Eğitim

Eğitim

30.06.2010 - 10:17 | Son Güncelleme: 30.06.2010-10:23

YASED'den üniversitelilere destek

Uluslararası Yatırımcılar Derneğinin (YASED), az gelişmiş bölgelerde eğitim gören üniversite öğrencilerine uluslararası şirketlerde staj ve eğitim imkanı sağlayan Koza Projesi’nin 2010 yılı açılışı Polat Tower’da gerçekleştirildi.

Sitene Ekle
YASED'den üniversitelilere destek

YASED Genel Sekreteri Mustafa Alper, açılışta yaptığı konuşmada, projenin kapsamının genişletilerek ikinci yılında da başarıyla devam etmesinin kendileri için büyük gurur kaynağı olduğunu dile getirdi.

Alper, "Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerin iş hayatını üniversite eğitimleri sırasında uluslararası şirketlerde yaşamalarının onlar için paha biçilmez bir tecrübe olduğundan eminim. Bu projeye destek veren tüm kurum ve bireylere teşekkürlerimi sunarım" diye konuştu.

Koza Projesi 2010 Yılı Proje Liderlerinden Zuhal Çivi de bu projenin sıradan bir staj programı değil, öğrenciler için komplike bir eğitim programı olduğunu vurguladı.

Çivi, öğrencilerin 1 aylık sürede uluslararası şirketlerde staj yaparken İstanbul gibi bir kentte tek başlarına kazandıkları parayla hayatlarını sürdürmeyi öğreneceklerini, şirketlerin üst düzey yöneticileriyle tanışarak onların vizyonunu öğrenme imkanı bulacaklarını ve eğitim çalışmalarına katılacaklarını kaydetti.

Zuhal Çivi, "Tüm bunları yaparken öğrencilerin kendi içindeki yetenekleri keşfetme ve şimdiye kadar edindikleri deneyimleri kullanma imkanı olacak. Koza Projesi, bir ekip çalışması. Bu ekipte gönüllü çalışan bir sürü insan var. Çünkü biz bu projeye inandık. Öğrencilere inandık" diye konuştu.

YASED Eğitim ve İstihdam Çalışma Grubu Başkanı Lütfi Yenel de öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en önemli sorununun işsizlik olduğunu, bu sorunun çözümünün başlıca yolunun ise eğitimden geçtiğini söyledi.

Yenel, "Sadece genel kültür alanında eğitim almak yeterli değil. Eğitimin amacı rekabetçi olmaktan geçiyor. Şu anda dünyadaki sistem rekabetçi piyasa ekonomisine dayanıyor. Her birimizin başta gelen görevi, kendini iyi yetiştirmek, bu dünyada iyi bir şeyler üretebilmek, bunu yaparken de iyi bir insan olmaktan, etik değerlerden ödün vermemek" diye konuştu.

Projeye destek veren uluslararası şirketlerin her birinin iyi yönetilen, efektif şirketler olduğunu ve kendini yetiştiren insanların, bu şirketlerde daha fazla çalışma imkanı bulduğunu belirten Yenel, "Buralardan sizin alacağınız şeyler umuyorum bundan sonra sizin dünyaya bakışınıza bir katkı sağlar" dedi.

Açılışta, ultra maratoncu Bakiye Duran da öğrencilere, "Fark yaratmak için fark atmalısın" başlıklı bir konferans verdi.

Koza Projesi çerçevesinde bu yıl 116 öğrenciye 55 uluslararası şirkette staj olanağı sağlanacak.

Proje çerçevesinde staj yapan Karadeniz Teknik, Diyarbakır Dicle, Şanlıurfa Harran, Elazığ Fırat, Mardin Artuklu, Artvin Çoruh, Van 100. Yıl, Ordu, Erzurum Atatürk ve Giresun üniversitelerinden öğrencilerin, uluslararası firmaların iş sistemlerini merkezde öğrenmeleri, staj dönemi süresince edindikleri deneyim ve vizyonu gelecekte bölgeleri ve kendi kişisel gelişimleri için kullanmaları hedefleniyor.

Projeye Avivasa, Avea, Axa Sigorta, Danone, Coca-Cola, Eczacıbaşı, HSBC Bank, Johnson and Johnson, Nestle, Sabancı Holding’in de aralarında bulunduğu 50’yi aşkın uluslararası şirket destek veriyor.


©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX