5-6 bin lira seviyesinde olacağını dile getirdi. Yüzde 100 anlaşma yaptıktan sonra projeyi onay için belediyeye sunacaklarını anlatan Sevgili, “Proje kapsamında konutların yanı sıra, dispanser, cami gibi alanlar da yapacağız. Arazinin yüzde 20’sini yeşil alana terk edeceğiz ama nereler terk edilecek belli değil” dedi.

 

Multi, altı AVM’nin ilk adımını Gaziantep’ten attı

Türkiye’deki Forum Alışveriş Merkezleri’ni çatısı altında bulunduran Multi Development Türkiye, 6 yeni projesi ile Türkiye’nin 6 kentini daha Forum markası ile tanıştıracak.
Firma ilk yatırımını ise Forum Gaziantep ile Güneydoğu’da yapacak.  2013 Eylül ayında açılacak olan Forum Gaziantep, tarihi kent merkezi ve yeni yerleşim alanlarının birleşim noktasındaki konumu ile Gaziantep’in en prestijli ve güçlü çekim merkezi olacak. 44.500 metrekare kiralanabilir alana sahip olan Forum Gaziantep’in yüzde 60’ı şimdiden kiralandı.
Multi Development Türkiye CEO’su Hulusi Belgü, uzun süredir çalışmalarını yürüttükleri Forum Gaziantep projesi ile Güneydoğu’ya Forum markasını ve hizmet üstünlüğünü götürecek olmalarından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

5 proje daha yolda
Adana, Diyarbakır, Çanakkale, Çorum ve Elazığ’da 5 Forum projesi daha yapacaklarını ifade eden Belgü, şunları söyledi:
“Projelerimizi hayata geçirdikten sonra yaklaşık 1 milyon metrekare toplam kiralanabilir alanda 2 bin 615 mağazaya ulaşacağız. Bu da sektörün yaklaşık yüzde 15’ine denk geliyor. Ekonomik anlamda ise Multi olarak yaklaşık 1 milyar euro daha yatırım gerçekleştireceğiz ve toplam yatırımımız 4.2 milyar euro’ya ulaşacak.”

 

Son dairelerde yüzde 15’e varan indirim

Babacan Yapı, Beylikdüzü’nde hayata geçirdiği Crown Tower projesindeki son daireler için kampanya başlattı. 26 dairenin kaldığı projede, yüzde 15’e varan indirim fırsatı sunuluyor.  8 dönüm arazi üzerinde yükselen projedeki konutlar Ağustos 2012’de sahipleri ile buluşacak. 420 konuttan oluşan proje Ağustos ayında tamamlanacak olan Metrobüse yürüyerek 5 dakika mesafede konumlanıyor.
1+0’dan 3+1’e farklı konut seçeneklerine yer verilen projede, konutların bazıları adalar ve deniz manzarasına hakim.  Yüzme havuzu, yürüyüş alanları, tenis ve basketbol sahalarının bulunduğu projede, fitness salonu, sauna ve Türk hamamına da yer veriliyor.

Hangi daire kaç lira?
Tipi ALANI FiyatI
1+0 46 82.000
1+1 81 138.000
2+1 143 198.000
3+1 182 278.000

 

İncek Life’ın yüzde 50’si 2 ayda alıcısını buldu

Sinpaş GYO, 2012’nin ilk altı ayında Lagün, Bursa Modern, Bosphorus City, Aqua City 2010, İstanbul Sarayları, Itower ve Ankara Incek Life projelerinde ve Sinpaş GYO iştiraki olan Eviya Gayrimenkul projesi olan Egeboyu’nda toplam 968 konut satışı gerçekleştirdi. Böylelikle iki ay önce satışa çıkan Ankara İncek Life ile yedi aydır satışta olan EgeBoyu projelerinin kısa süre içinde yarıdan fazlasının satışları tamamlandı.
Geçen yılın aynı döneminde 768 konut satışı gerçekleştiren şirket, bu yıl 938 adet satış ile yüzde 26 oranında bir artış sağladı.  Sinpaş GYO’nun Ankara’daki ilk projesi İncek Life Mayıs ayında ön satışı başladı ve 2 ay içinde projenin yüzde 50’si satıldı.

Sarphan’la Ataşehir’e yabancı akını

Sarp Group'un TOKİ iştirakleri Emlak Konut GYO ve Emlak Pazarlama İnşaat işbirliğiyle inşa ettiği Sarphan Finans Park, uluslararası yatırımcıların ilgisiyle karşılaşıyor. Yabancı yatırımcılara satışların hız kazandığını belirten Sarp Group Yönetim Kurulu Başkanı Alaaddin Akar, Sarphan Finans Park Avrupa kıtasının en kârlı projelerinin başında geldiğini ifade ediyor.  
AVM ve rezidans bloğunun da bulunduğu projenin,  ofis bloğunda 123 ofise yer veriliyor. 4 kat otopark, lobi, resepsiyon, her türlü teknik donanıma sahip ofislerde teraslar ve kat bahçeleri, panoramik asansörler, merkezi ısıtma ve soğutma, gelişmiş ses ve ısı yalıtımı bulunuyor. Projedeki konutların metrekare satış fiyatları ise ortalama 6 bin 500 – 7 bin lira aralığında seyrediyor.

Kurtköy’de metrekaresi 2 bin 950 liradan başlıyor

Şenkaya İnşaat’ın Kurtköy’de yükselen Gardenplanet projesinde, İş Bankası tarafından hazırlanan 0,83’ten başlayan oranlarla 120 aya kadar konut kredisi kullandırılıyor. 1+1’den 4+1’e,  farklı konut tiplerinin yer aldığı projede toplam 370 daire bulunuyor. 265 araçlık kapalı, 120 araçlık açık otopark kapasitesi bulunan projede, biyolojik göletler, GardenKids çocuk klübü, açık ve kapalı yüzme havuzları, Fin hamamı, sauna, fitness, spa ve sağlık kulüpleri yer alıyor. Projedeki konutların metrekare fiyatı ise 2 bin 950 liradan başlıyor.

Hangi daire kaç lira?
Tipi FiyatI
1+1 129.830 - 201.779
2+1 211.482 - 411.770
3+1 394.225 - 536.710


 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0