30.09.2012 02:30 | Son Güncelleme:
Patrick Özdemiroğlu

Yaşasın, dünyada en pahalı iPhone 5’i Türkler alacak!

Piyasaya çıkar çıkmaz üç günde stokları eriterek 5 milyon adet satıp bu alanda kendi rekorunu kıran Apple’ın son model cep telefonu “iPhone 5” önceki günden itibaren 22 yeni pazarda daha satışa çıktı.

Toplam 31 ülkede piyasaya sunulan telefonların fiyatlarına bakıldığında ciddi farklılıklar gösterdiği ortaya çıkıyor.
Kontratsız 16 GB iPhone 5’lerde Macaristan ve İtalya 950 dolar (yaklaşık 1690 lira) ve 942 dolarlık (1675 lira) fiyatlarla başı çekiyor. iPhone 5’lerin en ucuz olduğu ülke ise yaklaşık 1255 liralık fiyat etiketi ile ev sahibi Amerika.
Yeni nesil iPhone’ların ülkemize yıl sonunda gelmesi bekleniyor. Geçtiğimiz yılın iPhone 4S’lerine bakarak kontratsız iPhone 5’lerin 2100 lira civarında olmasını bekleyebiliriz. Dünyanın en pahalı benzini, içkisi ve internetini kullanan biz Türkler’e iPhone’u ucuza almak zaten hiç yakışmazdı.

Devletin iPhone 5 tarifesi
       
Gümrüğe geliş fiyatı    1200 TL
Özel Tüketim Vergisi (%25)    300 TL
Katma Değer Vergisi (%18)    270 TL
TRT Bandrolü    100 TL
Diğer vergiler    30 TL
Bayi kârı    200 TL
Toplam     2100 TL

Dışarıdan getirenden 100 TL harç alınıyor

* Yurtdışından daha ucuz fiyata iPhone 5 almak isteyen kullanıcıların telefonu Türkiye’de aktif hale getirmek için önce pasaportlarına işletmeleri ardından da 100 TL’lik harç yatırmaları gerekiyor.
* Bunun dışında bir vergi veya harç ödemesi gerekmiyor.
* Pasaportun ülkeye giriş tarihi 30 günden eski olmamalı.
* Bu pasaport ile son 2 yıl içerisinde başka telefon kaydının da yapılmamış olması şartı aranıyor.

İranlı gazeteciler fena ‘soğanlandı’

Mizah herhangi bir konudaki mesajı aktarmanın en etkili yollarından biri. Dünyada bu işi en iyi yapan internet sitelerinden biri de ABD’de gerçek dışı haberleriyle popülerleşen “The Onion” (Türkçesi soğan).  Türkiye’de aynı akımın Zaytung ve krampon.net gibi başarılı örnekleri de mevcut.
Ancak The Onion birçok gerçek haber kanalından daha geniş imkanları olan, 100’den fazla çalışanıyla sürekli yeni haberlere imza atabilen dev bir oluşum haline gelmiş durumda. 7.5 milyonun üzerinde aylık tekil ziyaretçiye, 4 milyon 175 bin Twitter takipçisine sahipler.
Yazdığı haberler doğru olmasa da The Onion, genelde gerçek kişi ve olaylardan yola çıkarak hiciv yapmayı hedefliyor. Ve bunu fazlasıyla başarıyor. Dolayısıyla zaman zaman haberlerin gerçek sanıldığına da şahit oluyoruz.
Neler oluyor, neler...
Örnek mi? İşte İranlı gazeteciler... Fars Haber Ajansı, önceki gün “Amerikalılar’ın İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ı Barrack Obama’ya tercih ettiğini” söyleyen The Onion anket haberini gerçek zannederek yayınladı.
Ajansın sitesinde kullanılan haberde ABD’li seçmenlerin yüzde 77’sinin Obama ile vakit geçirmektense İran Cumhurbaşkanı ile beyzbol maçına gitmeyi veya bir içki içmeyi tercih ettiği yazıyordu. Aynı ankete göre kırsal bölgelerde yaşayan ABD’li beyazların yüzde 60’ı “En azından Müslüman olduğunu saklamaya çalışmayan” Ahmedinejad’a daha fazla saygı duyduğunu belirtiyordu. Metnin bir mizah sitesine ait olduğunu fark eden Fars Haber Ajansı haberi yayından kaldırdı.
İranlı meslektaşlarımız The Onion tuzağına düşen ilk kişiler değil. Geçmişte Reuters, MSNBC gibi saygın haber kuruluşları da aynı yoldan geçmişti. Özellikle MSNBC sunucusu Deborah Norville’in “ABD’de gerçekleşen egzersizlerin yüzde 58’i televizyonda yapılıyor” haberini gerçek sanmasını unutamayız.

BİZİM DÜNYADA NELER OLUYOR

* Yasak olmasına rağmen Çin’de 63.5 milyon Facebook kullanıcısı bulunuyor.
* Instagram 7.3 milyon günlük aktif mobil kullanıcıya ulaşarak bu alanda Twitter’ı geride bıraktı.
* Google Brezilya’nın ülke müdürü Fabio Coelho, kaldırılmayan Youtube videoları yüzünden tutuklandı.
* iOS 6 yükleyenlerin sadece yüzde 4’ü Apple haritalarını kullanıyor.
* Erotik mesajı yanlışlıkla tüm adres listesine gönderen talihsiz İngiliz vatandaşı cezaevinin yolunu tuttu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0